سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اختلافات گل و اردوغان نمايان شد

روزنامه گاردين نوشت كه نخست‌وزير تركيه متعهد شده اصلاحاتي را در سيستم قضايي اين كشور انجام دهد. اردوغان همچنين اين مساله را رد كرد كه دولت همزمان با مقابله عليه رسوايي فساد و بررسي پرونده مربوطه به اين قضيه، به دنبال لگدمال كردن و نقض قانون اساسي تركيه است.
پس از آغاز بحران در دولت تركيه همواره اين سوال وجود داشت كه آيا ميان عبدالله گل، رييس‌جمهور و رجب طيب اردوغان، نخست وزير اين كشور اختلافي وجود دارد يا خير. يا اينكه زاويه‌يي بين اين دو هست يا خير. پيش‌بيني‌ها اين بود كه اين دو اختلافاتي در درون حكومت دارند اما به صورت علني آشكار نمي‌شود. اما اين‌بار برخلاف هميشه اختلافات اين دو نمايان شده است. در حالي كه اين روزها اردوغان بر اصلاح قوه قضاييه پافشاري مي‌كند عبدالله گل در سخناني در تلويزيون اين كشور گفت كه دولت نبايد در كار قوه قضاييه دخالت كند و بايد از مداخله دولت رها باشد. وي افزود: قوه‌هاي مجريه و مقننه از طريق انتخابات برگزيده مي‌شوند اما سيستم قوه قضاييه كاملا متفاوت است.
براي آنها استقلال و بي‌طرفي از همه‌چيز مهم‌تر است. از طرفي ديگر نيز روزنامه گاردين نوشت كه نخست‌وزير تركيه متعهد شده اصلاحاتي را در سيستم قضايي اين كشور انجام دهد. اردوغان همچنين اين مساله را رد كرد كه دولت همزمان با مقابله عليه رسوايي فساد و بررسي پرونده مربوطه به اين قضيه، به دنبال لگدمال كردن و نقض قانون اساسي تركيه است. مخالفان اردوغان به اين لايحه به ديده تلاشي براي سرپوش گذاشتن بر پرونده فساد مي‌نگرند كه پيشتر باعث استعفاي سه تن از وزيران كابينه دولت وي شده بود. با اين حال نكته اساسي درباره اختلافات ميان اردوغان و عبدالله گل جايي است كه ديگر اردوغان نمي‌تواند در انتخابات بعدي تركيه در سمت نخست‌وزيري باقي بماند زيرا بر اساس قوانين حزب عدالت و توسعه بيش از سه دوره يك فرد نمي‌تواند نخست‌وزير باقي بماند و اردوغان از سال 2002 نخست‌وزير تركيه است. گمانه‌زني‌ها حاكي از آن است كه اردوغان به دنبال تغيير قانون اساسي اين كشور خواهان گرفتن پست رياست‌جمهوري از عبدالله گل است و با كاهش اختيارات نخست‌وزير و قدرت بخشيدن به جايگاه رياست‌جمهوري دوباره تبديل به فرد اول تركيه شود. با اين حال مساله اصلي اينجاست كه با عملكرد اردوغان طي ماه‌هاي گذشته عبدالله گل دوباره مي‌خواهد در زير سايه اردوغان فعاليت كند يا خير. علي اوزجان از دانشگاه خصوصي «TOBB» آنكارا مي‌گويد: رقابت شخصي ميان اردوغان و گل وجود دارد و اين بحران اختلاس مي‌تواند بيشتر به نفع گل باشد. وضعيت كنوني فرصتي است براي گل، اگر اين مشكلات وضعيت اردوغان را بدتر كند، به نفع گل است. اما جاه‌‌طلبي‌هاي اردوغان درباره به عهده گرفتن رياست‌جمهوري باعث گمانه‌زني‌هايي شده مبني بر اينكه گل ممكن است نخست وزير شود.

رييس‌جمهوري از صحبت درباره اين موضوع امتناع كرده و گفته است كه: الان براي صحبت درباره اين مساله خيلي زود است. با اين حال اگرچه رجب طيب اردوغان و عبدالله گل، هرگز علنا مقابل يكديگر نايستاده‌اند اما به نظر مي‌آيد كه در حال حاضر مشكلاتي پشت اختلاف ميان آن دو درباره نقش قوه قضاييه در تحقيقات عاليرتبه اختلاس وجود دارد كه جدي‌ترين چالش‌ها را بر حكومت 11 ساله اردوغان به وجود آورده است. با اين حال شواهد حاكي از آن است كه با ادامه شرايط فعلي اختلافات و شكاف ميان اردوغان و عبدالله گل نمايان‌تر خواهد شد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٠-١٣٩٢, ٠٨:١٩

   

پر مبحث ترین ها