سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لغو قانون ممنوعیت حجاب در دبیرستان‌های ترکیه

بروز شده : ٢-٠٧-١٣٩٣, ١۵:٣٩    نسخه چاپی    
همچنین اتحادیه‌های معلمان نیز به شدت با این حرکت مخالفت کرده‌‌اند. رئیس یکی از این اتحادیه‌ها لغو ممنوعیت داشتن حجاب در مدارس را "ابزاری کردن دین" خوانده است
دولت ترکیه همزمان با آغاز سال تحصیلی ممنوعیت استفاده از روسری در دبیرستان‌ها را لغو کرده است.

احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه، همزمان با آغاز سال تحصیلی در کشور در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی "ان تی‌وی" اظهار داشت: «هر کسی که می‌خواهد روسری به سر کند، آزاد است و هر کس که نمی‌خواهد، سر نمی‌کند.»

به گفته وی لغو قانون ممنوعیت داشتن حجاب در دبیرستان‌های دخترانه بخشی از سیاست حزب حاکم ترکیه، عدالت و توسعه برای گسترش "آزادی" است. احمد داوداوغلو اضافه کرد: «همه می‌توانند آنگونه که به نظرشان صحیح می‌آید، زندگی کنند.»

حزب عدالت و توسعه از زمان به دست‌گیری قدرت در ترکیه در سال ۲۰۰۲، در تلاش بوده است تا از شدت قانون ممنوعیت به سر کردن روسری در ادارات دولتی بکاهد. حرکت اخیر دولت در راستای لغو این قانون در مدارس، انتقاد مخلفان سکولار در پارلمان ترکیه را به همراه داشته است.

همچنین اتحادیه‌های معلمان نیز به شدت با این حرکت مخالفت کرده‌‌اند. رئیس یکی از این اتحادیه‌ها لغو ممنوعیت داشتن حجاب در مدارس را "ابزاری کردن دین" خوانده است

احمد داوداوغلو در جواب مخالفان با اشاره به تجربه پیشین، گفته است که لغو قانون ممنوعیت داشتن حجاب برای کارمندان دولت در سال ۲۰۱۳ هیچ درگیری و معضلی را به وجود نیاورد. از سال گذشته نمایندگان زن پارلمان ترکیه این اجازه را یافتند که روسری بر سر کنند. به وکلای زن ترک نیز اجازه داده شد تا از این پس با روسری در دادگاه حاضر شوند.

قانون ممنوعیت حجاب در نهادهای دولتی و مدارس به زمان مصطفی کمال آتاتورک و تلاش‌های وی در راستای کشف حجاب در کشور باز میگردد. با این‌حال حجاب همواره موضوعی بحث‌برانگیز در جامعه ترکیه بوده است. طبق آمارگیری‌ها دو سوم زنان در ترکیه محجبه هستند.

منبع: دویچه وله
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٧-١٣٩٣, ١۵:٣٩

   

پر مبحث ترین ها