سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نگرانی ترکیه از ارسال تجهیزات نظامی برای کردها

اردوغان که قصد دارد پست ریاست جمهوری ترکیه را از یک مقام تشریفاتی به تصمیم‌گیرنده اصلی سیاست‌های کلان دولت تبدیل کند در این نشست از موقعیت مناسبی برخوردار نبود.
وزیر خارجه ترکیه نسبت به تجهیز کردهای عراق با جنگ‌افزارهای غربی ابراز نگرانی کرد. او می‌گوید سلاح‌هایی که برای مقابله با تروریست‌های داعش در نظر گرفته شده ممکن است به دست کردهای ترکیه بیفتد.

به گزارش دویچه وله، از هفته‌ی گذشته اقدام عملی کشورهای اروپایی برای تقویت نیروهایی که در عراق علیه گروه تروریستی "داعش" می‌جنگند آغاز شد.

نخستین محموله تجهیزات نظامی آلمان روز پنج‌شنبه (۱۳ شهریور) به اربیل کردستان عراق فرستاده شد تا در اختیار پیشمرگه‌های کرد قرار گیرد.

روز جمعه نیز جان کری، وزیر خارجه آمریکا در خاتمه نشست کشورهای عضو سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواستار تشکیل یک اتئلاف گسترده جهانی علیه داعش شد.

قرار است فرستادن تجهیزات نظامی برای کردهای عراقی ادامه یابد و آلمان وعده داده به زودی مقداری سلاح پیشرفته از جمله موشک‌های ضد تانک در اختیار پیشمرگه‌ها قرار دهد. این تصمیم نگرانی و واکنش ترکیه را به دنبال داشته است.

بدبینی به شیعیان عراق
مولود کاووس‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه می‌گوید تضمینی وجود ندارد که سلاح‌هایی که برای مقابله با جهادگرایان "داعش" در نظر گرفته شده در نهایت به دست شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) نیفتد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از منابع خبری ترکیه، کاووس‌اوغلو روز دوشنبه (۸ سپتامبر/ ۱۷ شهریور) گفت، احتمالا کنترل این که سلاح‌های غربی در آخر به دست چه کسانی می‌افتد ممکن نیست.

ظاهرا پ.ک.ک. که از سوی ترکیه و کشورهای غربی در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گرفته هفته‌ی گذشته در شمال عراق در درگیری‌علیه نیروهای داعش شرکت کرده است.

وزیر خارجه ترکیه می‌گوید این کشور در نشست اخیر سران ناتو نیز نگرانی خود از آینده ارسال سلاح به عراق را به طور آشکار بیان کرده است.

کاووس‌اوغلو با اشاره به اکثریت شیعیان در عراق گفت، ۹۵ درصد ارتش این کشور از معتقدان به یک گروه مذهبی تشکیل شده و احتمالا نمی‌توان مراقبت کرد که سلاحی که در اختیارشان قرار می‌گیرد سر از کجا در می‌آورد.

نگرانی از آینده پ.ک.ک.
وزیر خارجه ترکیه می‌گوید آنکارا نگران است که تقویت نیروها در مقابله با داعش به گونه‌ای ناخواسته به تجهیز گروه‌های تروریستی، از جمله پ.ک.ک. منجر شود.

حزب کارگران کردستان ترکیه که پایگاه اصلی آن در شمال عراق قرار دارد از سه دهه پیش علیه دولت مرکزی دست به مبارزه مسلحانه می‌زند.

از دو سال پیش گفتگوهایی میان آنکارا و رهبر زندانی پ.ک.ک.، عبدالله اوجلان در جریان است که تقریبا به توقف کامل درگیری‌های نظامی در مناطق کردنشین ترکیه انجامیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه دولت ترکیه خواستار خلع‌سلاح کامل شبه‌نظامیان پ.ک.ک. است و تحقق این خواسته را به دلیل مشارکت افراد این گروه در مقابله با تروریست‌های داعش در خطر می‌بیند.

در جریان اجلاس سران ناتو نخست‌وزیر پیشین ترکیه رجب طیب اردوغان، برای نخستین بار به عنوان رئیس جمهور این کشور حضور یافت.

بنابر گزارش‌ها، اردوغان که قصد دارد پست ریاست جمهوری ترکیه را از یک مقام تشریفاتی به تصمیم‌گیرنده اصلی سیاست‌های کلان دولت تبدیل کند در این نشست از موقعیت مناسبی برخوردار نبود.

اردوغان و اتهام حمایت از داعش
مهمترین علت این وضعیت، تعارض میان محور اصلی نشست سران ناتو و خبرهایی ارزیابی می‌شود که درباره حمایت احتمالی ترکیه از این گروه تروریستی منتشر شده است.

کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه چند روز پیش اردوغان را به ارسال سلاح برای تروریست‌ها در عراق و سوریه متهم کرد.

سال گذشته نیروهای ژاندارمری در استان آدانا سه کامیون با شماره ترکیه را در نزدیکی مرز سوریه توقیف کردند که ظاهرا در پوشش کمک‌های انسان‌دوستانه برای تروریست‌های داعش اسلحه حمل می‌کردند.

دولت ترکیه این ژاندارم‌ها را حامیان جنبش فتح‌الله گولن واعظ مشهور معرفی می‌کنند. گولن که در تبعید خود خواسته به سر می‌برد متهم می‌شود که با نفوذی که در میان نیروهای نظامی و دستگاه قضائی دارد در صدد سرنگونی دولت ترکیه است.

رهبران ترکیه همچنین به سکوت درباره جنایت‌های داعش در عراق متهم می‌شوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠۶-١٣٩٣, ١۵:٣٩

   

پر مبحث ترین ها