سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تظاهرات طرفداران روسیه در شهر دونتسک اوکراین

روز 22 فوریه (3 اسفند) حکومت در پایتخت اوکراین به‌شکل کودتا تغییر کرد. یک روز پیش از آن نمایندگان دولت و مخالفان اوکراین پس از مذاکرات با وزرای خارجه فرانسه، آلمان و لهستان توافقنامه حل و فصل درگیری را امضا کرده بودند.
حدود هزار نفر از طرفداران روسیه امروز در مرکز شهر دونتسک اوکراین علیه دولت این کشور دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.

به گزارش ریا نووستی، حدود هزار نفر از طرفداران روسیه امروز (شنبه) در مرکز شهر دونتسک اوکراین علیه دولت این کشور دست به تظاهرات و راهپیمایی زدند.

خبرها حاکی است که معترضان در جریان این تظاهرات پرچمهای روسیه و پلاکاردهای حاوی شعار" دونتسک روسیه است!" را در دست داشتند.

بنابراین گزارش، شورای شهر دونتسک نیز روز جمعه تلاش کرد برگزاری تظاهرات در روزهای شنبه و یکشنبه را بخاطر امکان بروز ناآرامی‌های عمومی ممنوع سازد اما دادگاه شکایت شورای شهر دونتسک را رد کرد و اعلام نمود چنین خطری وجود ندارد.

روز پنج شنبه درگیریهای شدیدی بین مخالفان و هواداران روسیه در شهر دونتسک اوکراین رخ داد که منجر به کشته شدن یک نفر و زخمی شدن 26 تن دیگر شد.

درگیریها پس از پایان تظاهراتی در حمایت از وحدت اوکراین، بین شرکت کنندگان در این تظاهرات و فعالان هوادار روسیه به وقوع پیوست.

روز 22 فوریه (3 اسفند) حکومت در پایتخت اوکراین به‌شکل کودتا تغییر کرد. یک روز پیش از آن نمایندگان دولت و مخالفان اوکراین پس از مذاکرات با وزرای خارجه فرانسه، آلمان و لهستان توافقنامه حل و فصل درگیری را امضا کرده بودند.

این در حالی بود که پارلمان اوکراین تحت فشار مخالفان این کشور روز 22 فوریه "ویکتور یانوکویچ" رئیس جمهور این کشور را از سمت خود برکنار کرده، قانون اساسی اوکراین را تغییر داده قراری در خصوص واگذاری اختیارات رئیس جمهور به "آلکساندر تورچینوف" رئیس پارلمان تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز 25 ماه مه صادر کرد.

یانوکویچ نیز در یک نشست خبری در روسیه اعلام کرد که مجبور شده است به‌علت خطر سرکوب مردم، اوکراین را ترک کند اما هنوز رئیس جمهور منتخب و قانونی این کشور است.

تعدادی از استان‌های شرق و جنوب اوکراین و همچنین جمهوری خودمختار کریمه نیز قانونیت تصمیمات پارلمان این کشور را قبول نکرده می‌گویند برکناری یانوکویچ از سمت ریاست جمهوری قانونی نبوده است. این استان‌ها تصمیم گرفته‌اند برای تعیین سرنوشت خود همه‌پرسی برگزار کنند. همه‌پرسی در مورد موقعیت حقوقی کریمه برای روز یک‌شنبه 16 مارس [25 اسفند ماه] تعیین شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٢-١٣٩٢, ١٧:٠٠

   

پر مبحث ترین ها