سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

منطقه نیازمندمدل بومی مردمسالاری است

ملت ایران طرفدار تعامل است اما با توجه به بدبینی ملت ایران به حسن نیت غرب ، باید تلاش شود تا اعتماد ملت ایران حاصل شود.
وزیر خارجه کشورمان در دیدار رییس کمیسیون سیاست خارجی سنای ایتالیا امروز ( یکشنبه ) با اشاره به روند روبه افزایش بی ثباتی در خاورمیانه گفت که این منطقه نیازمند مدل های بومی مردمسالاری است.
به گزارش یکشنبه شب پایگاه اطلاع رسانی وزارت امورخارجه، سناتور « پیر فردیناندو کازینی » که در راس یک هیات پارلمانی ایتالیا به ایران سفر کرده است، امروز با محمد جواد ظریف دیدار و در باره روابط دوجانبه، تحولات منطقه و مسائل بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مدل بومی مردمسالاری در منطقه افزود:جمهوری اسلامی ایران یک نمونه موفق مردمسالاری است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی دولت هایی با گرایشات مختلف سرکار آمده اند.
ظریف اضافه کرد: این امر نشان دهنده توانایی جمهوری اسلامی ایران است که در منطقه نیز منعکس شده و ایران می تواند نقش مهمی را در منطقه ایفا کند.
وی تاکید کرد: در چند سال گذشته برنامه ریزی هایی برای حذف نقش ایران انجام شد که دیدگاه غلطی بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به وجود افراط گرایی و تروریسم در سوریه تصریح کرد: افراط گرایی همه را مورد تهدید قرار می دهد و کسی نمی تواند ادعا کند که این امر فقط مشکل منطقه است.
وی اقدامات و برخوردهای افراطی در منطقه به نتیجه نخواهد رسید، تاکید کرد، اگر همکاری نباشد افراط گرایی به سایر کشورهای منطقه نیز سرایت خواهد کرد و شاهد غلبه افراطیون در این کشورها خواهیم بود .

ظریف مواضع ایتالیا در مخالفت با اقدام نظامی علیه سوریه را حکیمانه خواند و افزود: اگر این اقدام اتفاق افتاده بود ،آتشی در منطقه شعله ور می شد که غیر قابل مهار بود .
وی با اشاره به جدیت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای تاکید کردو گفت: ملت ایران طرفدار تعامل است اما با توجه به بدبینی ملت ایران به حسن نیت غرب ، باید تلاش شود تا اعتماد ملت ایران حاصل شود.
ظریف در این دیدار تماس های پارلمانی و دیدارهای بین مقامات دو کشور ایران و ایتالیا را سازنده خواند و بر توسعه مناسبات فی مابین با توجه به تمایل طرف ایتالیایی تاکید کرد.
پیر فردیناندو کازینی نیز در این دیدار با اشاره به نقش پارلمانهای دو کشور گسترش و توسعه مناسبات، ابراز امیدواری کرد که روابط دوکشور در همه ابعاد گسترش یابد.
رییس کمیسیون سیاست خارجی سنای ایتالیا با اشاره به تحولات خاورمیانه تاکید کرد: کشور بزرگ و پرنفوذی مانند ایران می تواند نقش مهمی در سطح منطقه ایفا کند.
وی همچنین لزوم همکاری ایران و ایتالیا در خصوص مسائل مختلف منطقه ای را خاطر نشان کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٠-١٣٩٢, ٠١:۵٨

   

پر مبحث ترین ها