سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تمجيد ایاد علاوی از رييس‌جمهور جديد ايران

بروز شده : ٧-٠١-١٣٩٣, ١٢:٣۶    نسخه چاپی    
علاوی: این انعطاف پذیری و گشایش پس از آمدن رئیس جمهوری جدید در ایران که حسن روحانی است، ایجاد شده است و این مساله خوشبینانه است و ديگر هیچ گونه دشمنی با ایران نداریم .
نخست وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف العراقیه، شکست خود در عرصه سیاسی را رد کرد و گفت شکست خورده کسی است که امنیت را برهم زده و عراق را ویران کرده است.

به گزارش انتخاب، ایاد علاوی در گفت و گو با المدی پرس، گفت: هیچ گونه دشمنی با ایران پس از رویکردهای جدید در سایه دولت روحانی ندارد. وی اظهارداشت ایران رویکرد جدید و مثبتی در برابر تمام گروههای سیاسی عراقی در پیش گرفته که این رویکرد مبتنی بر گفت و گو و عدم تحمیل است.

رئیس ائتلاف العراقیه افزود: این انعطاف پذیری و گشایش پس از آمدن رئیس جمهوری جدید در ایران که حسن روحانی است، ایجاد شده است و این مساله خوشبینانه است.

علاوی با بیان اینکه دشمن ایران نیست، افزود: هفته گذشته با سفیر ایران در بغداد دیدار کردم و به وی گفتم آنچه در گذشته رخ داد، گذشته است (گذشته ها گذشته) و باید با توجه به عوامل جغرافیا، تاریخ، منافع مشترک، احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی بر آینده تکیه کرد به ویژه با توجه به اینکه خاورمیانه نیز به سمت مرحله جدید حرکت می کند. نخست وزیر اسبق عراق بر ضرورت بهره گرفتن از این گشایش برای انجام گفت و گوی واقعی با ایران درباره مسائل مختلف تاکید کرد.

علاوی در ادامه انتقادهای خود از دولت عراق به تردیدافکنی درباره انتخابات پارلمانی آینده پرداخت و مدعی شد اقدام دولت در ارائه کارت الکترونیک انتخاباتی به شدت نگران کننده است. وي تاکید کرد سیاست ایالات متحده آمریکا نه تنها در عراق بلکه در صحنه جهانی چه در افغانستان یا سوریه یا فلسطین یا سومالی یا یمن شکست خورده است. رئیس العراقیه افزود واشنگتن باید شرایط جدید عراق و ویژگیهای آن را بدون اینکه چیزی بر عراق تحمیل کند، درک کند.

علاوی اوایل مارس جاری از دولت عراق به رهبری نوری المالکی نخست وزیر این کشور خواسته بود، استعفا دهد و دول ت موقت تا هنگام برگزاری انتخابات در پایان آوریل تشکیل شود. وی مدعی شده بود که دولت عراق با محدود کردن نقش ریاست جمهوری و دستگاه قضایی برای از بین بردن کامل پارلمان تلاش می کند.

بر اساس این گزارش، علاوی در اوایل مارس گفته بود نقش ایران در سیاست عراق و انتخابات پارلمانی گذشته واضح بود. وی در حمایت از عربستان که بارها از سوی مقامات بلندپایه عراق به دخالت در امور این کشور و حمایت از تروریسم متهم شده است، گفت: هیچ دلیل و مدرکی که نشان دهد عربستان حامی تروریسم است، وجود ندارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠١-١٣٩٣, ١٢:٣۶

   

پر مبحث ترین ها