سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیش روی نیروهای کرد در شمال عراق

در این میان صالح مسلم، رهبر حزب کردی "اتحاد دموکراتیک" سوریه، کشورهای غربی را فراخواند که برای مبارزه علیه گروه داعش سلاح در اختیار نیروهای زیر رهبری او قرار دهند. صالح مسلم هشدار داد که اگر این کمک‌ها هرچه زودتر نرسند، خطر قتل عام جدی است.
دور جدیدی عملیات ها علیه داعش در عراق در جریان است. ازبامداد روز گذشته نیروهای پیشمرگه کرد حملات وسیعی و همه جانبه را علیه مواضع داعش در شمال عراق آغاز کردند. امروز اخباری از ورود نیروهای کرد به شهر جلولا حکایت می کنند.

به گزارش فرارو، عملیات کردها در سه جبهه در جریان است. گزارش ها از پیشرفت کردها حکایت دارد. در این راستا نیروهای کرد توانستند گذرگاه استراتژیک الربیعه در مرز با سوریه و در 100کیلومتری موصل را از نیروهای داعش بازپس گیرند.

گذرگاه ربیعه در مسیر اتوبان اصلی‌ای قرار دارد که سوریه را به موصل، بزرگترین شهر شمال عراق و پایگاه داعش متصل می‌سازد. عشایر منطقه در این عملیات با نیروهای کرد همکاری داشتند.

امروز نیز اخباری از پیشروی کردها در جلولا خبر می دهند. گفته می شود نیروهای کرد توانستند وارد شهر جلولا شوند. هنوز این خبر توسط منابع مستقل تائید نشده است.

جلولا در جنوب غربی خانقین قرار دارد و شهری عمدتا کردنشین است.

پیشمرگه ها در جنوب کرکوک نیز حملاتی به موضع داعش داشته اند. در جبهه سوم نیروهای کرد به شهر ذمار در 60 کیلمومتری موصل حمله کردند و توانستند تعدادی از روستاهای منطقه را باز پس گیرند. ذمار در مجاورت سد موصل بزرگترین سد عراق قرار دارد.

نیروهای ارتش عراق نیز مواضع داعش را در استان دیالی و حومه بغداد هدف قرار داده اند. گفته می شود با این حملات 80 درصد استان دیالی در اختیار ارتش عراق قرار گرفته است.

در کنار حملات کردها و ارتش عراق به مواضع داعش روز گذشته جنگنده های انگلیسی اولین حمله به مواضع تروریست ها در خاک عراق را آغاز کردند.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا گفت این عملیات "برای پشتیبانی از نیروهای کرد تحت هجوم تروریست‌های داعش" انجام شده و موفقیت‌آمیز بوده است.

به گفته فالون در این عملیات دو جنگنده تورنادو از پایگاه هوایی اکروتیری در قبرس بلند شده‌اند و یکی از مواضع تهاجمی داعش را که باعث به خطر افتادن موقعیت نیروهای کرد شده بود، هدف قرار داده‌اند.

همچنین جنگنده های ائتلاف امریکا و اعراب نیز به حمایت از نیروهای ارتش عراق در دیاله و حومه بغداد پرداختند.

کوبانی
در جبهه سوریه نیز حملات داعش به شهر کوبانی در مناطق کرد نشین شمال سوریه همچنان ادامه دارد اما نیروهای کرد مدافع کوبانی هنوز تسلیم حملات سنگین تروریست های به این شهر نشده اند.

برخی اخبار از رسیدن نیروهای داعش به دو کیلومتری کوبانی حکایت دارد.

حملات هوایی پراکنده امریکا و متحدان عرب به مواضع داعش در کوبانی روز گذشته افزایش یافت اما فعالان کرد می گویند این حملات موثر نبوده است و داعش در کوبانی همچنان پیشروی می کند.

کردها هشدار می دهند که اگر داعش کوبانی را تصرف کند قتل عام عظیمی در راه خواهد بود.

ادریس نسان، یکی از ساکنان کوبانی، به شبکه خبری سی.ان.ان گفت: «ما به کمک احتیاج داریم، ما اسلحه می‌خواهیم، ما نیازمند حملات هوایی موثر هستم. اگر اوضاع همین‌طور باقی بماند، ما شاهد قتل عام خواهیم بود.»

در این میان صالح مسلم، رهبر حزب کردی "اتحاد دموکراتیک" سوریه، کشورهای غربی را فراخواند که برای مبارزه علیه گروه داعش سلاح در اختیار نیروهای زیر رهبری او قرار دهند. صالح مسلم هشدار داد که اگر این کمک‌ها هرچه زودتر نرسند، خطر قتل عام جدی است.

در همین حال ترکیه اقدام به استقرار حدود 35 فروند تانک در مرز خود با کوبانی کرده است.

در روزهای گذشته زمزمه هایی مبنی بر احتمال عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه منتشر شده است. دولت ترکیه موضوع را به پارلمان برده است تا تکلیف نهایی در این باره را نمایندگان مشخص کنند.

ترکیه از جمله کشورهایی است که متهم به حمایت و پنهانی از داعش است. رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل برای اولین بار علیه داعش موضع گرفت و آن را گروهی تروریستی خواند.

اردوغان همچنین خواستار ایجاد منطقه حائل، پرواز ممنوع بین ترکیه و سوریه شد. مسئله ای که به اعتقاد برخی ناظران برای مقابله با کردها سوریه و حکومت بشار اسد مطرح شده است نه داعش.

سوریه در این رابطه واکنش نشان داده است. بشار جعفری نماینده این کشور در سازمان ملل تاکید کرد که ایجاد منطقه حائل در مناطق مرزی بین سوریه و ترکیه به آنکارا ربطی ندارد و این کشور در مبارزه با تروریسم صداقت ندارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٧-١٣٩٣, ٠٩:٢۵

   

پر مبحث ترین ها