سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتقاد آمریکا از مواضع تند «فابیوس» در قبال ایران

پس از چندین‌روز مذاکرات فشرده هسته‌ای در «ژنو»، اولین موضعگیری دولت انگلیس را «رزماری دیویس» سخنگوی وزارت خارجه این کشور در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «النهار» بیان کرد
ناهار به صرف مذاکره؛ برنامه ملاقات هیات‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و فرانسه که روز گذشته در محل اقامتگاه سفیر و نماینده دایم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در ژنو برگزار شد؛

به گزارش انتخاب، گفت‌وگویی که «عباس عراقچی» از اعضای تیم مذاکره‌کننده ایران آن را «مفید» و فضایش را «مثبت» ارزیابی کرد. او با بیان اینکه این گفت‌وگوها «سه‌ساعت‌و15دقیقه» به طول انجامید، گفت: «در این گفت‌وگوها موضوعات مطروحه در مذاکرات هسته‌ای مورد مشورت و رایزنی قرار گرفت.» این نخستین دور از مذاکرات تیم فرانسوی به ریاست «نیکولاس دوریویر» نماینده جدید فرانسه در گروه 1+5 بود. او چندی پیش جانشین «ژاک اودیبر» همتای سابقش شده بود. «عراقچی» همچنین از ادامه مشورت‌های دوجانبه میان طرفین در وین خبر داد. عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در سخنانش اشاره‌ای به صحبت‌های «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه در مورد تعداد سانتریفیوژهای ایران نکرد. اما سخنان «فابیوس» انتقاد «جن ساکی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را در پی داشت. او با بیان اینکه «نباید خواسته‌ها را به‌صورت عمومی مطرح کرد»، گفت: «باید به مذاکرات پشت درهای بسته متمرکز بود و از بیان عمومی خواسته‌ها پرهیز کرد.» «لوران فابیوس» در یک مصاحبه رادیویی گفته بود مذاکرات هسته‌ای «به مانع برخورد کرده» و طرفین بر سر تعداد سانتریفیوژها اختلاف اساسی دارند. «رومین نادال» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز با بیان اینکه در مذاکرات هسته‌ای با ایران پایبندی به موعد 20جولای (29 تیرماه) برای پاریس در اولویت نیست، گفت: «آنچه حایزاهمیت است محتوای توافق است نه زمان آن.»پیش از این نیز در دور دوم مذاکرات هسته‌ای ژنو زمانی که طرفین به توافق نزدیک شده بودند، «لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه با اظهاراتش امکان توافق در آن دور را از بین برد. مواضع فابیوس در آن زمان با واکنش منفی ایرانیان مواجه شد هرچند مقامات فرانسوی پس از آن مدعی شدند مواضع سرسختانه وزیرخارجه‌شان به‌منظور دستیابی به یک «توافق قابل اجرا» اتخاذ شده است.

اختلاف باقی است اما مشورت‌ها ادامه دارد

در همین حال «عراقچی» پس از پایان دوروز مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا که نزدیک به 12ساعت در ژنو برگزار شد، گفت: «این گفت‌وگوها فشرده و سخت بود ولی در فضای مثبتی صورت گرفت.» به گزارش «ایرنا» او درخصوص مذاکرات دوجانبه با هیات آمریکا که به ریاست «ویلیام برنز» قائم مقام وزیر خارجه آمریکا بود، افزود: «تبادل‌نظرهای خوبی انجام شد که در آستانه دور بعدی مذاکرات در وین مفید بود.» اما او در عین حال گفت که «هنوز اختلافات به قوت خود باقی است و مشورت‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.»«جن ساکی» سخنگوی وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری روزانه خود به مذاکرات ایران و آمریکا در ژنو اشاره کرد و گفت: «ما ترجیح می‌دهیم که بخش مهمی از این گفت‌وگوها به‌صورت محرمانه باقی بماند چرا که معتقدیم این رویکرد درستی است.» او در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نتیجه مذاکرات انجام‌شده گفت: «هنوز نمی‌توانم درباره نتیجه مذاکرات اظهارنظر کنم چون هیچ صحبتی با تیم مذاکره‌کننده آمریکا نداشته‌ام.» «مایکل مان» سخنگوی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه گفت: «ایران و 1+5 تلاش‌های خود برای دستیابی به توافق را فشرده‌تر کرده‌اند.» به گزارش «فارس»، «مان» ادامه داد: «آنها همیشه در سطوح مختلف و شکل‌های متفاوت موضع‌گیری کرده‌اند که از جمله دیدار سه‌جانبه در راستای مذاکرات اصلی ۳+۳ به ریاست اشتون بوده است.»

نگاه مثبت لندن به مذاکرات تهران و واشنگتن

پس از چندین‌روز مذاکرات فشرده هسته‌ای در «ژنو»، اولین موضعگیری دولت انگلیس را «رزماری دیویس» سخنگوی وزارت خارجه این کشور در امور خاورمیانه و شمال آفریقا در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «النهار» بیان کرد. او با تاکید به اینکه «تلاش‌های زیادی برای تحقق این توافق قبل از این موعد جریان دارد»، گفت: «مذاکرات مثبت بوده و پیشرفت‌های مهمی صورت گرفته است.» او ادامه داد: «مواضع ایران نسبت به گذشته بهتر است و معتقدم که تهران در مذاکرات به‌طور جدی حضور پیدا می‌کند.» به گزارش «ایرنا»، «دیویس» افزود: «مذاکرات در بخش جزییات فنی با کندی پیش می‌رود که به تلاش و گفت‌وگوهای بیشتر برای حل مشکلات آن نیاز داریم.» او درخصوص مذاکرات ایران و آمریکا نیز گفت: «لندن به مذاکرات دوجانبه بین تهران و واشنگتن با نگاه مثبت می‌نگرد و معنای آن این است که بیش از گفت‌وگوها جلوتر رفته‌ایم.» سخنگوی وزارت خارجه انگلیس هم مانند همتای آمریکایی خود از تمرکز بر مسایل هسته‌ای در مذاکرات خبر داد.

منبع: شرق
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٣-١٣٩٣, ١٠:٢٣

   

پر مبحث ترین ها