سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نتیجه بی محلی آمریکا به عربستان در مورد ایران

بروز شده : ٨-١٠-١٣٩٢, ٠٩:٣٢    نسخه چاپی    
موضوع بحث اولاند و ملک عبدالله در مورد ایران مربوط به نگرانی ریاض در مورد تفاهم هسته ای ایران و امریکا است. سعودی ها از فرانسه خواسته اند که آنها را در جریان پیشرفت مذاکرات بر سر توافق نهایی با ایران بگذارند.
روزنامه السفیر لبنان نوشت: سه مسئله مورد بحث بر روی میز ملک عبدالله پادشاه عربستان و فرانسوا اولاند رئیس جمهوور فرانسه وجود دارد: لبنان، سوریه و ایران.
به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، اولویت نخست رئیس جمهور فرانسه در سفر 29 دسامبر خود به عربستان سعودی توافق تسلیحاتی بی سابقه با این کشور انجام داد که بهره برداری از سردی روابط واشنگتن و ریاض و ورود به بزرگترین بازار تسلیحات در منطقه ی نفتی خاورمیانه به حساب می آید.

اولاند سعی در جایگزینی تدریجی امریکا در این بازار را دارد.
یک منبع فرانسوی می گوید: موضوع بحث اولاند و ملک عبدالله در مورد ایران مربوط به نگرانی ریاض در مورد تفاهم هسته ای ایران و امریکا است. سعودی ها از فرانسه خواسته اند که آنها را در جریان پیشرفت مذاکرات بر سر توافق نهایی با ایران بگذارند.
وی افزود: آنها نگران گام های آتی ایران هستند.

السفیر در ادامه نوشت: به نظر می آید که سعودی ها دیگر تصمیم گرفته اند که در مورد جلسات ایران و پنج بعلاوه یک، بر فرانسه تکیه کنند تا امریکا.
وی افزود: امریکایی ها با برگزاری مذاکرات محرمانه با ایران در عمان متحدان خود خلیج فارس را شوکه کردند.
تفاهم امریکا و ایران منجر به توافق هسته ای در ژنو شد. در ابتدا فرانسه سعی در مسدود ساختن توافق کرد تا اولاند بتوانند بدون دردسر به تل اویو سفر کند.

سعودی ها خواستار تعویق توافق نهایی هستند و از امریکا نیز خواسته اند محدودیت های بیشتری برای برنامه هسته ای ایران در نظر بگیرد. اما امریکا سعودی ها را ناامید کرد و انها اکنون تماما به فرانسوی امید بستند.
منابع می گویند، سعودی ها از فرانسوی ها خواسته اند که از 6 کشور مذاکره کننده با ایران تضمیمی دریافت کنند تا اطیمنان یابند که ایران تبدیل به قدرت هسته ای نظامی در خلیج فارس نمی شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٠-١٣٩٢, ٠٩:٣٢

   

پر مبحث ترین ها