سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کری: اظهارات روحانی مبنی بر تعامل با دنیا باید در عمل ثابت شود

بروز شده : ۵-١١-١٣٩٢, ١١:٠٩    نسخه چاپی    
جان کری در این زمینه اظهار کرد: دیروز پرزیدنت روحانی اینجا بود و گفت ما می‌خواهیم با دنیا وارد تعامل شویم.اگر شما در این سخنان جدی هستید٬ اثبات آن ساده است. کشوری که برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز می‌خواهد٬ به چرخه غنی‌سازی در زیر زمین و رآکتور آب سنگین احتیاجی ندارد.
وزیر خارجه آمریکا در نشست داووس ضمن اشاره به اظهارات حسن روحانی در این نشست مبنی بر تمایل ایران برای تعامل با دنیا٬ گفت این اظهارات باید در عمل ثابت شود. وی همچنین از سیاست خارجی آمریکا به ویژه در خاورمیانه دفاع کرد.

جان کری در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس با استقبال از توافق هسته‌ای ژنو گفت: این توافق٬ برنامه هسته‌ای ایران را به عقب بازگرداند. ایران باید اندوخته اورانیوم غنی‌شده ۲۰ درصدی را به صفر برساند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه افزود: دلیل تحریم‌ها همین بود. همین الان به دلیل همین توافق بازرسان می‌توانند هر روز در فردو و نطنز باشند. همینطور بازرسان هر ماه می‌توانند در اراک باشند.

وی همچنین از اظهارات روز گذشته حسن روحانی مبنی بر تمایل ایرن به تعامل با دنیا استقبال کرد.

رئیس جمهور ایران در مصاحبه‌ای گفت که خواستار تعامل سازنده با دیگر کشورها است و افزود: تعاملات ایران و آمریکا نیز در ماه‌های گذشته وارد مرحله جدیدی شده است و برای اولین بار سیاستمداران دو کشور برای حل اختلافات در موضوع هسته‌ای٬ با هم مذاکره٬ تبادل نظر و حتی اتخاذ تصمیم کرده‌اند. این تحولی مهم در دوران پس از انقلاب اسلامی ایران است.

وی در همین روز در نشست داووس نیز از آمادگی دولتش برای همکاری‌های منطقه‌ای و ایجاد روابط عمیق با کشورهای همسایه ایران سخن گفت.

جان کری در این زمینه اظهار کرد: دیروز پرزیدنت روحانی اینجا بود و گفت ما می‌خواهیم با دنیا وارد تعامل شویم.اگر شما در این سخنان جدی هستید٬ اثبات آن ساده است. کشوری که برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز می‌خواهد٬ به چرخه غنی‌سازی در زیر زمین و رآکتور آب سنگین احتیاجی ندارد.

وزیر خارجه آمریکا در بخشی دیگر از سخنانش از سیاست خارجی آمریکا دفاع کرد و گفت: یک اسطوره و بدفهمی وجود دارد که اگر آمریکا به صورت نظامی در جهان مشارکت و تعامل نداشته باشد٬ خود را از امور جهان کنار کشیده است. آمریکا به خود می‌بالد که بیش از همه زمان‌ها در امور جهان مشارکت دارد. یکی از آن مصادیق تعامل با اروپا و اوکراین و تعامل اقتصادی با اتحادیه اروپا است.

وی همچنین بر تعامل آمریکا با خاورمیانه تاکید کرد و گفت: این‌که می‌گویند آمریکا خود را کنار کشیده٬ یک افسانه است. هیچ‌کس بیش از آمریکا در امور خاورمیانه تعامل ندارد. ما وارد عصر جدیدی از فعالیت‌های دیپلماتیک شده‌ایم.

وزیر خارجه آمریکا افزود: ما همچنان به تعامل خود با خاورمیانه ادامه می‌دهیم٬ از دوستانمان دفاع می‌کنیم٬ امنیت انرژی را تامین می‌کنیم و گسترش سلاح‌های هسته‌ای را تحمل نمی‌کنیم… آمریکا همچنان حامی عربستان٬ امارات و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس خواهد بود.

به گزارش روز نو، جان کری همچنین از تلاش آمریکا برای برقراری صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌ها دفاع کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١١-١٣٩٢, ١١:٠٩

   

پر مبحث ترین ها