سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزیر خارجه فرانسه: با روس ها در مذاکرات هسته ای اختلاف پیدا کرده ایم

وقتی من گزارش‌های مذاکره‌کنندگان فرانسوی از وین را می‌خوانم، می‌بینم که توافقی وجود دارد که مذاکره درباره آن آغاز شده، اما نیمی از این توافق هنوز بین پرانتز قرار دارد.
وزیر امورخارجه فرانسه که در کمیسیون امورخارجی پارلمان این کشور سخن می‌گفت، برای اولین بار از «تفاوت در رویکرد» نسبت به پرونده هسته‌ای ایران، میان روسیه از یک سو، و دیگر اعضای گروه پنج به علاوه یک از سوی دیگر، خبر داد.

به گزارش «انتخاب»، فابیوس گفت: درحالی که تاکنون کشورهای عضو پنج به علاوه یک، رویکردی بسیار هماهنگ داشتند، اما طی روزهای اخیر اختلافاتی میان بخشی از گروه پنج به علاوه یک و شرکای روس ما وجود داشته است.

وزیر امورخارجه فرانسه مشخص نکرد که دقیقا ماهیت و علت اختلافات در گروه پنج به علاوه یک چیست.

فابیوس با ابراز امیدواری نسبت به حفظ همبستگی گروه پنج به علاوه یک، از تضاد میان اظهارات خوشبینانه مقامات ایرانی و همچنین روس از یک طرف، و محتوای مذاکرات جاری از طرف دیگر، انتقاد کرد.

وزیر امورخارجه فرانسه گفت: وقتی من گزارش‌های مذاکره‌کنندگان فرانسوی از وین را می‌خوانم، می‌بینم که توافقی وجود دارد که مذاکره درباره آن آغاز شده، اما نیمی از این توافق هنوز بین پرانتز قرار دارد.

وزیر امورخارجه فرانسه با اشاره به موارد اختلاف قدرت‌های جهانی با ایران نظیر میزان غنی‌سازی اورانیوم، رآکتورهای اراک و فوردو، و همچنین بازرسی‌های بین‌المللی گفت که هم‌اکنون هیچ کدام از این مسائل از پرانتز خارج نشده است.

وزیر امورخارجه فرانسه همچنین گفت که مذاکرات قرار است تا بیستم ژوئیه به نتیجه برسد، ما طرفدار یک توافق هستیم، اما این توافق باید جدی باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۴-١٣٩٣, ١٢:١٩

   

پر مبحث ترین ها