سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

واکنش کاسترو به دست دادن برادرش و اوباما

فیدل کاسترو در مقاله‌ای به برادرش به خاطر استواری، بزرگی و وقارش هنگامی که با اوباما سلام و احوال‌پرسی کرد و به زبان انگلیسی گفت: آقای رئیس‌جمهور، من کاسترو هستیم" تبریک گفت.
رئیس‌جمهوری کوبا هنگامی که در مراسم تشیع جنازه نلسون ماندلا، رهبر ضدآپارتاید آفریقای جنوبی با باراک اوباما دست داد، خودش را معرفی کرده و گفت: آقای رئیس‌جمهور، من کاسترو هستم.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، فیدل کاسترو، رئیس‌جمهوری سابق کوبا سکوت خود را پس از ماه‌ها شکسته و در رسانه‌های خبری درباره روابط کوبا با نلسون ماندلا، نماد صلح، رهبر ضدآپارتاید و رئیس‌جمهوری سابق آفریقای جنوبی و همچنین سفر برادرش رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری کوبا به ژوهانسبورگ برای شرکت در مراسم یادبود ماندلا سخن گفت.

مصافحه‌ی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و رائول کاسترو در تاریخ 10 دسامبر سال جاری میلادی باعث گمانه‌زنی‌هایی شد که آیا این حرکت به معنای بهبود روابط میان این دو کشور پس از سال‌ها دشمنی است یا خیر. اما مقام‌های واشنگتن و هاوانا این مساله را رد کرده و گفتند، این دست دادن تنها ابراز "ادب و احترام" بوده است.

فیدل کاسترو در مقاله‌ای به برادرش به خاطر استواری، بزرگی و وقارش هنگامی که با اوباما سلام و احوال‌پرسی کرد و به زبان انگلیسی گفت: آقای رئیس‌جمهور، من کاسترو هستیم" تبریک گفت.

فیدل کاسترو 87 ساله پس از خونریزی شدید روده در سال 2006 میلادی زمام امور کوبا را به دست برادرش سپرد. هنگامی که ماندلا جان باخت و فیدل کاسترو درباره از دست دادن متحد نزدیکش در ملاءعام ظاهر نشد و نامه‌ای ننوشت، بسیاری در داخل و خارج کوبا گمان کردند شاید این نشانه‌ای است از اینکه وضعیت سلامتی فیدل کاسترو وخیم‌تر شده است.
دولت کوبا برای از بین بردن این گمانه‌زنی‌ها روز دوشنبه تصویر فیدل کاسترو با یک روزنامه‌نگار اسپانیایی را منتشر کردند.

ایگناسیو رامونت، روزنامه‌نگار اسپانیایی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: من با فیدل کاسترو درباره موضوعاتی از جمله ماندلا، سیاست‌های ونزوئلا و تغییرات آب و هوا صحبت کردم و فهمیدم که او از نظر جسمی، روحی و روانی در سلامت کامل به سر می‌برد.

فیدل کاسترو در مقاله خود درباره رابطه‌اش با ماندلا نیز نوشت و درباره حمایت کوبا از مبارزان آنگولایی که نیروهایشان توسط دولت حامی آپارتاید ‌آفریقای جنوبی در دهه 1980 حمایت می‌شدند، صحبت کرد. وی آمریکا را به خاطر حمایت از نیروهای مخالف محکوم کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٩-١٣٩٢, ١٩:٠٧

   

پر مبحث ترین ها