سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ضاربان ملاله یوسف زی دستگیر شدند

این جنایت موجی از اعتراضات و همبستگی ملی و بین‌المللی با ملاله را برانگیخت. رئیس ستاد کل ارتش پاکستان ملاله را نماد شجاعت و امید خواند و تاکید کرد که به تروریست‌ها پاسخ خواهد داد.
به گزارش ارتش پاکستان افرادی که در ترور نافرجام ملاله یوسف زی، فعال حقوق کودک در پاکستان دست داشته‌اند، دستگیر شدند. آنها عضو یک گروه وابسته به طالبان هستند. گناه ملاله گزارش از جنایات پاکستان در یک وبلاگ بود.

به گزارش دویچه وله، روز جمعه (۲۱ شهریور / ۱۲ سپتامبر) ارتش پاکستان اعلام کرد که در یک عملیات مشترک با نیروهای امنیتی و پلیس این کشور موفق شده است، ده نفر را که وابسته به یک گروه اسلام‌گرای افراطی به نام "تحریک طالبان" است، دستگیر کند. بر اساس گزارش ارتش، طرح ترور ملاله یوسف زی را رهبر این گروه که مولانا فضل‌الله نام دارد، ریخته است.

روز ۹ اکتبر ۲۰۱۲ ملاله مورد اصابت گلوله چند مرد ناشناس قرار گرفت و به شدت مجروح شد. او که از ناحیه سر و گردن زخمی شده بود، پس از چند عمل جراحی در پاکستان به انگلستان منتقل شد و آنجا تحت درمان قرار گرفت.

گناه ملاله که هنوز در لندن زندگی می‌کند، تلاش برای بهبود وضعیت دختران روستایی در پاکستان و گزارش‌های او در باره جنایت‌های طالبان در دره سوات بود.

تروریست‌ها پس از عملیات ترور اعلام کردند که دلیل حمله به ملاله، رویکرد سکولار او و پشتیبانی از آموزش دختران در پاکستان صورت بوده است.

این جنایت موجی از اعتراضات و همبستگی ملی و بین‌المللی با ملاله را برانگیخت. رئیس ستاد کل ارتش پاکستان ملاله را نماد شجاعت و امید خواند و تاکید کرد که به تروریست‌ها پاسخ خواهد داد.

مبارزه برای عدالت
ملاله از یازده سالگی فعالیت خود را برای بهبود وضعیت دختران روستایی در پاکستان آغاز کرد. او مدت‌ها به طور ناشناس در وبلاگ بی بی سی از زندگی زنان و جنابت‌های طالبان در دره سوات پاکستان می‌نوشت. آن‌زمان طالبان ۲۰۰ مدرسه را ویران کرده بود.

ملاله پیش از ترور جایزه حقوق بشر پاکستان را کسب کرد و پس از آن، در نوامبر سال گذشته، به دریافت جایزه صلح اتحادیه اروپا (ساخاروف) نائل آمد. مارتین شولتس، رئیس وقت پارلمان اروپا هنگام اهداء جایزه او را "یک قهرمان، یک زن جوان نامانوس» خواند و گفت، ملاله با اعمال خود نشان داده است که «آموزش و دانش بهترین سلاح علیه ناشکیبایی، خشونت و فقر هستند».
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠۶-١٣٩٣, ١١:٢٧

   

پر مبحث ترین ها