سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مورد عجیب سکوت دموکرات های سنا در مورد لایحه تشدید تحریم ها علیه ایران

کاخ سفید تمام دموکرات های سنا را دعوت کرده تا به صورت خصوصی با رئیس جمهور در مورد ایران گفتگو کنند.
واشنگتن پست در گزارشی تحت عنوان "سکوت عجب دموکرات های سنا در مسئله ایران" نوشت: کاخ سفید تمام دموکرات های سنا را دعوت کرده تا به صورت خصوصی با رئیس جمهور در مورد ایران گفتگو کنند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، این خبر این سئوالات را مطرح می کند: تمام آن دموکرات های سنا که می خواستند ایران را تحریم کنند کجا هستند؟ چه تعداد از آنها اماده حمایت از این لایحه هستند و چه تعداد از آنها با آن مخالفت می کنند؟ تا انجا که مطلعیم، بیش از نیمی از دموکرات ها در مورد موضع خود سکوت کرده اند.

ایا اعلام حرکت رو به جلو توافق ژنو سرعت طراحان لایحه ضد ایران را کاهش می دهد؟ کاخ سفید می گوید که چنین لایحه ای می تواند مذاکرات را از ریل خود خارج کند و احتمال جنگ را زیاد کند.
اکنون، شمار حامیان لایحه ضذ ایران به 58 نفر می رسد که نام 16 سناتور دموکرات در این میان به چشم می خورد. در همین حال، 10 کمیته دموکرات با این لایحه مخالفت کرده اند و گفته می شودکه هری رید رهبر اکثریت سنا نیز مخالف آن است. با این حساب، نزدیک به 30 سناتور دموکرات در این میان شمرده نشده اند.

ماجرا از این قرار است که در روزهای اخیر لایحه ضد ایران در حال جمع اوری حامی و پشتیبان است، اما طرف مخالف این لایحه تعداد زیادی را به خود جلب نکرده است.
ما به 60 رای برای تصویب این لایحه نزدیک هستیم. رهبری دموکرات برنامه ای برای طرح ان در سنا ندارد. اما در صورت افزایش حامیان طرح، فشارها به هری رید برای طرح این لایحه در صحن سنا افزایش می یابد. با این حال رئس جمهور بازهم می تواند مصوبه را وتو کند.

این درحالیست که از شرایطی که وتو رئیس جمهور در آن بی اثر می شود زیاد دور نستیم. در هر صورت، تصویب چنین لایحه ای و وتوی آن توسط رئیس جمهور چیزی نیست که دموکرات ها خواهان آن باشند.
در این میان، این مسئله مقداری گیج کننده است که دموکرات های مخالف لایحه ضد ایران تاکنون سخنی علیه این طرح بر زبان نیاورده اند.

اکنون اما این امکان وجود دارد که ما پس از دیدار دموکرات ها با اوباما سخنان بیشتری از انها در مورد مخالفت با لایحه ضد ایران بشنویم.
شاید سکوت سناتورهای دموکرات در این مسئل نفعی پنهان برای کاخ سفید داشته باشد. در واقع دموکرات ها مایل به ارائه فرصتی هستند که کاخ سفید خواستار آن است. با ساکت ماندن تعداد زیادی از دموکرات ها سیگنال می دهند که حامی این لایحه ضد ایران نیستند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٠-١٣٩٢, ٠۶:٠٧

   

پر مبحث ترین ها