سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نگرانی اسرائیل از ضربه دوم اوباما در شورای امنیت / احضار کم سابقه سفیر آمریکا در اسرائیل

بروز شده : ۶-١٠-١٣٩۵, ٢٠:۵٢    نسخه چاپی    
مقامات اسرائیلی نگران اند اوباما در چند روز باقی مانده از حضورش در کاخ سفید به اقدامات دیگری علیه نتانیاهو و اسرائیل دست بزند.


اسرائیل نگران است در آخرین روزهای ریاست اوباما، قطعنامه دیگری علیه اسرائیل در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شود.

به گزارش عصرایران، سایت سی ان ان عربی نوشت: منابع سیاسی در اسرائیل گفته اند مقامات اسرائیلی نگران هستند خودداری آمریکا از رای وتو و در نتیجه تصویب قطعنامه اخیر شورای امنیت در محکومیت شهرک سازی اسرائیل، گام آخر اوباما علیه نتانیاهو نباشد.

در اتفاقی کم سابقه، آمریکا از رای وتو به قطعنامه محکومیت و توقف فوری شهرک سازی اسرائیل در خاک فلسطینی ها خودداری کرد و راه را برای تصویب قطعنامه باز کرد تا این طرح با 14 رای مثبت و یک رای ممتنع آمریکا، تصویب شود.

نگرانی اسرائیل از ضربه دوم اوباما در شورای امنیت / احضار کم سابقه سفیر آمریکا در اسرائیل

این موضوع باعث خشم شدید اسرائیل شد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به شدت از اوباما انتقاد کرد.
نتانیاهو همچنین در اقدامی کم سابقه، سفیر آمریکا در تل آویو را احضار کرد. نتانیاهو گفته است که دولت آمریکا به صورت غیرمستقیم طرح محکومیت اسرائیل را به شورای امنیت ارائه کرده بود و حتی در نگارش متن طرح نیز مشارکت کرده بود.

مقامات اسرائیلی نگران اند اوباما در چند روز باقی مانده از حضورش در کاخ سفید به اقدامات دیگری علیه نتانیاهو و اسرائیل دست بزند.

مایکل اورین معاون امور دیپلماسی وزارت خارجه اسرائیل در مصاحبه با سی ان ان گفت: اسرائیل از صدور قطعنامه دیگری در شورای امنیت نگران است که احتمالا شرط های معینی را بر مذاکرات صلح میان اسرائیلی ها و فلسطینی ها تحمیل کند.

اورین ادامه داد: در چند روز آینده طرحی به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد. این طرح بعد از برگزاری کنفرانس بین المللی صلح توسط فرانسه در روز 15 ژانویه (ماه آینده) به شورای امنیت ارائه خواهد شد.

اسرائیل قبل از این گفته بود که در کنفرانس بین المللی صلح در فرانسه مشارکت نخواهد کرد.
فرانسه قبل از این گفته بود که قصد دارد با برگزاری نشستی میان مقامات فلسطینی و اسرائیلی در پاریس، زمینه صلح میان دو طرف را ایجاد کند. دولت فلسطین (تشکیلات خودگردان) به ریاست محمود عباس حضور در این نشست را پذیرفته است.

سی ان ان به نقل از منابع اسرائیلی اضافه کرد: اسرائیل هم اکنون نگران است با چراغ سبز دوباره دولت اوباما، قطعنامه دیگری از شورای امنیت صادر شود که شامل شرط های معینی را درباره وضعیت شهر قدس، مرزهای اسرائیل و فلسطین، پناهجویان و آوارگان فلسطینی و تحمیل برنامه زمانبندی برای مذاکرات صلح باشد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٠-١٣٩۵, ٢٠:۵٢

   

پر مبحث ترین ها