سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران برای مسلمانان آفریقایی مرکزی اقلام بشردوستانه ارسال می‌کند

از آغاز ماه دسامبر تاکنون، در خشونت‌های بین شبه نظامیان مسیحی و مسلمانان در آفریقای مرکزی، 1240 نفر کشته شده‌اند.مجموع کشته‌ها بی‌شک بسیار بیشتر از این است، زیرا برخی از اجساد ناپدیدشده یا فوری به بستگان آنها تحویل شده است و از سوی دیگر، این آمار دربردارنده اعدام‌های انجام شده در استان‌ها نیست.
جمعیت هلال احمر ایران برای مسلمانان آفریقایی مرکزی اقلام بشردوستانه ارسال می‌کند.

با توجه به کشتار مسلمانان در آفریقای مرکزی؛ جمعیت هلال احمر ایران برای مسلمانان آفریقایی مرکزی اقلام بشردوستانه ارسال می‌کند، براین اساس یکی از مسئولان حوزه بین الملل هلال احمر در گفت‌وگو با تسنیم عنوان کرد: اقدامات برای ارسال محموله کمک رسانی به مسلمانان آفریقای مرکزی در حال انجام است.

وی اظهار داشت: براین اساس و برای ارسال محموله بشردوستانه کمک رسانی به مسلمانان آفریقای مرکزی در حال رایزنی هستیم و به زودی اقلام مورد نیاز حادثه دیدگان تعیین و ارسال می‌شود.

براساس اخبار رسانه‌ها، کشتار مسلمانان در آفریقای مرکزی همچنان ادامه دارد و براین اسا صلیب سرخ این کشور از کشف 11 جسد تکه تکه شده طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (6 و 7 اسفندماه) در شهر «بانگی» پایتخت این کشور خبر داد.

صلیب سرخ آفریقای مرکزی اعلام کرد: این سازمان روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه جسد 11 نفر در شهر «بانگی» پایتخت این کشور که اعضای بدن آنان تکه تکه شده بود، را جمع‌آوری کرد. کشتار این افراد در پی اقدامات خشونت‌آمیز در محله مسلمان‌نشین «بی کای 4» در شهر «بانگی» صورت گرفته است.

این سازمان، روز سه شنبه جسد 9 کشته و روز چهارشنبه جسد 2 نفر را جمع‌آوری کرد و در این دو روز همچنین، 19 نفر زخمی شدند که این سازمان به آنان خدمات‌رسانی کرد.

یک مسئول کمیته صلیب سرخ آفریقای مرکزی که خواست نامش فاش نشود، گفت: بعضی از اجساد تکه تکه شده‌اند و روز سه‌شنبه در محله مسلمان نشین «بی کای 5» روزی سیاه و تاریک بود.

این کمیته همچنین اعلام کرد: از آغاز ماه دسامبر تاکنون، در خشونت‌های بین شبه نظامیان مسیحی و مسلمانان در آفریقای مرکزی، 1240 نفر کشته شده‌اند.مجموع کشته‌ها بی‌شک بسیار بیشتر از این است، زیرا برخی از اجساد ناپدیدشده یا فوری به بستگان آنها تحویل شده است و از سوی دیگر، این آمار دربردارنده اعدام‌های انجام شده در استان‌ها نیست.

همچنین در این راستا رافت صلاح الدین نویسنده مصری و تحلیلگر مسائل آفریقا، در مقاله ای تحلیلی که تحت عنوان "در جمهوری آفریقای مرکزی چه اتفاقی می‌افتد؟ در شبکه خبری الجزیره با اشاره به وضعیت کنونی جمهوری آفریقای مرکزی و ادامه ناامنی و درگیری در این کشور، اختلافات میان شهروندان مسلمان و مسیحی آفریقای مرکزی، درگیری های خونین میان گروه‌های شبه نظامی افراط گرای وابسته به دو طرف، محروم بودن شهروندان مسلمان از حقوق خود، حمایت کشورهای غربی به ویژه فرانسه از شهروندان مسیحی این مستعمره پیشین خود و همچنین سکوت جامعه بین الملل در قبال جنایت های اخیر و محرومیت همیشگی مسلمانان آفریقای مرکزی را مورد بررسی قرار داده، جایی که در مقاله خود آورده است:

جمهوری آفریقای مرکزی که شهر مرزی و جنوبی "بانگوئی" (Bangui) پایتخت آن بوده و از طرف شمال با چاد، از طرف شمال شرقی با سودان، از طرف شرق با سودان جنوبی، از طرف غرب و شمال غربی با کامرون، از طرف جنوب غربی با جمهوری کنگو و از طرف جنوب و جنوب شرقی با جمهوری دموکراتیک کنگو همسایه است، بیش از 620 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیت آن نیز نزدیک به چهار میلیون و 400 هزار تن برآورد می شود.

در همین حال، بر اساس آمارهای منابع بی طرف، مسلمانان بین 20 تا 25 درصد از جمعیت جمهوری آفریقای مرکزی را تشکیل می دهند و بیشتر آنها در مناطق شمالی این کشور و در نزدیکی مرزهای چاد و سودان زندگی می کنند، مناطقی که در پایان قرن 17 میلادی شاهد تاسیس یک پادشاهی اسلامی بود، جایی که در آن هنگام برخی از شاهزادگان پادشاهی اسلامی "باگویرمی" در جنوب چاد، پس از سرنگونی این پادشاهی راهی مناطق شمالی آفریقای مرکزی کنونی و به ویژه شهر "ندله" (Ndele) شدند و همان گونه که پیشتر در مسلمان شدن ساکنان جنوب چاد کنونی سهم بزرگی داشتند، در اسلام آوردن بت پرستان پادشاهی جدید نیز نقش بسزایی ایفا کردند هر چند که پادشاهی اسلامی "دارفور" نیز تاثیر زیادی در این مهم داشت.

در حالی که بر اساس آمارهای منابع بی طرف، مسیحیان نیز بین 45 تا 50 درصد از جمعیت جمهوری آفریقای مرکزی را تشکیل می دهند و پیرو دو مذهب کاتولیک و پروتستان هستند، سایر ساکنان این کشور نیز از ادیان محلی همچون "روح باوری" (Animism) پیروی می کنند.

هر چند که جمهوری آفریقای مرکزی بین سال های 1889 و 1959 میلادی مستعمره فرانسه بوده، اما این استعمارگر اروپایی همچنان تمامی مستعمره های پیشین خود را بخشی از خاک فرانسه می‌داند و اجازه نمی دهد هیچ کدام از آنها از استقلال واقعی برخوردار شوند.

با این حال، به دنبال استقلال جمهوری آفریقای مرکزی از فرانسه در سال 1959 میلادی، "دیوید داکو" که در مدارس وابسته به کلیسای کاتولیک درس خوانده بود، سمت ریاست جمهوری این کشور را بین سال های 1959 و 1966 میلادی در دست گرفت و پس از آن، این مسئله تبدیل به یک عرف متداول شد که رئیس جمهوری آفریقای مرکزی باید مسیحی کاتولیک باشد.

با وجود آنکه "ژان بدل بوکاسا" در سال 1966 با یک کودتای نظامی قدرت را در جمهوری آفریقای مرکزی در دست گرفت و 10 سال پس از آن یعنی در سال 1976 میلادی نیز با تغییر نظام حکمرانی در این کشور به امپراتوری، خود را امپراتور آفریقای مرکزی نامید، اما در سال 1979 میلادی "دیوید داکو" طی یک کودتای نظامی با همکاری فرانسه، توانست امپراتوری "ژان بدل بوکاسا" را سرنگون کند و بین سال های 1979 و 1981 میلادی زمام امور در جمهوری آفریقای مرکزی را بار دیگر در دست گیرد.

پس از دوره دوم ریاست جمهوری "دیوید داکو" نیز، این سمت طی سال های 1981 تا 1993 میلادی به "آندره کولینگبا" رسید و به دنبال وی نیز، ابتدا "آنژه فلیکس پاتاسه" بین سال‌های 1993 و 2003 و سپس "فرانسوا بوزیزه" بین سال های 2003 و 2013 میلادی، هر کدام به مدت 10 سال به عنوان رئیس جمهوری آفریقای مرکزی فعالیت کردند.

این در حالی است که دلایل بروز حوادث اخیر در جمهوری آفریقای مرکزی به سال 2008 میلادی برمی گردد، جایی که در آن سال رابطه میان "فرانسوا بوزیزه"، رئیس جمهوری وقت این کشور و نیروهایش به مشکل برخورد، نیروهایی که از قبایل، مناطق و مذاهب مختلف بوده و در سال 2003 میلادی به وی کمک کرده بودند تا با سرنگونی "آنژه فلیکس پاتاسه" از طریق کودتای نظامی، قدرت را در دست بگیرد.

لازم به ذکر است که دو قبیله بزرگ مسلمان در مناطق شمال شرقی جمهوری آفریقای مرکزی سکونت دارند، یکی از این دو قبیله "رونگا" نام دارد و افراد آن علاوه بر اینکه در گذشته حامیان اصلی پادشاهی اسلامی واقع در شمال این کشور با پایتختی شهر "ندله" بوده اند، در دوران معاصر نیز حضور قدرتمندی در میان پرسنل دولتی دارند، قبیله دیگر نیز که "گولا" نام دارد، دارای شماری پرسنل دولتی بوده که در میان آنها، برخی انقلابیون حاضر در شهر "بانگوئی" نیز به چشم می خورند.

این در حالی است که نظام های حاکم در جمهوری آفریقای مرکزی در تعامل با ساکنان مسلمان شمال شرق این کشور همواره سیاست "تفرقه بینداز و حکومت کن" را در پیش گرفته، جایی که دست به فتنه انگیزی میان دو قبیله "رونگا" و "گولا" زده تا آنها را از درخواست سهم ساکنان مناطق شمالی کشور از تقسیم ثروت، مشارکت سیاسی در حکمرانی و توسعه در این مناطق توسعه نیافته، دور سازند، فتنه هایی که درگیری خونین میان این دو قبیله و قربانی شدن ده ها هزار تن از دو طرف را در پی داشتند.

با این حال، پس از کشته و زخمی شدن ده ها هزار تن در جریان درگیری های میان قبیله های "رونگا" و "گولا"، این دو قبیله پس از دستیابی به توافقی جهت پایان دادن به درگیری های میان خود، به همراه سایر قبایل ساکن در مناطق شمال و شمال شرق جمهوری آفریقای مرکزی، دو گروه انقلابی تشکیل داده و جام خشم خود را بر سر نظام حاکم در این کشور و ارتش وابسته به آن ریختند.

در واقع درگیری میان این دو گروه انقلابی و نظام حاکم در جمهوری آفریقای مرکزی برای مدتی ادامه پیدا کرد و هر چند که نظام حاکم در نهایت توانست با یکی از دو گروه مذکور توافقنامه مشروط صلح امضا کند، اما یکی از شرایط اصلی برای هم پیمانی میان دو طرف این بود که نظام حاکم به وعده های پیشین خود مبنی بر پرداخت مطالبات مالی سربازان وابسته به جنبش های مخالف، ادغام این سربازان در ارتش ملی و آزادی نظامیان و غیر نظامیان بازداشتی پایبند باشد و آنها را اجرایی کند.

با این حال، "فرانسوا بوزیزه" به عنوان یک کشیش سابق، از تجربیات گذشته درس نگرفته و بار دیگر آتش درگیری های مذهبی را برافروخت، جایی که نیروهای تحت رهبری وی به مناطق مسلمان نشین جمهوری آفریقای مرکزی حمله کرده و در بدترین حادثه که در سال 2010 میلادی به وقوع پیوست، صدها تن از مسلمانان را به قتل رساندند.

پس از آن حادثه بود که دولت چاد، وزیر دفاع وقت خود را راهی پایتخت جمهوری آفریقای مرکزی کرد تا پیام نهفته ای را به "فرانسوا بوزیزه" برساند مبنی بر اینکه باید میان دو گزینه متوقف کردن حملات به مسلمانان این کشور و کناره گیری از قدرت، یکی را انتخاب کند.

در همین حال، در ماه اکتبر سال 2012 میلادی نیز نیروهای چادی مستقر در شهر "بانگوئی" جهت محافظت از کاخ ریاست جمهوری و سایر نهادهای دولتی جمهوری آفریقای مرکزی، خروج از خاک این کشور را آغاز کردند تا زمینه لازم برای رسیدن مخالفان به قدرت را فراهم کرده باشند.
telegram 19dey.com

تگها: صليب سرخ, آفريقاي مركزي, ايران, بشر دوستانه

شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-١٢-١٣٩٢, ١١:۴٨

   

پر مبحث ترین ها