سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سخنگوی داعش کیست؟

بروز شده : ٣-٠٨-١٣٩٣, ٢٠:٠۶    نسخه چاپی    
تشکیلات تروریستی داعش، یک نوجوان استرالیایی را به عنوان سخنگوی خود انتخاب کرد تا در نوارهای ویدیویی و فیلم‌های کوتاهی که این تشکیلات تروریستی عمدتاً در اینترنت منتشر می‌کند، صحبت و اعلام موضع کند.
پایگاه اینترنتی روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن در شماره امروز خود در گزارشی به نقل از پایگاه اینترنتی «باز وید» آمریکا نوشت: تشکیلات تروریستی داعش، یک نوجوان استرالیایی را به عنوان سخنگوی خود انتخاب کرد تا در نوارهای ویدیویی و فیلم‌های کوتاهی که این تشکیلات تروریستی عمدتاً در اینترنت منتشر می‌کند، صحبت و اعلام موضع کند.

این در حالی است که مارک دریوس، دادستان کل استرالیا گفته «این یک تراژدی و فاجعه است که جوانی استرالیایی گمراه شود و برای همکاری با یک تشکیلات تروریستی، به مناطق دور از دیار خود مسافرت کند».

الشرق الاوسط با درج تصویری از این نوجوان استرالیایی که در حلقه هم قطاران داعشی خود قرار گرفته و تفنگی در دست و دستاری بر سر دارد، نوشت: صبح دو روز پیش، «داعش» ویدیویی کوتاه به مدت 90 ثانیه با صدای این نوجوان استرالیایی منتشر کرد که در آن گفته بود: «از اقدام خود دست برنخواهیم داشت تا پرچم سیاه را بر بالای کاخ باکینگهام در لندن و کاخ سفید در آمریکا برافراشته کنیم».
به نوشته این روزنامه، این نوجوان استرالیایی، عبدالله الامیر (هفده ساله) و از ساکنان حوالی شهر سیدنی است و برای این انتخاب شده تا به عنوان سخنگوی تشکیلات داعش در قالب نوار ویدیویی که چند ساعت پیش در پایگاه یوتیوب منتشر شده، صحبت کند.

پایگاه اینترنتی «باز وید» آمریکا گفته این نوجوان که خود را با لقب «ابو خالد»، معرفی کرده، از سوی گروهی از جوانان تندرو احاطه شده است و در برابر دوربین، عباراتی در تهدید به قتل «ظالمان» در استرالیا، انگلیس و آمریکا مطرح می‌کند.
این پایگاه آمریکایی، عبارت‌هایی را که این نوجوان تندرو از طریق فیلم کوتاه ویدیویی در یوتیوب مطرح کرده، منتشر اما پس از مدت زمان کوتاهی آن را حذف کرد.

«ابوخالد» در این نوار با مخاطب قرار دادن مسئولان برخی کشورها گفت: «به رهبران کشورها به اوباما و تونی ابوت (نخست‌وزیر استرالیا) می‌گویم که با این سلاح‌هایی که ما در اختیار داریم و با این سربازان، جنگ را متوقف نخواهیم کرد و سلاح خود را زمین نمی‌گذاریم مگر تا زمانی که به سرزمین‌های شما برسیم و سر همه فرمانروایان مستبد را از تن جدا کنیم و پرچم سیاه را در همه‌جا از جمله کاخ سفید و کاخ باکینگهام (کاخ سلطنتی انگلیس در لندن) به اهتزاز درآوریم».

نوجوان استرالیایی، عبدالله الامیر در این ویدیوی کوتاه که در اینترنت تحت عنوان «پیامی از مجاهد 4» منتشر شده، در مقابل دوربین می‌گوید: «به اوباما و تونی ابوت، هشدار می‌دهیم با این اسلحه‌ای که در اختیار ماست و این سربازان، دست از کارزار و نبرد برنمی‌داریم، تا اینکه به سرزمین شما برسیم».

عبدالله الامیر در ماه ژوئن گذشته به همراه یک نوجوان استرالیایی دیگر از این کشور خارج و از راه ترکیه، وارد سوریه شدند اما گزارش رسانه‌ای استرالیا حاکی است که آن نوجوان دیگر به نام فیض که همراه عبدالله الامیر فرار کرده بود، پدرش وی را دستگیر کرده و او به استرالیا بازگشته است.

خانواده این نوجوان استرالیایی ملحق شده به داعش نیز به روزنامه «سیدنی مورنینگ هیرالد» گفتند: آنها معتقدد که فرزند آنها تحت «شستشوی مغزی» قرار گرفته است. آنها از مسئولان استرالیایی خواستند به هر وسیله ممکن، فرزندشان را به استرالیا بازگردانند.
سخنگوی نخست‌وزیر استرالیا گفت: این نوار ویدیویی نشان‌دهنده شدت خطرناک بودن تشکیلات داعش است آن هم نه فقط برای استرالیا و هم‌پیمان این کشور بلکه برای کل جهان.

این سخنگوی استرالیایی افزود: «به همین علت بود که استرالیا به ائتلاف بین‌المللی پیوسته تا داعش را در عراق تضعیف کند و مانع اقداماتش شود».
استرالیا نقش بارزی در ائتلاف تحت هدایت آمریکا علیه داعش دارد؛ تشکیلاتی که کنترل بخش‌هایی از سوریه و عراق را به دست گرفته است.

این کشور متعهد شد تا 600 سرباز را برای نبرد با این تشکیلات تندرو، اعزام کند. همچنین در این هفته به توافقی با عراق دست یافته تا به موجب آن، دویست نفر از نیروهای ویژه این کشور اجازه داشته باشند که به نیروهای عراقی برای نبرد در مقابل داعش، آموزش دهند.

پیشتر استرالیا به نخستین حمله هوایی خود علیه اهداف داعش در این کشور به عنوان بخشی از ائتلاف تحت هدایت آمریکا، اقدام کرد.
گفته می‌شود بیش از 100 استرالیایی از جمله دو دوست عبدالله الامیر به نام‌های خالد شروف و محمد العمر متولد سیدنی، در جبهه «داعش» در حال کارزار هستند.

استرالیا در سپتامبر گذشته و در سایه نگرانی‌ها از بازگشت «جهادی‌ها» (تروریست‌ها) به این کشور، سطح تهدیدات فراروی خود را از حالت متوسط به زیاد، افزایش داد و پس از آنکه مسئولان امنیتی هشدار دادند که برخی از تندروها برای حملات ناگهانی به این کشور، در حال برنامه‌ریزی هستند، اقدامات و حملاتی را برای مقابله با تروریسم به اجرا درآورد.
منبع: الف
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٨-١٣٩٣, ٢٠:٠۶

   

پر مبحث ترین ها