سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آمریکا گارد ملی اوکراین را آموزش می‌دهد

اگر کنگره آمریکا با این پیشنهاد موافقت کند آموزش های لازم در سایتی اوکراینی که به تازگی میزبان عملیات مشترک نظامی بوده به ارتش اوکراین داده خواهد شد. مایحتایج این آموزش ها توسط ارتش آمریکا در اروپا و گارد ملی کالیفرنیا تهیه خواهد شد.
آمریکا – روسیه؛ جدال لفظی این دو قدرت نظامی در ماه های اخیر کم بود که حالا آمریکایی ها دست به اقدامی تازه زده اند تا به طور علنی مخالفتشان با برنامه های روسیه در مرزهای اوکراین را نشان دهند؛ آنها به کنگره کشورشان پیشنهاد داده تا با بودجه ای قابل توجه برای آموزش نظامی اوکراینی ها موافقت شود.

به گزارش فرارو و به نقل از «لوموند» دفتر باراک اوباما به کنگره آمریکا خبر داده که قصد دارد از سال 2015 گارد ملی اوکراین را آموزش داده و سلاح لازم برای آنها را فراهم کند. در واقع این خبر را به طور رسمی سخنگوی پنتاگون هم روز گذشته اعلام کرد: «دپارتمان دفاع و دپارتمان دولت به کنگره خبر داده اند که قصد دارند برای رسیدن به هدف جدیدشان 19 میلیون دلار هزینه کنند. ما این مبلغ را برای مجهز کردن و اموزش دادن گارد ملی اوکراین نیاز داریم».

در گزارشی که روزنامه «لوموند» به آن اشاره کرده، آمده است که اگر کنگره آمریکا با این پیشنهاد موافقت کند آموزش های لازم در سایتی اوکراینی که به تازگی میزبان عملیات مشترک نظامی بوده به ارتش اوکراین داده خواهد شد. مایحتایج این آموزش ها توسط ارتش آمریکا در اروپا و گارد ملی کالیفرنیا تهیه خواهد شد.

این خبر در شرایطی منتشر شده که رابطه آمریکا و روسیه بعد از اتفاقاتی که در اوکراین رخ داد و کریمه از این کشور جدا شد رو به وخامت گذاشته است. اتفاقی که باعث شد تیرگی روابط بیشتر شود هم شلیک به هواپیمای مسافربری مالزی ایرلاین بود که آمریکا، روسیه و پوتین را در این موضوع مقصر دانست.

با وجود چنین پیش فرضی طرف های آمریکایی آموزش ارتش اوکراین را مربوط به اختلافاتشان با روس ها نمی دانند؛ سخنگوی پنتاگون با مطرح کردن چنین موردی ادامه داد: «این تصمیم ربطی به تنشی که کشورهای غربی با مسکو دارند، ندارد».

البته روز گذشته (جمعه) واشنگتن به اوکراینی ها قول داد که 8 میلیون دلار برای بالابردن امنیت بیشتر مرکز اوکراین در اختیار این کشور قرار دهد. دفتر اوباما که در همین راستا از حضور گسترده ارتش روسیه در مرزهای اوکراین گلایه کرده به کی یف وعده داده کمک های دیگری مثل تجهیز وسائل پزشکی نیز در اختیار اوکراینی ها قرار دهد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۵-١٣٩٣, ١١:٣٠

   

پر مبحث ترین ها