سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

«عزم راسخ» نام عملیات آمریکا علیه داعش

اولین حمله آمریکا به داعش در اطراف اربیل و 17 مرداد ماه رقم خورد که طی آن دو فروند اف-18، خودروهای مسلح به ضدهوایی داعش را با بمب‌های هدایت لیزری 500 پوندی هدف قرار دادند.
«مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک آمریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد نام عملیات این کشور در عراق و سوریه، «عزم راسخ» است.

به گزارش فارس، «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک آمریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد نام عملیات این کشور در عراق و سوریه، «عزم راسخ» است.

دقائقی بعد سخنگوی پنتاگون هم با تأیید این خبر، «عزم راسخ» را نام رسمی عملیات علیه داعش عنوان کرد.

باراک اوباما روز 10 سپتامبر (19 شهریور) از راهبردی پرده برداشت که می‌گوید هدف از آن «تضعیف و نابودی» داعش است. بر اساس این راهبرد، بنا شد که نیروی هوایی آمریکا و دیگر هم‌پیمانان این کشور، مواضع داعش را از آسمان بمباران کرده و هم‌پیمانان محلی، بر روی زمین با تروریست‌های داعش بجنگند.

در این راهبرد همچنین اعلام شده بود که محل تجمع داعشی‌ها در سوریه هم مورد هدف قرار خواهد گرفت. آمریکایی‌ها پس از آن بارها گفتند که عناصر داعش را هرکجا که باشند مورد هدف قرار می‌دهند.

اولین حمله آمریکا به داعش در اطراف اربیل و 17 مرداد ماه رقم خورد که طی آن دو فروند اف-18، خودروهای مسلح به ضدهوایی داعش را با بمب‌های هدایت لیزری 500 پوندی هدف قرار دادند.

پس از آن برخی کشورهای عربی همچون امارات و عربستان و هم‌پیمانان غربی آمریکا مانند انگلیس و فرانسه نیز به ائتلاف پیوستند و با مأموریت‌های تهاجمی، عناصر داعش را بمباران کردند.

این بمباران‌ها در برخی موارد مسئله‌ساز شده است، در عراق در چند مورد به اشتباه مواضع ارتش عراق مورد اصابت موشک جنگنده‌های ائتلاف قرار گرفت و در سوریه نیز، آمریکایی‌ها به بهانه از بین بردن منابع مالی داعش، زیر ساخت‌های اصلی این کشور همانند پالایشگاه‌ها را با خاک یکسان کرد.

باراک اوباما نیز روز سه‌شنبه 22 مهر ماه، وزرای دفاع 20 کشور عوض ائتلاف ضدداعش را در پایگاه هوایی «اندروز» گردهم آورد و گفت که جنگ علیه داعش «طولانی» خواهد بود.

مقامات وزارت دفاع و خارجه آمریکا در روزهای اخیر به کرات گفته‌اند که حملات هوایی به تنهایی برای از بین بردن داعش کافی نیست.

برخی گروه‌های عراقی تهدید کرده‌اند که در صورت باز شدن پای سربازان آمریکایی به این کشور، آنها را نیز مانند عناصر داعش مورد تهاجم قرار می‌دهند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٧-١٣٩٣, ٠٧:۴٣

   

پر مبحث ترین ها