سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش ۱۵برابـری برداشت قطـر از پـارس‌ جنوبـی

نشریه اقتصادی مید با اشاره به افزایش ۱۵ برابری برداشت قطر از میدان گازی مشترک با ایران طی ۱۸ سال، میزان تولید گاز قطر از میدان مذکور در سال ۲۰۱۲ را ۱۵۷ میلیارد مترمکعب اعلام و پیش بینی کرد این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۲۳۷ میلیارد مترمکعب برسد.
به گزارش تسنیم ، نشریه اقتصادی مید در گزارشی از بهره برداری قطر از میدان پارس جنوبی که بین این کشور و ایران مشترک است نوشت : میدان شمالی (در ایران پارس جنوبی نامیده شده است) در سال 1971 کشف شد و در سال 1991 نخستین بار برداشت گاز از این میدان آغاز شد.

قطر در اواخر سال 1996 برای نخستین بار اقدام به صادرات گاز تولیدی میدان شمالی کرد. گاز تولیدی این میدان با تشکیل شرکت گاز مایع قطر به ال ان جی تبدیل شد و محموله های ال ان جی به خارج صادر شد.
این گزارش افزود: برداشت قطر از میدان شمالی از سال 2000 رشد قابل توجهی داشته است. این کار به همراه سرمایه گذاری گسترده در بخش تولید ال ان جی انجام شده است.

قطر در سال 2012 بالغ بر 157 میلیارد مترمکعب گاز از میدان گازی مشترک با ایران برداشت کرده است. مید پیش بینی کرده است تولید گاز قطر از این میدان مشترک با ایران تا سال 2015 بیش از 50 درصد رشد کند و به 237 میلیارد مترمکعب در سال برسد.
بر اساس این گزارش برداشت قطر از میدان شمالی طی 18 سال گذشته 15 برابر شده است. قطر در سال 1995 تنها حدود 10 میلیارد مترمکعب گاز از این میدان برداشت می کرد.
برخی منابع میزان برداشت ایران از میدان گازی مشترک با قطر در سال 2012 را یک سوم این کشور یعنی کمتر از 60 میلیارد مترمکعب برآورد کرده اند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٠-١٣٩٢, ١٢:٣٩

   

پر مبحث ترین ها