سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

احتمال برگزاری دور سوم مذاکرات نظام سوریه با معارضان در ژنو

اخضر ابرهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در پایان روز دوم مذاکرات گفت قضد دارد که گزارش به شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل طی چند هفته دیگر ارائه دهد و تصریح کرد که ملت سوریه خواستار پایان دادن به همه انواع خشونت و تروریسم است.
اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه قصد دارد دور بعدی مذاکرات بین دو طرف سوری و مخالفان را در ژنو برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شبکه خبری العربیه، ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد که اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در حال برنامه ریزی برای دور بعدی مذاکرات بین دو طرف سوری و مخالفان در ژنو است.

هنوز تاریخ دقیق دور بعدی مذاکرات مشخص نشده است.

تاکنون دو دور از این مذاکرات در ژنو بین دو طرف سوری برگزار شده که نتایج خاصی به همراه نداشته است.

اخضر ابرهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در پایان روز دوم مذاکرات گفت قضد دارد که گزارش به شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل طی چند هفته دیگر ارائه دهد و تصریح کرد که ملت سوریه خواستار پایان دادن به همه انواع خشونت و تروریسم است.

در پایان روز سوم مذاکرات در 12 فوریه همچنان دو طرف بر سر اولویت‌های مذاکرات اختلاف داشتند، به گونه‌ای که هیئت رسمی دولت بر مبارزه با تروریسم تاکید داشت و ائتلاف معارضان بر تشکیل هیئت انتقالی اصرار داشت.

همچنین در بین معارضان نیز اختلافاتی به چشم می‌خورد که از جمله آنها مشخص کردن تروریست‌ها در داخل سوریه است. برخی از اعضای ائتلاف معارضان گروه «جبهة النصرة» را یک گروه تروریستی نمی‌دانند.

بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» تاکید کرد که هیئت‌های مذاکره کننده دمشق و معارضان تاکنون وارد موضوعات اساسی نشده و برنامه زمانی برای مذاکرات خود تدوین نکرده‌اند.

فیصل مقداد معاون وزیر خارجه سوریه گفت چگونه می‌توان از یک حکومت انتقالی صحبت کرد درحالی که خونریزی در سوریه متوقف نشده است و هنوز درحال مبارزه با تروریسمی هستیم که ملت سوریه را هدف قرار داده است.

در روز سوم مذاکرات ائتلاف معارضان طرحی را در مورد مبانی اساسی تشکیل هیئت انتقالی ارائه داده و در آن خواستار شده بود تا تمامی تروریست‌ها خارجی از سوریه بیرون بروند.

بثینه شعبان مشاور رئیس جمهور سوریه گفت که بیشتر تصمیمات ائتلاف معارضان به بیگانگان بستگی دارد و کشورهای حامی ائتلاف معارضان قصد دارند طرح تحت الحمایگی را در سوریه اجرا کنند.

بثینه شعبان گفت که بیانیه ژنو 1 در این دور از مذاکرات فصل الخطاب مذاکرات خواهد بود که در بند اول آن بر توقف خشونت تاکید شده است و این بیانیه باید بند به بند اجرایی شود.

در همین رابطه در حالی که ائتلاف معارضان سوری خود را نماینده معارضان سوری می‌داند، «ریاض اسعد» فرمانده برکنارشده گروه موسوم به «ارتش آزاد» گفت: ارتش آزاد و دیگر گروه‌های بزرگ هیچکدام به نتیجه نشست‌های ژنو 2، عمل نخواهند کرد و ائتلاف ملی مخالفان تأثیری بر گروه‌های جنگجوی داخل سوریه ندارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١١-١٣٩٢, ١۵:٣۵

   

پر مبحث ترین ها