سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کميسيون شکايات انتخابات افغانستان: انتخابات امسال نسبت به 2009 تقلب کمتري داشت

ما فکر می کنیم که انتخابات ریاست جمهوری اخیر نسبت به انتخابات سال 2009 ، شاهد تقلب کمتری بود.
کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد به نظر می رسد در انتخابات ریاست جمهوری اخیر افغانستان که برای تعیین جانشین حامد کرزای برگزار شد، نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 تقلب کمتری صورت گرفته است.

کارشناسان سیاسی انتخابات ریاست جمهوری این هفته افغانستان را رویدادی بسیار مهم برای انتقال دموکراتیک در این کشور جنگزده می دانند.
نزدیک به 7 میلیون افغان واجد شرایط در انتخابات افغانستان در شهرهای و روستاهای مختلف از کابل گرفته تا قندهار، تهدیدهای طالبان را نادیده گرفتند و به شرایط نامساعد آب و هوایی نیز توجه نکردند و در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری کشورشان برای تعیین جانشین حامد کرزای شرکت کردند.

حامد کرزای تنها کسی است که از زمان سقوط رژیم طالبان افغانستان در سال 2001 زمامدار امور این کشور بوده است اما طبق قانون اساسی افغانستان، وی دیگر اجازه نامزد شدن در انتخابات امسال را نداشت. این انتخابات به علت تهدیدهای گروه شورشی طالبان تحت تدابیر امنیتی شدید برگزار شد.

بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی بیم آن داشتند این انتخابات نیز همانند انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 که به پیروزی حامد کرزای منجر شد، تحت تاثیر حملات خونین شبه نظامیان طالبان و انفجارهای پراکنده در این کشور جنگزده قرار گیرد و در روند برگزاری آن نیز تقلب و تخلفات گسترده صورت گیرد.
طالبان افغان دهم ماه مارس هشدار دادند به تمام جنگجویان خود هشدار داده اند در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان اختلال ایجاد کنند و همه آنهایی را که برای برگزاری و سازماندهی این انتخابات تلاش می کنند، هدف قرار دهند.

با این حال به رغم افزایش مشکلات امنیتی در افغانستان، میزان خشونت های مرتبط با انتخابات این کشور پائین تر از آن چیزی بود که در سال 2009 و 2010 اتفاق افتاد.
کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد یکصد و بیست و دو شکایت بر ضد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دریافت کرده است اما مسئله خوشحال کننده این است که این انتخابات در مجموع شفاف تر و امن تر از انتخابات سال 2009 برگزار شد.

عبدالستار سعادت، رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرد:« ما فکر می کنیم که انتخابات ریاست جمهوری اخیر نسبت به انتخابات سال 2009 ، شاهد تقلب کمتری بود.»
عبدالستار سعادت رئیس نهادی است که مسئولیت تحقیق درباره ادعاهای نامزدهای انتخابات و شکایات احتمالی را بر عهده دارد.

عبدالله عبدالله که در انتخابات سال 2009 پس از کرزای در جایگاه دوم قرار گرفت، اعلام کرده است که در برخی شعبه های رای گیری صندوق ها از آرای تقلبی پر شده و در برخی مناطق نیز رای دهندگان مرعوب شده اند.

عبدالستار سعادت اعلام کرد در مجموع کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی در افغانستان یک هزار و چهارصد شکایت دریافت کرده اما همه این شکایات با اسناد و شواهد کافی همراه نیست.

سعادت خاطر نشان کرد اکثر شکایات ارائه شده مربوط به کمبود برگه های انتخاباتی در دفاتر رای گیری است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از کابل، نتایج شمارش آرای دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بیست و چهارم آوریل اعلام خواهد شد.
انتشار این نتایج می تواند آغازگر دوره جدیدی از اعتراضات باشد یا این که همه چیز را به دور دوم انتخابات که برای بیست و هشتم ماه مه پیش بینی شده است، موکول کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠١-١٣٩٣, ١١:۴٠

   

پر مبحث ترین ها