سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کادوی کریسمس ایران به دولت اردوغان

دولت جدای از روابطش با ارتش، در واقع می داند با حضور «جماعت» در بدنه حزب رای قشر متوسط جامعه که خود در ایجاد آن نقش پررنگی داشت را هرگز نمی تواند جذب کند. فراموش نباید کرد عدم محبوبیت آقای اردوغان در شهری مانند استانبول از سوی این جمعیت جوان به معنی عدم درک وی یا عدم قبول زحمات حزب نیست.
بابک زنجانی بدترین تبریک سال نو میلادی ایرانی ها به دولت اردوغان بود.
گرچه نامی از زنجانی در پرونده ها نیست اما رسانه های ترکیه از ارتباط وی با ضراب می گفتند و بدین ترتیب به فاصله دو هفته و پس از رضا ضراب، عکس بابک زنجانی نیز در صفحه یک بسیاری از روزنامه های ترک دیده شد و منتقدین دولت از درستی تحلیل هایشان صحبت کردند. هم اینک نیز بسیاری از زوال حزب حاکم عدالت و توسعه مشهور به "آک پارتی" که با شعار مبارزه با فساد اقتصادی به صحنه آمد سخن می گویند اما شواهد دیگری هست که نشان می دهد حزب فوق با تسریع در پوست اندازی داخلی و جدایی از جماعت (پیروان گولن خطیب و واعظ ترک) می تواند حتی منتفع از حوادث فوق شود.

تغییر جمعیت از سنتی به شهری
ده سال رونق پس از آن روزهای سخت اقتصادی گرچه با فضای تبلیغات پس از دستگیری ها در غبار فرو رفته اما از محل همین رشد نه تنها صنعتگران و تجار بسیاری ایجاد شده که می توانند حامی مالی و معنوی حزب باشند، یک طبقه متوسط شهری نیز با جمعیت بسیار بوجود آمده که دست کم بخشی از آنها در اعتراضات پارک گزی نشان دادند باید دیده شوند.
دولت جدای از روابطش با ارتش، در واقع می داند با حضور «جماعت» در بدنه حزب رای قشر متوسط جامعه که خود در ایجاد آن نقش پررنگی داشت را هرگز نمی تواند جذب کند. فراموش نباید کرد عدم محبوبیت آقای اردوغان در شهری مانند استانبول از سوی این جمعیت جوان به معنی عدم درک وی یا عدم قبول زحمات حزب نیست.

با این حساب جدایی "جماعت" از "آک پارتی" خبر خوبی برای قشر متوسط شهری که جوان بوده و مطالبات فرهنگی و سیاسی بیشتری دارند است و دولت می تواند با ایجاد جذابیت برای کسب رای تلاش کند. همچنین در قشر سنتی پس از یازده سال آن قدر نفوذ ایجاد شده که دولت بدون حضور جماعت رای آنها را درو کند خاصه آنکه آلترناتیوی هم نیست.

غبار زیاد بر روی اقتصاد
اثر گاز ایران در ارتقای زندگی شهری ترک ها به حدی مشهود است که حتی بدبینان به مذاکرات صلح دولت با کردها سخنان نخست وزیر در رابطه با انتقال انرژی و نفت کردستان عراق به اروپا را به خوبی درک می کنند.
وقتی ارزش لیر ترک در خوادث اخیر کاهش یافت و دولت به دلیل اتکا به واردات انرژی از افزایش قیمت بنزین، گاز و برق در زندگی شهروندان خبر داد این طور برداشت شد که مردم شریک دولت در بحران فوق هستند. اعلام رسمی ضرر 105 میلیون لیری کشور در بحران فوق هم در همین مسیر ارزیابی می شود.

در این بین انتقادات تند رهبران "پ.ک.ک" از جماعت و اختلافات رسانه ای این دو گروه فضای تنفسی برای دولت ایجاد کرده که هفده دسامبر را واقعا سیاسی جلوه دهد. واقعیت آن است که گرچه شهروندان ترک از عیان شدن پرونده های فساد رضایت دارند و آن را عاملی برای عدم تجمیع قدرت در حزب حاکم می دانند اما درک صحیحی هم از ابعاد سیاسی پرونده دارند و همین نقطه قوت دولت است.
سیاست دولت در یک هفته گذشته نیز یادآوری دستاوردهای اقتصادی خود در یک دهه گذشته بود تا غبار سیاست از اقتصاد دور بماند. یادآوری رشد اقتصادی سه و شش دهم درصدی، پایان بدهی پنجاه و یک ساله ترکیه به صندوق بین المللی پول، افزایش سرمایه از 230 میلیون دلار به 822 میلیون دلار در طول یازده سالی که دولت در اختیار آک پارتی است و اشاره به برنامه 2023 ترکیه بخشی از یادآوری های دولت است که سعی دارد علاوه بر اعلام شراکت مردم در دولت، خدمات خود را هم از غبار بیرون بکشد.

آنها تا حدی هم موفق بوده اند چنانچه سفر آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران به ترکیه نیز در رسانه های این کشور در اولین روزهای سال میلادی بیشتر از سوریه، به عراق و انتقال انرژی و همچنین پرونده اخیر ربط داده می شود. حمایت رهبران حزب از نخست وزیر هم نشان می دهد آنها از این پوست اندازی که سرعت گرفته زیاد ناراضی نیستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٢, ٠٩:٠٨

   

پر مبحث ترین ها