سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شگفتی‌های کابینه آنگلا مرکل

بروز شده : ۵-١٠-١٣٩٢, ١٢:۴١    نسخه چاپی    
یکی از این شگفتی‌ها انتخاب «اورسولا فون در لاین» به‌عنوان وزیر دفاع آلمان بود. فون‌در‌لاین نخستین زنی است که این عنوان را به دست می‌آورد. فون‌در‌لاین که ۵۵‌سال دارد، ۴‌سال از مرکل کوچک‌تر است و اکنون به مهم‌ترین گزینه حزب مرکل، یعنی حزب راست میانه‌رو دموکرات مسیحی آلمان، برای صدراعظم بعدی این کشور پس از پایان یافتن سومین دوره صدراعظمی مرکل تبدیل شده است.
۱۲هفته پس از برگزاری انتخابات در آلمان و پس از طولانی‌ترین مذاکرات برای ائتلاف در تاریخ این کشور، سرانجام دولت جدید آلمان تشکیل شد و با این‌که در باقی ماندن آنگلامرکل به‌عنوان صدراعظم آلمان تقریبا هیچ تردیدی نبود، اما کابینه جدید آلمان شگفتی‌های زیادی داشت.

به گزارش اکونومیست، یکی از این شگفتی‌ها انتخاب «اورسولا فون در لاین» به‌عنوان وزیر دفاع آلمان بود. فون‌در‌لاین نخستین زنی است که این عنوان را به دست می‌آورد. فون‌در‌لاین که ۵۵‌سال دارد، ۴‌سال از مرکل کوچک‌تر است و اکنون به مهم‌ترین گزینه حزب مرکل، یعنی حزب راست میانه‌رو دموکرات مسیحی آلمان، برای صدراعظم بعدی این کشور پس از پایان یافتن سومین دوره صدراعظمی مرکل تبدیل شده است.

مهم‌ترین رقیب فون‌در‌لاین برای به‌دست آوردن عنوان صدراعظم آلمان، زیگمار گابریل، رهبر حزب سوسیال‌دموکرات با گرایش چپ میانه است. حزب سوسیال‌دموکرات آلمان در انتخابات‌های گذشته چندان موفق عمل نکرده است. به‌طوری که این حزب در انتخابات اخیر، در برابر ۵.۴۱ درصدکه حزب مرکل از کل آراء به دست آورد، تنها توانست ۷.۲۵‌درصد آراء را کسب کند. اما زیگمار گابریل توانست با مهارت حزب خود را به سوی یک «ائتلاف بزرگ» با مرکل سوق دهد و از او امتیاز بگیرد.

زیگمار گابریل اکنون معاون صدراعظم و همچنین وزیر اقتصاد و انرژی آلمان است. چنین جایگاهی مسئولیت سنگین جایگزین کردن منابع انرژی هسته‌ای و فسیلی با انرژی‌‌های بادی و خورشیدی در آلمان را برعهده او گذاشته است.
از سوی دیگر فون‌در‌لاین در جایگاه وزیر دفاع، مسئولیت مدیریت ادامه روند اصلاح و نوسازی ارتش آلمان را برعهده دارد که اگر از عهده آن به خوبی بربیاید، می‌تواند سابقه خوبی برای رقابت با زیگمار گابریل به دست آورد.

فون‌در‌لاین رقیبان معدودی خواهد داشت، زیرا تاکنون مهم‌ترین پست‌ کابینه آلمان در دستان کهنه‌سربازان بوده است. در کابینه جدید آلمان، ولفگانگ‌شوبل ۷۱ساله که عضو حزب دموکرات مسیحی است، در پست وزارت دارایی باقی مانده است که نشان می‌دهد سیاست‌های آلمان برای کنترل بحران یورو، تغییر چندانی نخواهد کرد. فرانک‌والتراشتاینمایر نیز که عضو حزب سوسیال‌دموکرات است و در دوره اول مرکل بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ وزیر امور خارجه آلمان بود، دوباره به سمت وزارت امور خارجه آلمان منصوب شده است.

فون‌در‌لاین که فرزند ارنست‌آلبرشت، نخست‌وزیر سابق ایالت نیدرزاکسن آلمان است، همیشه به سیاست نزدیک بوده است. اما خود او در ۴۲سالگی و پس از زندگی در بلژیک، انگلستان و آمریکا و به دنیا آوردن ۷ فرزند، وارد سیاست شده است. فون‌درلاین در دوره اول صدراعظمی مرکل، مدتی به‌عنوان وزیر زنان و خانواده فعالیت کرد و پس از آن به‌عنوان وزیر کار و رفاه منصوب شد.

فون‌در‌لاین در طول این سال‌ها، حتی پس از آن‌که مرکل در ‌سال ۲۰۱۰ او را برای ریاست فدرال معرفی نکرد، به مرکل وفادار ماند. فون‌در‌لاین با پشتکاری مثال‌زدنی نشان داده است که چگونه می‌شود کار و امور خانواده را در کنار هم پیش برد و حتی سیاست‌هایی را در پیش گرفت تا زنان دیگر آلمان نیز بتوانند چنین کاری انجام دهند. دیدگاه‌های او از یک سو باعث محبوبیتش او در میان رأی‌دهندگان شده و از سوی دیگر موجب شده است که در میان محافظه‌کاران حزب دموکرات مسیحی آلمان، موقعیت ضعیف‌تری پیدا کند. فون‌در‌لاین برای این‌که بتواند پس از مرکل به صدراعظمی آلمان برسد، ابتدا باید حمایت بیشتری از سوی حزب دموکرات مسیحی به دست آورد.

در دولت مرکل زنان اهمیت بیشتری یافته‌اند. ۴جایگاه وزارت حزب سوسیال‌دموکرات به زنان اختصاص داده شده است. وزارت‌های کار، زنان و هم‌پیوندی اجتماعی که در میان این وزارتخانه‌ها هستند، اهمیت زیادی برای حزب سوسیال‌دموکرات دارند.

در یک شگفتی دیگر، یورگ آسموسن که عضو حزب سوسیال‌دموکرات است و پیش از این نماینده آلمان در بانک مرکزی اروپا بود، به برلین بازگشت تا در دوران بحران یورو، پل ارتباطی دولت آلمان، بانک و رأی‌دهندگان باشد. جانشین او در بانک مرکزی اروپا یک زن دیگر خواهد بود.

«سابینه لاتنشلاگر پیتر» که نفر دوم باندس‌بانک (بانک فدرال آلمان) است، به‌عنوان نماینده آلمان در بانک مرکزی اروپا معرفی شد. لاتنشلاگر عضو هیچ حزبی نیست، اما او در مورد قوانین و مقررات بانکی دانش بسیاری دارد و اغلب علیه بانکدارانی که پاداش‌های زیادی دریافت می‌کنند، موضع‌گیری می‌کند.

آنگلا مرکل در دهمین سالگرد صدراعظمی‌اش، در مورد برنامه‌های شغلی چیزی جز مخالفت با احتکار سرمایه نمی‌گوید، مخالفتی که ممکن است در میان‌مدت از آن چشم‌پوشی کند. هلموت کوهل، صدراعظم پیشین آلمان، ۴دوره صدراعظمی آلمان را برعهده داشت و در انتخابات‌ سال۱۹۹۸ شکست خورد. پیشتر فون‌در‌لاین با در ذهن داشتن هلموت کوهل و کنراد آدناور، نخستین صدراعظم آلمان پس از جنگ دوم، گفته بود هر نسلی در آلمان، صدراعظم خودش را دارد. با توجه به این‌که صدراعظم نسل او آنگلا مرکل است، فون‌در‌لاین اگر بخواهد صدراعظم بعدی آلمان باشد، باید به خوبی از عهده وظایفش
بر بیاید و در مورد این حرفش تجدیدنظر کند.

منبع: شهروند
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١٠-١٣٩٢, ١٢:۴١

   

پر مبحث ترین ها