سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واردات گاز پاکستان از ایران بعد از لغو تحریم‌های آمریکا

پاکستان به این پروژه نیاز دارد و می خواهد آن را تکمیل کند. نیمی از کار این خط لوله انجام شده است و دولت پاکستان قصد دارد سهم خود در این پروژه را به محض اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران لغو شد، تکمیل کند.
وزیر نفت پاکستان تاکید کرد کشورش به پروژه انتقال گاز ایران نیاز دارد اما خط لوله لازم برای واردات گاز ایران را بعد از لغو تحریم‌های آمریکا تکمیل می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پرس تی وی، شاهد خاقان عباسی، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان گفت کشورش به پروژه خط لوله در دست ساخت انتقال گاز ایران به پاکستان نیاز دارد.

وی که در اسلام آباد سخن می گفت افزود: «پاکستان به این پروژه نیاز دارد و می خواهد آن را تکمیل کند. نیمی از کار این خط لوله انجام شده است و دولت پاکستان قصد دارد سهم خود در این پروژه را به محض اینکه تحریم های آمریکا علیه ایران لغو شد، تکمیل کند.

سرتاج عزیز، مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی و امنیت ملی نیز روز 13 دسامبر گفته بود تهران و اسلام آباد در حال مذاکره در مورد تمدید مهلت تعیین شده برای تکمیل این خط لوله و همچنین تامین مالی پروژه و قیمت گذاری گاز هستند.

بر اساس موافقتنامه ای که به امضای دو طرف رسیده است، تحویل اولین بسته گازی ایران به پاکستان از طریق این خط لوله باید تا 31 دسامبر 2014 انجام شود.

دو کشور همچنین مسئول تکمیل خط لوله در خاک خود هستند و اگر پاکستان در زمان تعیین شده به تعهد خود برای تکمیل لوله گذاری در خاک خود عمل نکند، باید تا زمان تکمیل پروژه، روزانه مبلغ یک میلیون دلار جریمه به ایران پرداخت نماید.

گفته می شود ایران موافقت کرده است که از جریمه پاکستان بابت تاخیر در تکمیل پروژه صرف نظر کند.

آمریکا از مدت ها قبل پاکستان را تهدید کرده است که اگر این خط لوله را تکمیل کند، تحریم های اقتصادی علیه این کشور را به اجرا خواهد گذاشت.

اما نواز شریف، نخست وزیر پاکستان تصریح کرده است که تامین نیاز انرژی پاکستان در اولویت نخست قرار دارد و اسلام آباد هیچ برنامه ای برای صرف نظر از تصمیم خود در مورد تکمیل این پروژه ندارد.

خط لوله انتقال گاز از ایران، برای کمک به حل بحران انرژی در پاکستان طراحی شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٩-١٣٩٢, ١٠:٣٢

   

پر مبحث ترین ها