سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درگیری شدید در کرکوک

منابع محلی در کرکوک گفته اند که درگیری در شهر راشد در استان کرکوک بین نیروهای داعش و ارتش عراق جریان دارد. کرکوک شهر نفت خیز عراق است.
پیش روی غیر منتظره شبه نظامیان داعش در عراق با واکنش های گسترده‌ای روبه رو بوده است. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که تحولات عراق را به دقت دنبال می کند.

به گزارش فرارو، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا تاکید کرد این نیروهای امنیتی و دولت عراق است که باید با ناآرامی‌های به وجود آمده، مقابله کنند.

وزارت امرو خارجه آمریکا هم اعلام کرد پیشروی داعش تهدیدی برای منطقه است و وعده داد که دولت آمریکا، بر اساس پیمان استراتژیک دو کشور، به عراق کمک خواهد کرد.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت که وضعیت در موصل، "خیلی جدی" است و آمریکا از واکنشی قوی و هماهنگ شده برای عقب زدن "این تعرض" حمایت می کند.

دولت انگلیس هم حملات نیروهای داعش به شهر موصل و اشغال این شهر را محکوم کرد و از دولتمردان عراق خواست دلایل ناامنی در این کشور را بررسی کنند.

هیو رابرتسون وزیر امور خاورمیانه دولت انگلیس اعلام کرد ما حمایت کامل خود را از دولت عراق در جنگ با تروریسم مورد تاکید قرار می دهیم و از دولت جدید عراق که به سرعت تشکیل خواهد شد می خواهیم به رهبران سیاسی اجازه دهد با کمک یکدیگر دلایل از بین رفتن امنیت را در عراق بررسی کنند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز ابراز نگرانی از روند حملات زنجیره ای تروریستها به مناطق مختلف شهری و روستائی عراق، اظهار امیدواری کرد: اقدام مشترک ارتش، نیروهای امنیتی و مردم این کشور در مقابله با تروریستها، امنیت و آرامش را به مناطق مورد هجوم باز گرداند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران هم گفت "طرف هایی که از تکفیری‌ها حمایت می کنند، نگران جدی اقدامات ضد امنیتی این جریان تروریستی در کشورشان باشند."

درگیری شدید در کرکوک
روز گذشته شبه نظامیان داعش در اقدامی غافلگیرانه پس از آن که نتوانستند وارد شهر سامرا شوند به موصل در استان نینوا حمله کردند و در مدت زمانی کوتاهی توانستند کنترل این شهر استراتژیک عراق را به دست گیرند.
نیروهای داعش در ادامه به سمت استان صلاح الدین حرکت کردند. امروز نیز اخباری از سقوط بخش های از شهر کرکوک منتشر شده است.

منابع محلی در کرکوک گفته اند که درگیری در شهر راشد در استان کرکوک بین نیروهای داعش و ارتش عراق جریان دارد. کرکوک شهر نفت خیز عراق است.
خبرگزاری فرانسه هم به نقل از یکی از افراد پلیس عراق گفت که نیروهای داعش چهار منطقه حویجه، زاب، ریاض و عباسی را در غرب کرکوک تصرف کرده اند اما هنوز مقام های دولت عراق واکنشی در این باره نداشته اند.

بر اساس گزارش ها در جریان درگیرها، نیروهای پیشمرگ کرد توانسته اند کنترل سد موصل را از دست داعش خارج کنند.
داعش یک گروه اسلامگرای سنی منشعب از شبکه القاعده است. این گروه هدف خود را استقرار حکومت اسلامی و جاری کردن احکام شرع در عراق و منطقه شام - شامل سوریه - و آزاد سازی عراق از حکومت تحت تسلط شیعیان اعلام کرده است.

نطق نوری مالکی
روز گذشته پس از سقوط موصل نوری مالکی، نخست وزیر عراق در صفحه تلویزیون حاضر شد و بیانیه ای قرائت کرد. در بیانیه هفت بندی مالکی دستور آماده باش و بسیج نیروهای مردمی صادر شد.
او از از پارلمان خواست که وضعیت فوق العاده اعلام کند تا اختیارات دولت و نخست وزیری برای کنترل بحران افزایش یابد. پارلمان عراق تاکنون با این درخواست موافق نکرده است.

نوری مالکی گفت که "نواحی مهمی" از شهر موصل در اختیار پیکارجویان است و تصور می شود حدود ۱۵۰ هزار نفر از مردم گریخته باشند.

نچیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق هم در بیانیه‌ای خواهان کمک کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان شده است.
عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیز خواستار تقویت جبهه داخلی عراق برای مقابله با تروریست‌ها شد.
آیت الله سیستانی نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «با نگرانی تحولات امنیتی اخیر در استان «نینوا» و مناطق اطراف را دنبال می‌کند.»
در این بیانیه آمده است: «واجب است که دولت عراق و دیگر سران سیاسی با وحدت کلمه و تشدید تلاش‌ها در مقابل تروریست‌ها، شهروندان عراقی را در برابر شر آن‌ها حمایت کند.»
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٣-١٣٩٣, ١٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها