سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

85 درصد افغان‌ها در انتخابات از نامزد کرزای حمایت نخواهند کرد

بروز شده : ٨-١٠-١٣٩٢, ٢١:٢۵    نسخه چاپی    
خانم هنتر همچنین گفت که ۸۹ درصد مصاحبه‎شوندگان در این نظرسنجی گفته‎اند به نامزدی که سابقه فساد اداری دارد، رای نخواهند داد و ۷۸ درصد دیگر گفته‎اند به نامزدی که ناقض حقوق بشر هست، رای نخواهند داد.
بر اساس نتایج یک نظرسنجی تازه در افغانستان، بیشتر افراد به این باورند که انتخابات ریاست جمهوری سال آینده بی‌طرف و شفاف برگزار خواهد شد و آرای‌شان محفوظ خواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این نظرسنجی نهاد پژوهشی آمریکایی موسوم به "گلفیوم آسوشیتس" (Glevum Associates) به همکاری نهاد افغانی AIRC، با حدود ۲۲۰۰ تن در ۳۴ ولایت افغانستان مصاحبه کرده است.
پیملا هنتر، از مسئولان این نهاد گفت که ۷۷ درصد پاسخ‌دهندگان مطمئن هستند که انتخابات به صورت شفاف و بی‌طرفانه برگزار خواهد شد و ۸۹ درصد دیگر گفته‎اند که آرای آنها محفوظ خواهد ماند.
این نهاد پژوهشی آماری درباره میزان حمایت رای دهندگان از نامزدهای مختلف انتخابات ریاست جمهوری ۱۶ فروردین ۱۳۹۳ هم آماری منتشر شده است.
خانم هنتر همچنین گفت که ۸۹ درصد مصاحبه‎شوندگان در این نظرسنجی گفته‎اند به نامزدی که سابقه فساد اداری دارد، رای نخواهند داد و ۷۸ درصد دیگر گفته‎اند به نامزدی که ناقض حقوق بشر هست، رای نخواهند داد.

به همین ترتیب، ۸۵ درصد از شرکت کنندگان این نظرسنجی گفته‌اند از نامزد مورد حمایت حامد کرزای، رئیس جمهوری کنونی حمایت نخواهند کرد.
به گزارش بی.بی.سی، امنیت، اقتصاد و آموزش وپرورش از موضوع‌های مهم دیگری هستند که مصاحبه‎شوندگان بر آن تاکید کرده‎اند. ۶۱ درصد آنها گفته‎اند به نامزدی رای می‎دهند که با گروه طالبان مذاکره کند.

براساس گزارش نهاد پژوهشی گلفیوم آسوشیتس، بیشتر مصاحبه‎شوندگان به نامزدی رای خواهند داد که روابط خوبی با آمریکا داشته باشد.
براساس این نظرسنجی، شماری از مصاحبه شوندگان گفته‎اند که برنده انتخابات باید به شماری از نیروهای خارجی اجازه دهد که در کشور بمانند.

پیملا هنتر افزود: "هدف این نظرسنجی این است که در مورد سلیقه رای‌دهندگان احتمالی، تمایل شرکت در انتخابات و گرایش آنها نسبت به نامزدان بیشتر بدانیم و اطلاعات بیشتری را در دسترس مردم قرار دهیم."
او همچنین گفت: "به نظر ما این نظرسنجی به نامزدها کمک می‎کند تا در مورد خواسته‌ها و نگرانی‌های که نزد رای‌دهندگان احتمالی اهمیت دارند، آگاه شوند."

این چهارمین نظرسنجی است که پس از اعلام فهرست نهایی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان انجام می‌شود.
در نظرسنجی پیش از این از سوی نهاد "دموکراسی بین الملل" انجام شد، ۸۵ درصد مصاحبه‎شوندگان گفتند که علاقه‌مندند که در انتخابات شرکت کنند.
در بیشتر نظرسنجی‌ها ناآرامی بزرگترین تهدید در برابر انتخابات آینده دانسته شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١٠-١٣٩٢, ٢١:٢۵

   

پر مبحث ترین ها