سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مخالفت صریح با نظر نتانیاهو

مرکل هم غنی سازی ایران در توافق نهایی را تایید کرد

بروز شده : ٧-١٢-١٣٩٢, ١١:٠۵    نسخه چاپی    
صدراعظم آلمان: وارد غنی سازی سطح پایین برای ایران شده ایم اما غنی سازی ایران روی خواهد داد و معتقدم ما می توانیم به موفقیت برسیم.
عصر ایران: آنگلا مرکل صدراعظم (نخست وزیر) آلمان در سخنانی در اسرائیل به صراحت از موافقت با غنی سازی اورانیوم ایران در توافق نهایی مذاکرات هسته ای تهران و گروه 1+5 خبر داد. این در حالی است که نتانیاهو خواستار توقف کامل غنی سازی ایران شد.

به گزارش رویترز، مرکل که به اسرائیل سفر کرده است در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اضافه کرد: آلمان مذاکرات هسته ای با ایران را در زمینه برنامه هسته ای اش ادامه می دهد.

قبل از این وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا نیز در سفر به اسرائیل از امکان غنی سازی ایران در توافق نهایی در مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 خبر داده بود.

آلمان یکی از اعضای گروه 1+5 است. گروه 1+5 متشکل از 5 عضو دائم شورای امنیت (فرانسه، انگلیس، آمریکا، چین و روسیه) به علاوه آلمان است که در چند سال اخیر سلسله مذاکراتی را با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور انجام می دهند.
 مرکل هم غنی سازی ایران در توافق نهایی را تایید کرد

ایران و گروه 1+5 در ماه نوامبر گذشته به توافق موقت 6 ماهه دست یافتند و هم اکنون مشغول انجام مذاکراتی برای دست یابی به توافق نهایی و همه جانبه هستند.

صدراعظم آلمان همچنین در سخنانش به صراحت با درخواست نتانیاهو برای توقف غنی سازی اورانیوم در چارچوب مذاکرات هسته ای با تهران مخالفت کرد اما گفت: ایران دارای سلاح هسته ای، نه تنها تهدید احتمالی برای اسرائیل است بلکه تهدید برای کشورهای اروپایی نیز به شمار می رود.
آلمان مهمترین هم پیمان اسرائیل در اروپا به شمار می رود.

نتانیاهو ضمن انتقاد از موافقت گروه 1+5 با غنی سازی اورانیوم ایران در چارچوب توافق نهایی گفت: با همه سران کشورها در خاورمیانه با آنها صحبت کرده ام آنها با توقف غنی سازی اورانیوم در ایران موافق اند. آنها این مطلب را علنی یا پنهانی می گویند. آنها چرا این کار را کرده اند؟ زیرا اگر ایران فعلا خواهان انرژی هسته ای صلح آمیز و غیرنظامی است در این صورت نیازی به هیچ غنی سازی ندارد. ایران نیازی به سانتریفیوژ ندارد.

نخست وزیر اسرائیل با ابراز تردید درباره مذاکرات هسته ای ایران و گروه 5+1 گفت: این احساس را نداریم که موضع ایران تغییر کند. ایران همچنان خواهان محو اسرائیل از نقشه است.

او همچنین خواستار جلوگیری از غنی سازی اورانیوم ایران و توسعه موشک های حامل کلاهک های هسته ای توسط این کشور شد و گفت: مذاکرات هسته ای با ایران باید به صورت جدی و سختگیرانه اداره شود. باید امکان ایران برای غنی سازی اورانیوم، تولید پلوتونیوم و موشک های حامل کلاهک های هسته ای پایان یابد.

مرکل در پاسخ به این سؤال خبرنگاران درباره اینکه آیا با موضع نتانیاهو درباره توقف غنی سازی اورانیوم ایران موافق است یا خیر ؟ گفت: واضح است که اینجا درباره مذاکرات هسته ای با ایران و آنچه که باید روی دهد، تفاوت در نظرات وجود دارد.

مرکل ادامه داد: وارد غنی سازی سطح پایین برای ایران شده ایم اما غنی سازی ایران روی خواهد داد و معتقدم ما می توانیم به موفقیت برسیم.

صدراعظم آلمان درباره تصور خود از آینده توافق ایران و گروه 1+5 درباره غنی سازی در سطح پایین تهران ادامه داد: می توانیم سپری ایجاد کنیم که براساس آن مطمئن شویم ایران در آینده ای نزدیک به قدرت نظامی هسته ای دست نخواهد یافت.

وی افزود: سؤال اینجاست آیا ما می توانیم نتیجه بهتری نسبت به وضعیت فعلی محقق کنیم. تصمیم گرفتیم که ورود به مذاکرات هسته ای ایران، گزینه بهتری است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-١٢-١٣٩٢, ١١:٠۵

   

پر مبحث ترین ها