سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افشای نحوه کارشکنی فرانسه در مذاکرات هسته‌ای ایران

در شرایطی که پس از امضای توافق مقدماتی هسته ای ژنو، ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 عملاً وارد فرایند مذاکره برای رسیدن به توافق نهایی شده اند، رژیم اسرائیل همچنان به تلاش های خود برای کارشکنی در روند مذاکرات ادامه می دهد. اما در سخنانی جالب توجه، یکی از مقامات ارشد اسرائیلی از عملکرد این رژیم از طریق فرانسه برای نفوذگذاری بر مذاکرات خبر داده است.
در شرایطی که پس از امضای توافق مقدماتی هسته ای ژنو، ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 عملاً وارد فرایند مذاکره برای رسیدن به توافق نهایی شده اند، رژیم اسرائیل همچنان به تلاش های خود برای کارشکنی در روند مذاکرات ادامه می دهد. اما در سخنانی جالب توجه، یکی از مقامات ارشد اسرائیلی از عملکرد این رژیم از طریق فرانسه برای نفوذگذاری بر مذاکرات خبر داده است.

به گزارش «تابناک»، وزیر اطلاعات رژیم اسرائیل طی سخنانی تأیید کرده که فشارهای این رژیم بر دولت فرانسه، سبب سخت شدن مواضع پاریس در قبال توافق هسته ای ایران شده است. در عین حال، وی ضمن تکرار ادعاهای همیشگی مقامات اسرائیلی، از ضرورت افزایش فشارها بر ایران سخن گفته است.

سایت «المانیتور» می نویسد یووال استینیتز گفته در توافق جامع و نهایی هسته ای، ایران باید «مجبور شود» غنی سازی اورانیوم خود را متوقف نماید. وی همچنین گفته در جریان مذاکرات برای رسیدن به توافق مقدماتی هسته ای با ایران، رژیم اسرائیل فرانسه را متقاعد کرده تا شرایط سختی را پیش روی ایران قرار دهد.

این مقام اسرائیلی که در مرکز تحقیقاتی بین المللی وودرو ویلسون سخن می گفته، ضمن تکرار اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل در جریان اجلاس سالانه «آیپک»، گفته نه تنها باید جلوی دستیابی ایران به سلاح هسته ای گرفته شود، بلکه این کشور توانایی چنین کاری را نیز نباید به دست بیاورد.

این در حالی است که حتی دولت آمریکا نیز با این موضع مخالف بوده و معتقد است ایران می تواند به برنامه غنی سازی اورانیوم در داخل ادامه دهد و تنها باید ساز و کارهایی برای جلوگیری از «دستیابی ایران به سلاح هسته ای» اتخاذ شود.

با این حال، استینیتز مدعی است استدلال دولت آمریکا در زمینه تضمین غیرنظامی بودن برنامه هسته ای ایران ضعیف است و می گوید: «شما می توانید برای هر چیزی، یک توجیه غیرنظامی پیدا کنید». وی گفته اسرائیل خواستار آن است که ایران طی یک دهه آینده توانایی ساخت سلاح هسته ای نداشته باشد.

وزیر اطلاعات رژیم اسرائیل در پاسخ به سوال المانیتور درباره اینکه با توجه به تأکید ایران بر عدم توقف غنی سازی اورانیوم، چرا رژیم اسرائیل شرطی غیرممکن را در این زمینه مطرح می کند، ضمن اتخاذ موضعی تهاجمی گفته هدف مذاکرات «قانع کردن» ایران نیست؛ بلکه «مجبور کردن» آن است! وی مدعی شده اگر ایرانی ها ناچار باشند بین بقای اقتصاد خود و ادامه غنی سازی، یکی را انتخاب کنند، می توان آن ها را به توقف غنی سازی وادار کرد.

وی ادعا کرده خودداری ایران از توقف غنی سازی، بخشی از تاکتیک های این کشور در مذاکرات است.

درباره نقش فرانسه در مذاکرات با ایران، استینیتز گفته در پیش نویس اولیه توافقنامه هسته ای ژنو، ایرانی ها می توانستند ذخیره اورانیوم 20 درصدی خود را حفظ کنند و صرفاً توافق می کردند از ادامه تولید این سطح از اورانیوم خودداری کنند. اما در پی اعمال نفوذ رژیم اسرائیل از طریق فرانسه، در متن نهایی توافقنامه مقرر می شود که ایران نیمی از ذخایر اورانیوم 20 درصدی خود را رقیق کرده و نیم دیگر را به اکسید تبدیل کند.

وی همچنین مدعی شده بر اساس نسخه اولیه توافقنامه ژنو، ایران صرفاً از آغاز به کار رآکتور آب سنگین اراک خودداری می کرد و به ساخت بخش های کلیدی این رآکتور ادامه می داد. اما در پی رایزنی فرانسوی ها با رژیم اسرائیل، دولت فرانسه در این زمینه نیز شرایط متفاوتی را برای ایران مطرح کرد.

المانیتور در این زمینه با یک منبع دیپلماتیک فرانسوی ارتباط برقرار کرده، اما وی از اظهارنظر مستقیم درباره اظهارات استینیتز خودداری کرده و صرفاً گفته «مواضع فرانسه در قبال راه های جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، برای عموم شناخته شده است».
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٢-١٣٩٢, ١۵:٣٨

   

پر مبحث ترین ها