سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اعتراضات انتخاباتی عبدالله عبدالله آغاز شد

مقامهای کمیسیون کمبود وقت را دلیل عدم رسیدگی به برخی شکایات اعلام کرده اند، که این دلیل قانع کننده ای نیست.
ˈعبدالله عبداللهˈ نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، کمیسیون های برگزاری انتخابات و رسیدگی به شکایات انتخاباتی این کشور را به رفتار خلاف قانون متهم کرد.
به گزارش ایرنا، عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز چهارشنبه در نشست خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در کابل با تاکید به اینکه کمیسیون برگزاری انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان خلاف قانون عمل کرده اند، خواستار رسیدگی به شکایات و رفع ابهامات شد.

عبدالله در حالی که کمیسیون برگزاری شکایات انتخاباتی روز گذشته( سه شنبه) اعلام کرد رسیدگی به شکایت های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری پایان یافته و آماده ارسال نتایج قطعی به کمیسیون برگزاری انتخابات است، گفت: آرای 1433 صندوق که دارای اشکالاتی از جمله نبود امضای ناظران، امضای رییس صندوق، نمایندگان کمیسیون برگزاری انتخابات و مقامهای مسوول بود، شمارش شده و به نفع نامزدی مشخص ثبت گردیده است، که باید بازنگری شود.

وی افزود: کمیسیون رسیدگی به شکایات بدون هیچگونه بررسی نظر کمیسیون برگزاری انتخابات را هنگام اعلام نتایج ابتدایی مبنی بر باطل بودن 525 محل رای گیری، تایید کرد که این خلاف قانون است.
عبدالله با برشمردن برخی دیگر از مواردی که آنها را تخطی کمیسیون برگزاری انتخابات و شکایات انتخاباتی افغانستان از قانون نامید، افزود: مقامهای کمیسیون کمبود وقت را دلیل عدم رسیدگی به برخی شکایات اعلام کرده اند، که این دلیل قانع کننده ای نیست.

عبدالله گفت: کمیسیون ها به عنوان مراجع مسوول باید صادقانه در برابر قانون به وظایف خود عمل کنند، در غیر این صورت مردم افغانستان آنان را نخواهند بخشید.
کمیسیون مستقل برگزاری انتخابات افغانستان براساس نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در 16 فروردین برگزار شد، اعلام کرد عبدالله عبدالله با 44.9 درصد و اشرف غنی احمد زی با 31.5 درصد آرا نتوانستند حد نصاب لازم را برای پیروزی در دور اول انتخابات افغانستان به دست آورند.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان پس از اعلام نتایج اولیه توسط کمیسیون مستقل انتخابات این کشور که مسوولیت برگزاری انتخابات و شمارش آرا را دارد، نامزدهای معترض در زمان قانونی 24 ساعته که در این دوره به درخواست نامزدها به 48 ساعت افزایش یافت، فرصت دارند که شکایت های خود را مطرح کنند تا در فرصت 20 روزه به آنها رسیدگی و نتیجه قطعی انتخابات اعلام شود.
بر اساس این قانون در صورت لزوم، انتخابات دور دوم، دو هفته بعد از اعلام نتایج نهایی توسط کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، برگزار خواهد شد.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرده است که شکایت های نامزدهای ریاست جمهوری این دوره در زمان قانونی بررسی شده و قرار است امروز و یا فردا (پنج شنبه) نتایج قطعی اعلام شود.
پیش از این ˈزلمی رسولˈ که بر اساس نتایج اولیه 11.48 درصد آرا، معادل 759 هزار و 540 رای را به خود اختصاص داد و در جایگاه سوم قرار گرفت، حمایت خود را از تیم ˈاصلاحات و همگراییˈ به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرد.

ˈگل آغا شیرزیˈ دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز که بر اساس نتایج مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری این کشور بیش از یکصد هزار رای، معادل 1.61 درصد آرا را به خود اختصاص داده بود، پیش از آن حمایت خود را از عبدالله عبدالله اعلام کرد.
در این دوره از انتخابات افغانستان، افغان ها خود مسوولیت برگزاری انتخابات را بر عهده داشتند و نیروهای امنیتی این کشور نیز امنیت انتخابات را تامین کردند.
کارشناسان این دوره از انتخابات افغانستان را که زیر سایه تهدید طالبان برگزار شد، موفقیتی بزرگ برای مشارکت سیاسی افغان ها در روند سیاسی کشورشان ارزیابی کردند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩٣, ١٣:۵۵

   

پر مبحث ترین ها