سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس جمهوری ایتالیا: داعش خطری جدی برای اروپا و ایتالیا است

وی هشدار داد: این یک تهدید واقعی و حتی نظامی است و ما باید به همراه اتحادیه اروپا و ناتو امادگی جلوگیری و مقابله با ان را داشته باشیم.
'جورجو ناپولیتانو' رییس جمهوری ایتالیا داعش را خطری جدی برای اتحادیه اروپا به ویژه برای ایتالیا دانست و هشدار داد: باید آماده جلوگیری و مقابله با این پدیده باشیم.

ناپولیتانو سه شنبه در مراسم سالروز وحدت ملی ایتالیا و روز نیروهای مسلح این کشور در مقابل بنای سرباز گمنام در شهر رم ضمن ادای احترام به قربانیان تمام جنگ ها و آنهایی که در راه امنیت و صلح جان خود را از دست دادند، هشدار داد: در جهانی مملو از تنش و بی ثباتی فزاینده، انواع جدید و تهاجمی تر افراط گرایی و تعصب گرایی می تواند از طریق نفوذ تدریجی در جامعه ، اروپا و بویژه ایتالیا را به خطر بیاندازد.

وی هشدار داد: این یک تهدید واقعی و حتی نظامی است و ما باید به همراه اتحادیه اروپا و ناتو امادگی جلوگیری و مقابله با ان را داشته باشیم.

وی افزود: این یک چالش جدید و بزرگ برای نیروهای مسلح است. ایتالیا می خواهد توان تاثیرگذاری بیشتر در بخش امنیت و دفاع را از طریق اهرم فزاینده یکچارچگی اتحادیه اروپا و سازمان های بین المللی داشته باشد.
در این مراسم که صبح امروز در رم برگزار شد، 'متئو رنتزی' نخست وزیر، 'لائورا بولدرینی' رییس مجلس نمایندگان و 'پیئترو گراسو' رییس مجلس سنا نیز حضور داشتند.

رییس مجلس نمایندگان ایتالیا نیز اخیرا با بازدید از مسجد بزرگ شهر رم گروه تکفیری داعش را تهدیدی برای تمام جهان بویژه برای مسلمانان خواند و گفت: داعش تنها یک تهدید برای غرب نیست ، بلکه تهدیدی برای تمام جهان بویژه برای مسلمانان محسوب می شود.
این در حالی که 'آنجلینو آلفانو' وزیر کشور ایتالیا اخیرا هشدار داد که این کشور برای مقابله با اقدامات تروریستی در وضعیت آماده باش کامل بسر برده و تدابیر لازم در این ارتباط اتخاذ شده است.

به گزارش ایرنا، بخش امنیت عمومی در وزارت کشور ایتالیا در همین راستا، با ارسال بخشنامه ای به فرمانداران و روسای پلیس در شهرهای مختلف ،خواستار حداکثر توجه برای جلوگیری از اقدامات تروریستی شد.
وزارت کشور ایتالیا از دستگاه های امنیت عمومی خواست تا اهداف حساس و مراکز نهادی را تحت نظارت و کنترل دائم قرار دهند.

به عقیده منابع اطلاعاتی و امنیتی ایتالیا بزرگترین خطر در شرایط پیچیده کنونی، وقوع حملات تروریستی از سوی افراد مستقل است، زیرا پیش بینی و پیشگیری از اقدامات افراط گرایانی که از طریق اینترنت فنون ساخت بمب های دست ساز را می آموزند، غیر ممکن است.
این منابع تأکید می کنند خطر دیگر جنگجویان خارجی هستند که ممکن است برای جذب نیرو و یا طراحی حملات تروریستی وارد خاک ایتالیا شوند.

گفتنی است تاکنون 48 نفر که حداقل دو نفر از آنها گذرنامه ایتالیایی در اختیار داشتند، از طریق این کشور به صفوف گروه های تروریستی پیوسته اند. وزارت کشور نیز به منظور مقابله با پدیده جذب نیرو و اتخاذ تدابیر کیفری علیه کسانی که برای نبرد به کشورهای جنگ زده می روند و همچنین بسط تدابیر پیشگیرانه در قبال تندروها در حال کار برای وضع مقررات جدیدی است.
خبرگزاری 'کرونوس' نیز اخیرا نوشت که حامیان داعش از طریق شبکه اجتماعی توییتر، تهدید به فتح رم و واتیکان مقر پاپ و کلیسای کاتولیک کرده اند.

شورای عالی دفاع ایتالیا نیز اخیرا با اشاره به تحولات سوریه و عراق هشدار داد خطری جدی ایتالیا و اروپا را تهدید می کند و عقیده دارد که رم باید به همراه اتحادیه اروپا و سازمان ملل با دقت زیاد این رویدادها را دنبال کند و از هیچ تلاشی برای جلوگیری از بی ثباتی بیشتر بویژه در لیبی دریغ نکند.

داعش یکی از گروههای اصلی مورد حمایت غرب و برخی کشورهای اروپایی بویژه آمریکا، انگلیس و فرانسه برای ایجاد آشوب و درگیری مسلحانه در سوریه بود که کمک های گسترده تسلیحاتی و مالی از این کشورها و چند کشور عربی منطقه دریافت کرده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٨-١٣٩٣, ٢٠:۵٧

   

پر مبحث ترین ها