سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازی خطرناکی که اردوغان آغاز کرده است

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تلاش می کند بحران فساد مالی را که ابعاد نگران کننده ای به خود گرفته است، مهار کند. او استقلال دستگاه قضایی را زیر سوال برده است
فرانس بیست و چهار نوشت: نخست وزیر ترکیه با زیرسوال بردن قوه قضاییه وارد بازی خطرناکی شده است.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تلاش می کند بحران فساد مالی را که ابعاد نگران کننده ای به خود گرفته است، مهار کند. او استقلال دستگاه قضایی را زیر سوال برده است.
دولت ترکیه بلافاصله پس از بازداشت گسترده نزدیکان نخست وزیر که به فساد متهم بودند، از خود واکنش نشان داد و نیروهای پلیس و دادستانی را به سوء استفاده از قدرت متهم کرد. اردوغان به این انتقاد داشت که این عملیات بدون اطلاعات مقامات سیاسی اجرا شده است. در ادامه این بحران، افراد زیادی از سمت های خود برکنار شدند.
شورای عالی قضات ترکیه این رفتار (اردوغان) را محکوم و اعلام کرده است این کار، به منزله نقض قانون اساسی است. اما دولت نمی خواهد پاپس بگذارد و از دولت موازی سخن به میان آورده و وعده داده است آن را از میان برمی دارد.

منظور از دولت موازی، تشکلی مذهبی است که گمان می رود در دستگاه دولت نفوذ پیدا کرده است. این تشکل همان جنبش متعلق به فتح الله گولن است که از حدود پانزده سال قبل در آمریکا به سرمی برد اما همچنان در عرصه سیاسی ترکیه بسیار تاثیرگذار است.
اردوغان وارد بازی خطرناکی شده است زیرا او در حال بی اعتبار کردن قوه قضاییه است. این در حالی است که در سال های اخیر محاکمه های بسیار بزرگی در ترکیه برگزار شده است.

محاکمه هایی که در آن نظامیان و روسای سابق ستاد مشترک ارتش در جایگاه متهم قرار داشتند. آنان به تلاش برای کودتا علیه همین دولت عدالت و توسعه محکوم شدند. دادگاه حتی برخی از آنان را به حبس ابد محکوم کرد. همین دولت عدالت و توسعه اکنون می گوید قوه قضاییه بی طرف نیست و جانبدارانه عمل می کند. طبیعی است که ستاد مشترک ارتش نیز بخواهد افراد مذکور باردیگر محاکمه شوند. البته این درخواست هنوز مورد قبول واقع نشده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٠-١٣٩٢, ٠١:۴۵

   

پر مبحث ترین ها