سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پوتين با تصرف کريمه به منابع گسترده سوخت دست يافته است

این کار بزرگی بود. تصرف کریمه، اوکراین را از احتمال استفاده از این منابع محروم کرد و آن را به روسیه داد. این مسئله اوکراین را در مقابل فشار روسیه آسیب پذیرتر کرد.
روزنامه نیویورک تایمز نوشت روسیه با تصرف کریمه به منابع انرژی گسترده ای دست یافته است.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب ؛ این روزنامه آمریکایی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم ویلیام براد نوشت در ماه مارس زمانی که روسیه شبه جزیره کریمه را به تصرف خود درآورد، فقط این شبه جزیره را به دست نیاورد بلکه یک منطقه دریایی با وسعتی بیش از سه برابر کریمه را با منابع زیرآبی به ارزش تریلیون ها دلار را در اختیار گرفت.

روسیه تصرف شبه جزیره را استرداد منطقه ای که حق خود می دانست توصیف و سعی کرد توجه ها را به نفت و گازی که اخیرا رقابت بر سر آن در دریای سیاه شدت گرفته بود جلب نکند. اما با این اقدام مرزهای دریایی روسیه نیز گسترش یافت و روسیه را بر ذخایر گسترده نفت و گاز این منطقه مسلط کرد و از طرفی ضربه سختی به امیدهای اوکراین برای استقلال در زمینه انرژی وارد کرد.

کارول سایوتز، کارشناس اوراسیا در بخش برنامه مطالعات امنیتی موسسه فن آوری ماساچوست گفت: «این کار بزرگی بود. تصرف کریمه، اوکراین را از احتمال استفاده از این منابع محروم کرد و آن را به روسیه داد. این مسئله اوکراین را در مقابل فشار روسیه آسیب پذیرتر کرد.»

اما سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با بیان این که هیچ ارتباطی میان الحاق کریمه به روسیه و منابع انرژی وجود ندارد گفت مسئله منابع نفت و گاز برای روسیه اهمیتی ندارد.

تحلیلگران نفتی گفتند افزایش تحریم های اقتصادی بر ضد روسیه به علت کاهش دسترسی این کشور به منابع مالی و فن آوری غرب می تواند روند بهره برداری روسیه را از دریای سیاه کاهش دهد. اما روسیه با تصرف کریمه به راحتی می تواند از منابع نفتی و گازی دریای سیاه استفاده کند.

در رابطه با استخراج نفت در مناطق دریایی که به تازگی تحت کنترل روسیه درآمده اند، شرکت های نفتی می گویند توافق های قبلی آنها با اوکراین به دست فراموشی سپرده شده است و تحلیلگران می گویند با توجه به ادامه ناآرمی ها در منطقه و تلاش های آمریکا برای افزایش فشار بر روسیه، بعید است به این زودی توافقنامه های تازه ای امضا شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٢-١٣٩٣, ١۶:۵٢

   

پر مبحث ترین ها