سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیش روی داعش ادامه دارد/آخرین اخبار از تحولات عراق

داعش نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرد که السعدیه و جلولا را تحت تصرف خود درآورده است.
- درگیری های شدید در عراق از ساعاتی پیش وارد فاز جدیدی شده است، درخواست نماینده آیت الله سیستانی در کربلا برای دفاع از عراق، پیشروی داعش به جنوب و شرق عراق از مهمترین اتفاقات میدانی در صحنه نبرد عراق است. برخی اخبار نیز حضور نوری مالکی در سامرا حکایت می کند.

به گزارش فرارو، اخبار ضدو نقیضی درباره رسیدن نیروهای داعش به 50 کیلومتری خاک ایران منتشر شده است. در حالیکه برخی رسانه ها از پیشروی این نیروهای در استان دیاله خبر می دهند، خبرهای دیگری حاکی از آن است که این پیشروی توسط پیشمرگه های کرد متوقف شده است.

ظهر امروز اعلام شد که نیروهای داعش توانستند دو شهر در استان دیاله را تصرف کنند. خبرگزاری رویترز به نقل از نیروهای امنیتی عراق نوشت که شهرهای جلولا و السعدیه به علاوه چندین روستای اطراف کوهستان حمرین به دست اسلام‌گرایان افراطی داعش افتاده و نیروهای نظامی نیز پست‌های خود را رها کرده‌اند.

داعش نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرد که السعدیه و جلولا را تحت تصرف خود درآورده است.

شهر جلولا در مجاورت استان کرمانشاه ایران و در فاصله ۴۲ کیلومتری مرز خسروی قرار دارد و این در حالی‌ است که ایران گروه داعش را گروهی تکفیری و تروریستی می‌داند و هشدار داده که آماده مقابله با تهدیدات این گروه است.

اما برخی رسانه های نزدیک به دولت عراق به نقل از مقام های امنیتی استان دیاله اعلام کردند که نیروهای پیشمرگه کنترل دو شهر جلولاء و السعدیه را بعد از پاکسازی عناصر داعش به دست ارتش عراق، به دست گرفته‌اند.

نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در روزهای اخیر توانسته‌اند شهر موصل، یکی از بزرگترین شهرهای عراق، را تصرف کنند، امری که امکان پیشروی سریع آنها به سمت بغداد را فراهم آورده است.

در همین حال سخنگوی وزارت کشور عراق از تدوین طرح امنیتی جدیدی برای حفاظت از بغداد در مقابل حملات احتمالی داعش خبر داد.

در همین حال امروز شیخ مهدی الکربلایی نماینده آیت الله سیستانی در کربلا پس از نماز جمعه از کسانی که قادر به حمل اسلحه هستند درخواست کرد برای دفاع از کشور سلاح به دست گیرند و به ارتش بپیوندند.

این درخواست نماینده آیت الله سیستانی "جهاد کفایی" تعبیر شده است. گفته می شود پس از انتشار سخنان نماینده آیت الله سیستانی شیعیان زیادی برای دفاع از عراق داوطلب شده اند.

فرمانده عملیات سامرا اعلام کرد که یک میلیون و نیم نیروی داوطلب از سراسر عراق برای نبرد با داعش اعلام آمادگی کردند.

العربیه نیز خبر داده است که عصر امروز نوری مالکی نخست وزیر عراق همراه با هیات نظامی وارد سامرا شده استو استاندار عراق این خبر را تائید کرده است. پیش از این اخباری از احتمال حمله دوباره داعش به سامرا منتشر شده بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٣-١٣٩٣, ٢١:۴٨

   

پر مبحث ترین ها