سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خشم هواداران روسیه از کشتار شهر اودسا

همزمان با عملیات نیروهای نظامی اوکراین در شرق این کشور، جان کری و سرگئی لاوروف، وزاری خارجه آمریکا و روسیه در گفتگویی تلفنی خواستار جلوگیری از شدت گرفتن تنش ها در مرزهای اوکراین و روسیه شدند.
هواداران روسیه در شهر اودسا واقع در جنوب غربی اوکراین با آمدن به خیابان‌ها خشم خود را از کشته شدن ۴۲ نفر در جریان درگیری های خونین روز جمعه نشان دادند. همزمان وزاری خارجه آمریکا و روسیه بار دیگر بر سر بحران اوکراین تلفنی گفتگو کردند.

روز یکشنبه (سوم مه - سیزدهم اردیبهشت) هواداران روسیه در شهر اودسا در مقابل ساختمان سندیکای کارگری این شهر جمع شدند تا خشم و اعتراض خود را از کشته شدن ۴۲ نفر در جریان درگیری‌های دیروز نشان دهند.
روز جمعه، طرفداران اتحاد اوکراین و هواداران روسیه و جدایی طلبان در بندر اودسا برابر یکدیگر قرار گرفتند و به گزارش پلیس، درگیری های خونین میان آنها بیش از ۴۰ کشته بر جای گذاشت.

دولت اوکراین برای کشته‌های خشونت‌های روز گذشته دو روز عزای عمومی در کشور اعلام کرده است. دولت روسیه هم به بازماندگان قربانیان این درگیری‌ها تسلیت گفته است.
درگیری‌های شهر اودسا خونین‌ترین ناآرامی در اوکراین پس از درگیری‌های مرگبار ماه فوریه در کیف بود که در جریان آن بیش از ۸۰ نفر کشته شدند و دولت این کشور به ریاست ویکتور یانوکوویچ سقوط کرد.

با وجود این، از شرق اوکراین خبر می‌رسد درگیری‌های شدیدی میان نیروهای دولت موقت و شبه نظامیان هوادار روسیه در شهر کراماتورسک جاری است.
مقام‌های اوکراین می‌گویند در این منطقه بیشتر از آن که شورش و ناآرامی کوتاه مدت باشد، جنگ در جریان است.
تازه‌ترین گزارش‌ها از این منطقه حاکی است که نیروهای دولت اوکراین با حمایت خودروهای زرهی خود توانسته‌اند مقر نیروهای امنیتی در این شهر را مجددا به تصرف خود در آورند.

عملیات نیروهای اوکراینی برای بازپس‌گیری کنترل کامل شهر اسلوویانسک همچنان ادامه دارد.
در همین حال، هفت ناظر نظامی بین المللی که هفته گذشته توسط جدایی طلبان هوادار روسیه اسیر شده بودند، امروز آزاد شدند.

این هیات ناظر که به ریاست آلمان از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا به شرق اوکراین اعزام شده بود، ۲۵ آوریل توسط جدایی طلبان در اسلوویانسک بازداشت شده بودند.
گزارش ها حاکی است که پنج افسر اوکراینی هم که همراه این هیات بازداشت شده بودند، آزاد شده اند.

تلفن‌ها میان کرملین و واشنگتن ادامه دارد
همزمان با عملیات نیروهای نظامی اوکراین در شرق این کشور، جان کری و سرگئی لاوروف، وزاری خارجه آمریکا و روسیه در گفتگویی تلفنی خواستار جلوگیری از شدت گرفتن تنش ها در مرزهای اوکراین و روسیه شدند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز شنبه از همتای آمریکایی خود خواست با استفاده از نفوذش بر دولت موقت اوکراین خواستار توقف عملیات نظامی کیف علیه فعالان هوادار روسیه در شهرهای شرقی شود. لاوروف هشدار داد که شدت گرفتن این تنش‌ها می‌تواند به "برادرکشی در اوکراین" بینجامد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا هم متقابلا از مسکو خواست دست از حمایت جدایی طلبان هوادار روسیه بردارد.
در این تماس تلفنی، هر دو وزیر بر سر چگونگی مشارکت بیشتر سازمان امنیت و مشارکت اروپا (او.اس.سی.ای) در حل بحران اوکراین رایزنی کردند.
منبع: بی بی سی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٢-١٣٩٣, ١٠:٣٧

   

پر مبحث ترین ها