سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تلاش تازه آژانس برای بازرسی از ایران

از جمله این پیامدها، بهبود روابط ایران و غرب و همکاری آن ها به منظور منسجم نگه داشتن منطقه ای است که در غیر این صورت از هم خواهد پاشید.
تلاش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی برای بازرسی از ایران، درخواست نمایندگان کنگره آمریکا برای اتخاذ موضع سخت تر در قبال ایران، ضرورت استفاده از موقعیت بهبود روابط میان ایران و غرب، ضرورت هماهنگی موضع ترکیه در قبال سوریه با ایران و روسیه و ظرفیت رشد تجارت الکترونیک در ایران، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

به گزارش «تابناک»، بخشی از مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران، به موضوع هسته ای اختصاص دارد. در این زمینه، روزنامه «گالف تودی» به نقل از منابع غربی از تلاش آژانس بین المللی انرژی اتمی برای ادامه روند تعاملات با ایران خبر داده است. این روزنامه می نویسد یک ماه پس از پایان بازه زمانی از پیش تعیین شده برای به نتیجه رسیدن همکاری های ایران و آژانس، دیپلمات های غربی می گویند آژانس تلاش جدیدی را برای پیشبرد روند بازرسی ها از برنامه هسته ای ایران آغاز خواهد کرد. به گفته این دیپلمات ها، کارشناسان ایران و آژآنس طی چند روز آینده با یکدیگر دیدار و درباره ادامه روند بازرسی ها و همکاری ها گفت و گو می کنند.

در این میان، شمار زیادی از اعضای مجلس نمایندگان آمریکا از دولت این کشور خواسته اند در روند مذاکره با ایران سخت گیری های بیشتری اعمال کند. به نوشته «رویترز»، 354 عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای که برای جان کری، وزیر خارجه این کشور ارسال کرده اند، خواستار سخت تر شدن موضع آمریکا در مذاکره با ایران شده اند. این نامه پس از آن ارسال می شود که نتانیاهو در جریان حضور خود در آمریکا، خواستار اتخاذ موضع جدی تری در مقابل ایران شد. این نمایندگان هشدار داده اند که ممکن است در توافق نهایی با ایران، میزان بازرسی های لازم از تأسیسات و فعالیت های هسته ای ایران پیش بینی نشده باشد.

در مطلب دیگری مربوط به همین موضوع، روزنامه «گاردین» از ضرورت تلاش بیشتر برای دستیابی به توافق هسته ای با ایران و بهبود روابط میان ایران و غرب نوشته است. این روزنامه، دستیابی به توافق با ایران را عاملی حیاتی برای تأمین امنیت خاورمیانه دانسته و معتقد است که چنین فرصتی نباید از دست برود. به عقیده گاردین، توافقی که بر اساس آن، ایران بتواند به تولید انرژی هسته ای بر مبنای نیازهای خود اقدام کرده و در کنار آن، یک نظام بازرسی هسته ای موثر نیز وجود داشته باشد، دارای تأثیرات و پیامدهای مهمی خواهد بود. از جمله این پیامدها، بهبود روابط ایران و غرب و همکاری آن ها به منظور منسجم نگه داشتن منطقه ای است که در غیر این صورت از هم خواهد پاشید.

اما در میان دیگر مطالب، خبرگزاری «ریانووستی» روسیه مطلبی را درباره مبارزه با داعش در عراق و سوریه و ضرورت هماهنگی راهبرد کشورهای مختلف در این زمینه منتشر کرده است. این خبرگزاری به نقل از کارشناسان مسائل منطقه می نویسد ترکیه در مسیر تعیین راهبرد خود در قبال اوضاع جاری در سوریه، نباید مواضع ایران و روسیه را درباره این موضوع نادیده بگیرد. این خبرگزاری با اشاره به اقدام پارلمان ترکیه در صدور مجوز برای دولت جهت انجام اقدام نظامی در سوریه می نویسد با این وجود، ترکیه نباید اجازه دهد خاکش به منظور اقامت نیروهای خارجی مورد استفاده قرار گرفته و یا به عنوان یک مسیر برای ورود به سوریه مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت، در مطلبی در حوزه اقتصاد، روزنامه «گالف نیوز» از پیشرفت و رونق تجارت الکترونیکی در ایران به رغم موانع موجود سخن گفته است. این روزنامه با اشاره به روند ایجاد و توسعه یک سایت اینترنتی معتبر در حوزه تجارت الکترونیکی در ایران، می نویسد یکی بزرگترین بازارهای بالقوه جهان در زمینه تجارت الکترونیکی است. این بخش، در حل حاضر تنها هفت دهم درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد که در مقایسه با کشورهایی چون ترکیه و امارات میزان اندکی است؛ اما به باور کارشناسان، در ایران ظرفیت بسیار مناسب و خوبی برای رونق این نوع تجارت وجود دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٣۴

   

پر مبحث ترین ها