سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روسیه در دکترین نظامی خود تجدید نظر می‌کند

همزمان، وزیر دفاع اوکراین در سخنانی، روسیه را متهم کرده است که "جنگ تمامی عیاری" را علیه کشورش به راه انداخته و گفته است این جنگ می‌تواند هزاران کشته برجای گذارد. مقامات اوکراین، رهبری روسیه را به تجاوزگری و توسعه طلبی متهم کرده‌اند.
یک مقام روسی با انتقاد از برخورد غرب با روسیه در جریان بحران اوکراین، از تغییر در دکترین نظامی کشورش خبر داده است.

روز سه شنبه، ۱۱ شهریور (۲ سپتامبر)، خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش کرد که میخائیل پوپوف، معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه گفته است رویکرد کشورهای عضو پیمان ناتو به تحولات اوکراین باعث شده است دولت روسیه در صدد بازنگری در "دکترین نظامی" خود برآید.

پوپوف گفته است که "واقعیات زندگی نشان می‌دهدکه به ثبات دوستی برخی شرکای غربی‌مان نمی‌توان اطمینان کرد و به این دلیل هم، متاسفانه، شرایط سیاسی بسیار سنگینی ایجاد شده است." وی افزوده است که "زیرساخت‌های نظامی کشورهای عضو ناتو از جمله از طریق پذیرش اعضای جدید" به مرزهای روسیه نزدیک می‌شود و این سازمان را متهم کرد که به تنش موجود بین روسیه و غرب دامن می‌زند.

این مقام روس در مصاحبه با ریانووستی افزوده است که یک گروه کاری ویژه در شورای امنیت ملی روسیه تشکیل شده تا نحوه تجدید نظر در دکترین نظامی را بررسی کند. به گفته او، این دکترین برای آخرین بار در سال ۲۰۱۰ مورد بازبینی قرار گرفت. معمولا دکترین نظامی به نوع تجهیزات و تسلیحات مورد استفاده شاخه‌های مختلف نیروهای مسلح و نحوه به کارگیری این نیروها در جنگ اشاره دارد.

معاون شورای امنیت ملی روسیه اظهار داشته که "تنها در شرایط استقلال فنی روسیه در زمینه تولید جنگ افزارهای استراتژیک و غیراستراتژیک و سایر تجهیزات نظامی امکان کاربرد موثر تسلیحات وجود دارد." به گفته وی، تقویت صنایع نظامی روسیه همراه با "از بین بردن وابستگی به واردات ماشین‌آلات، مواد و فن‌آوری تولید اسلحه" از اقداماتی است که در چارچوب دکترین نظامی جدید دنبال خواهد شد.

خبرگزاری ریانووستی در گزارش خود افزوده است که روسیه در حال حاضر برنامه‌ای به ارزش ۶۴۰ میلیارد دلار را در دست اجرا دارد به نحوی که تا سال ۲۰۲۰، هفتاد درصد از تسلیحات مورد استفاده ارتش روسیه ساخت داخل باشد.

در ادامه این خبر آمده است که تحریم‌های اقتصادی غرب عمدتا بخش دفاعی روسیه را هدف قرار داده و تصمیم اوکراین به توقف صدور تجهیزات نظامی و ابزار دو منظوره به روسیه هم از دلایل تصمیم به دنبال کردن سیاست جایگزینی واردات در بخش صنایع نظامی بوده است. در ماه ژوئن سال جاری و همزمان با شدت گرفتن بحران اوکراین، وزرات دفاع روسیه اعلام کرد که در نظر دارد تا پنج سال دیگر، تجهیزات نظامی روسی را جایگزین ۹۵ درصد از تجهیزاتی کند که از اوکراین وارد می‌شود.

اظهارات این مقام روسی در کاهش وابستگی به واردات نظامی از غرب در حالی انتشار می‌یابد که روز گذشته، مقامات پیمان ناتو گفتند که به منظور حمایت از اعضای این سازمان، حضور نظامی ناتو در شرق اروپا افزایش خواهد یافت. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بیست و هشت عضو دارد که تعدادی از آنها، از جمله جمهوری چک و لهستان ار کشورهای اروپای شرقی و متحدان شوروی سابق هستند. اوکراین عضو این سازمان نیست.

قرار است ناتو یک نیروی واکنش سریع چند هزار نفری را تشکیل دهد که ماموریت آن، حمایت از اعضای سازمان در اروپای شرقی در برابر "تهاجم" احتمالی روسیه خواهد بود. این برنامه در نشست رهبران کشورهای عضو در این هفته مطرح می‌شود و احتمالا به تصویب خواهد رسید.

همزمان، وزیر دفاع اوکراین در سخنانی، روسیه را متهم کرده است که "جنگ تمامی عیاری" را علیه کشورش به راه انداخته و گفته است این جنگ می‌تواند هزاران کشته برجای گذارد. مقامات اوکراین، رهبری روسیه را به تجاوزگری و توسعه طلبی متهم کرده‌اند.

منبع: بی بی سی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۶-١٣٩٣, ٢١:٢١

   

پر مبحث ترین ها