سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سیسی به عنوان رییس جمهور مصر سوگند خورد

با این که دولت مصر اعلام کرد که عبدالفتاح سیسی نزدیک به ٩٧ درصد آرا را به دست آورده بود، بیش از نیمی از واجدین شرایط رای دادن در مصر پای صندوقهای رای نرفتند.
عبدالفتاح السیسی، فرمانده سابق ارتش مصر، امروز به عنوان رییس جمهور جدید آن کشور سوگند خورد.

مراسم رسمی سوگند خوردن سیسی در دادگاه عالی قانون اساسی انجام گرفت و نیروهای امنیتی در نقاط کلیدی شهر قاهره، پایتخت مصر، در طول مدت مراسم مستقر بودند.
رسانه های ایرانی پیشتر گفته بودند که امیر عبدللهیان، معاون وزیر امور خارجه آن کشور، از سوی حسن روحانی، رییس جمهور ایران، در مراسم تحلیف سیسی شرکت می کند.
سیسی که اکنون از ارتش بازنشسته شده است، تابستان گذشته محمد مرسی، رییس جمهور مصر را در یک کودتای نظامی از قدرت برکنار کرد.

مصر در طول یازده ماه گذشته در بحران سیاسی به سر برده است و سازمان اخوان المسلمین، که محمد مرسی به آن تعلق داشت، خواستار تحریم انتخابات اخیر شده بود.
علاوه بر اخوان المسلمین، گروههای لیبرال و غیر دینی نیز در اعتراض به نقض آزادیهای عمومی از شرکت در انتخابات خودداری کردند.
با این که دولت مصر اعلام کرد که عبدالفتاح سیسی نزدیک به ٩٧ درصد آرا را به دست آورده بود، بیش از نیمی از واجدین شرایط رای دادن در مصر پای صندوقهای رای نرفتند.

این در حالی است که زمان انتخابات تمدید شده بود و مردم سه روز فرصت داشتند تا به پای صندوقهای آرا بروند.
سیسی با تکرار شعارهای انقلاب ٢٠١١ مصر که حسنی مبارک را از قدرت سرنگون کرد گفته است به دنبال "آزادی" و "عدالت اجتماعی" در مصر است.
با این حال بیش از ١٤٠٠ نفر در اثر کودتای سال گذشته او کشته شده اند و ١٦٠٠٠ نفر هم که عمدتا از هواداران اخوان المسلمین هستند در زندان به سر می برند.

اصلاح اقتصادی، غلبه بر فقر و جلوگیری از بحرانهای سیاسی در کشوری خسته با مردمی نامتحد از چالشهای پیش روی آقای سیسی هستند اما او گفته است که با کار و سازندگی برای مردم رفاه خواهد آورد.
با این حال، منتقدان این ژنرال سابق نگرانند که او همچنان در مقابل مخالفان سعه صدر نشان نخواهد داد.
منبع: بی بی سی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠٣-١٣٩٣, ١۶:۴٩

   

پر مبحث ترین ها