سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

داعش در کمین برای ورود به ترکیه

بروز شده : ٨-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٠۴    نسخه چاپی    
سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست می‌گوید، نیروهای "دولت اسلامی" حین پیشروی خود ۱۵ فروند موشک به مرکز کوبانی شلیک کردند. دست کم یک نفر بر اثر این حملات کشته شد. موشک‌های دیگر به منطقه مرزی اصابت کرد.
به رغم تداوم حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه تروریستی "داعش" نفرات این گروه در روز دوشنبه به نزدیکی شهر کلیدی کردنشین، واقع در شمال سوریه و نزدیکی مرز ترکیه رسیدند.

ترکیه که عضو ناتو است در آستانه بررسی طرح پیوستن این کشور به نیروهای ائتلاف در پارلمان تانک‌های خود را عازم مرزهای این کشور کرده است.

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به عملیات جدیدی علیه مواضع گروه "داعش" در شب یکشنبه (۲۸ سپتامبر) و روز دوشنبه (۲۹ سپتامبر) دست زده‌‌اند. با این حال به گفته سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه، نفرات "داعش" توانسته‌اند به ۴ کیلومتری شهر استراتژیک عین‌العرب (کوبانی) در سوریه برسند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در طول دو هفته گذشته نیروهای این گروه تروریستی تا به این حد به این شهر نزدیک نشده بودند. نزدیک شدن این نیروها منجر به فرار ده‌ها هزار نفر از ساکنان این شهر از مرز شده است.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیاست می‌گوید، نیروهای "دولت اسلامی" حین پیشروی خود ۱۵ فروند موشک به مرکز کوبانی شلیک کردند. دست کم یک نفر بر اثر این حملات کشته شد. موشک‌های دیگر به منطقه مرزی اصابت کرد.

یکی از تصویربرداران خبرگزاری فرانسه می‌گوید، ارتش ترکیه بعد از اصابت چند گلوله به روستاها و برخورد دست کم یک خمپاره به خاک این کشور تانک‌ها و خودروهای زرهی را راهی منطقه مرزی کرده است.

به نوشته ی سی ان ان، هم اکنون ترکیه تدابیر امنیتی خود را در مرز با سوریه تشدید کرده است. با وجود حملات هوایی آمریکا داعش توانسته است در برخی مناطق به پیشروی خود و تصرف اراضی بیشتر ادامه دهد. هم اکنون میان خط مقدم داعش و شهرک کوبانی فقط دو روستا فاصله است.

این مسئله اهمیت زیادی دارد نه فقط به این علت که بحران گسترده آوارگان وجود دارد بلکه اگر داعش بتواند شهرک کوبانی را تصرف کند، مسیری استراتژیک و لژستیک از رقه تا مرز ترکیه خواهد داشت.

هم اکنون ترکیه درباره اوضاع امنیتی مرز خود با سوریه بسیار نگران است به همین علت خودروهای نظامی و زرهی زیادی در مرز با سوریه مستقر کرده است.

منبع: انتخاب
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٠۴

   

پر مبحث ترین ها