سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

داعش به جان کردهای عراق هم افتاد/تهدید خانواده ها برای ترک شهر

بروز شده : ٢-٠۵-١٣٩٣, ١٢:۵٩    نسخه چاپی    
تا آن جا که اطلاع داریم 25 خانواده با پرداخت 450 دلار امریکا جزیه نقدی به شبکه داعش توانسته اند همچنان در موصل بمانند
شبکه داعش خانواده های کرد را از طریق نامه های مکتوب و بلندگوهای سیال تهدید کرده است که باید این شهر را ترک کنند.

بعد از کوچ اجباری مسیحیان از موصل توسط شبکه داعش اکنون نوبت به تهدید کردها رسیده است تا سرنوشتی مشابه سرنوشت مسیحیان این شهر برای آنها نیز رقم بخورد.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، چاپ لندن، سعید مموزینی، مسئول بخش چهاردهم رسانه ای حزب دموکرات کردستان در استان نینوا در این باره گفت: «شبکه داعش خانواده های کرد را از طریق نامه های مکتوب و بلندگوهای سیال تهدید کرده است که باید این شهر را ترک کنند. آنها بعد از آن که مسیحیان موصل را وادار به ترک شهر کردند اکنون به سراغ کردها آمده اند و از خانواده های کرد می خواهند که فورا شهر را ترک کنند یا در صورت خودداری از این کار کشته خواهند شد.»

مموزینی در ادامه گفت: «نزدیک به یک و نیم میلیون شهروند کرد در استان نینوا زندگی می کنند که از این تعداد در حدود 500 هزار نفر در شهر موصل به ویژه در جانب چپ شهر به سر می برند.»

نماینده حزب دموکرات کردستان همچنین خبر از تطبیق قوانین شریعت اسلامی، مطابق با ایدئولوژی تکفیری ها برای شهروندان ساکن شهر موصل توسط داعش داد و گفت که این شبکه همچنین از مردم موصل خواسته است که فورا به صف سربازان آن بپیوندند. وی در این باره گفت: «داعش از هر خانواده ای که سه فرزند دارد خواسته است که حتما یکی از فرزندانش را به عضویت داعش در آورد یا در صورت خودداری از این کار جریمه نقدی بپردازد.»

وی همچنین گفت این شبکه کار ختنه دختران را به زور در موصل به اجرا در آورده که باعث افزایش رعب و نگرانی نزد زنان و خانواده های ساکن در موصل شده است.

مموزینی درباره خانواده های مسیحی موجود در موصل که به رغم تهدیدهای داعش هنوز این شهر را ترک نکرده اند، گفت: «تا آن جا که اطلاع داریم 25 خانواده با پرداخت 450 دلار امریکا جزیه نقدی به شبکه داعش توانسته اند همچنان در موصل بمانند.»

از سوی دیگر شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه ای رفتارهای دولت اسلامی، وابسته به داعش در موصل در حق اقلیت ها و وادار کردن آنها به ترک خانه و کاشانه شان را محکوم و اعلام کرد چنین رفتارهایی را می توان جنایت علیه بشریت قلمداد کرد. این شورا در بیانیه خود همچنین تاکید کرده است که حملات حساب شده و گسترده نیروهای داعش علیه ساکنان موصل به دلیل عقاید یا دین یا مذهبی که از آن پیروی می کنند، جنایت علیه بشریت است که مرتکبان آن مستوجب پیگرد قانونی و مجازات هستند.

شورای امنیت همچنین از تلاش های دولت عراق و سازمان ملل در مبارزه با تروریسم و ایستادگی در برابر تهدیدهای آنها علیه اقلیت ها و پاسخ دادن به نیازهای فوری انسانی افرادی که مجبور به کوچ اجباری در پی تهدید داعش شده اند، تقدیر کرد و از آنها خواست به تلاش های خود برای برآورده کردن نیازهای آنها بیفزایند.

در تحولی دیگر، نوری مالکی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه به عشایر سنی در حال مبارزه با نیروهای داعش وعده داد که هر آن چه در این مبارزه نیاز داشته باشند، در اختیارشان قرار دهد.

خبرگزاری فرانس پرس در این باره گزارش داد که نوری مالکی در دیدار با مجموعه ای از شیوخ عشایر الانبار و کرکوک و صلاح الدین و موصل به آنها گفت: «عشایر همچنان اساس حفظ امنیت مناطق عراق هستند و دولت عراق دفاع از آنها را در برابر تهدیدها به ویژه تهدید تروریسم در اولویت خود می داند.»

عشایر سنی عراق نیز در این دیدار خواستار افزایش همراهی و همکاری دولت مرکزی و ارتش در مبارزه با گروه های تروریستی شدند و از آنها خواستند تا در دادن سلاح و آموزش به آنها کمک کنند.

شایان به ذکر است در پی تهدید داعش به کوچ اجباری مسیحیان از خانه و کاشانه شان در موصل مراجع تقلید در نجف و کربلا و حرم های علوی و حسینی در نجف اشرف و کربلا و همچنین حسینیه ها در اقدامی انسانی آمادگی خود را برای پناه دادن و استقرار آنها اعلام داشتند.

منبع: دیپلماسی ایرانی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠۵-١٣٩٣, ١٢:۵٩

   

پر مبحث ترین ها