سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جمعه خونين قاهره با 70کشته و زخمی

بروز شده : ۴-١١-١٣٩٢, ٢٠:١٠    نسخه چاپی    
این انفجارها در آستانه سالگرد اعتراضات علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری اسبق مصر رخ داده است.
روز نو: فاصله چند ساعت دست‌کم ۳ انفجار قاهره و حومه آن را لرزاند. در این انفجارها دست‌کم ۵ تن کشته و بیش از ۶۵ تن مجروح شدند.

در بامداد جمعه انفجار بمب در نزدیکی مقر مرکزی پلیس و نهاد امنیتی در قاهره دست‌کم ی۴ کشته بر جا گذاشت.

به گفته تلویزیون دولتی مصر صدای انفجار در تمام محله‌های مرکزی قاهره شنیده شده است. مقامات امنیتی مصر تایید کردند که انفجار در نزدیکی یک مرکز پلیس رخ داده است. گفته می‌شود که نخستین انفجار توسط یک تروریست انتحاری در پارکینگ ساختمان پلیس و نهاد امنیتی مصر صورت گرفته است. تروریست انتخاری نیز در این انفجار کشته شده است.

در مورد شمار کشته‌شدگان تا کنون خبرهای متفاوتی گزارش شده است. یک سخن‌گوی پلیس اعلام کرد که در این انفجار دست‌کم ۴ نفر کشته و بیش از ۳۵ نفر مجروح شده‌اند. در ساعات اولیه خبرگزاری فرانسه تعداد کشته‌شدگان را یک نفر و خبرگزاری آلمان ۲ نفر اعلام کرده‌اند. شمار مجروحان نیز میان ۳۰ تا ۵۰ نفر در نوسان است.

به گفته مقامات امنیتی مصر انفجار بمب دوم در ایستگاه مترو قاهره نیز سبب مرگ دست‌کم یک تن و زخمی شدن ۱۵ نفر شده است. تلویزیون دولتی مصر اعلام کرد که این بمب در روز جمعه (۲۴ ژانویه) در نزدیکی ایستگاه متروی محله "دوکی" منفجر شده است.

انفجار سوم نیز در نزدیکی یک پاسگاه پلیس در حومه قاهره رخ داده است. هنوز شمار آسیب‌دیدگان این انفجار روشن نیست.

این انفجارها در آستانه سالگرد اعتراضات علیه حسنی مبارک، رئیس جمهوری اسبق مصر رخ داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ‌فرانسه از محل، شدت انفجار نخست به حدی بوده که حفره بزرگی در جلوی مقر پلیس و نهاد امنیتی مصر ایجاد کرده است. پس از انفجار ستون بزرگ دود از کیلومترها فاصله نیز دیده می‌شده است.

شاهدان عینی گزارش می‌دهند که پس از انفجار، صدای تیراندازی نیز در نزدیکی مقر پلیس شنیده شده است.

خبرگزاری آلمان گزارش می‌دهد که این بمب در یک خودرو جاسازی شده بود. بنا به این گزارش ساختمان پلیس نیز به شدت آسیب دیده است. یک موزه در نزدیکی مقر پلیس نیز صدمه دیده است.

روز شنبه (۲۵ ژانویه) ۳ سال از آغاز اعتراضات و تظاهرات گسترده علیه حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق مصر می‌گذرد. گفته می‌شود که دولت موقت مصر تدابیر امنیتی در آستانه "انقلاب" را تشدید کرده است. در همین راستا راه‌آهن دولتی مصر تردد میان قاهره و شهرهای شمالی کشور را از روز پنج‌شنبه (۲۳ ژانویه) متوقف کرده است.

در پی سرنگونی محمد مرسی در ژوئن ۲۰۱۳ تا کنون بارها نیروهای نظامی و انتظامی در مصر هدف حملات تروریستی قرار گرفته‌اند. شمار زیادی از رهبران گروه اخوان‌المسلمین به عنوان حامیان مرسی دستگیر شده‌اند. دولت موقت مصر در ماه دسامبر ۲۰۱۳ اخوان‌المسلمین را رسماً یک گروه تروریستی خواند و تمامی فعالیت‌های این گروه را ممنوع اعلام کرد.

در ۲۸ دسامبر نیز دانشجویان طرفدار گروه اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین دو ساختمان دانشگاه الازهر را در قاهره به آتش کشیدند. در جریان درگیری‌های ۲۸ دسامبر در مجموع ۴ نفر در مصر کشته شدند.
محمد مرسی به "تخلفات و جرائم" گوناگون از جمله "تحریک به کشتن مخالفان"، "فرار از زندان" و "فساد مالی" متهم شده است. برگزاری دادگاه وی تا کنون دو بار به تعویق افتاده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١١-١٣٩٢, ٢٠:١٠

   

پر مبحث ترین ها