سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آموزش مخفیانه تروریستهای مخالف دولت سوریه در قطر

بروز شده : ۶-٠٩-١٣٩٣, ٠٨:۴٢    نسخه چاپی    
این اردوگاه در جنوب پایتخت میان مرز عربستان سعودی و پایگاه نظامی 'العدید' قرار دارد که بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه خاورمیانه به شمار می رود.
منابع آگاه به رویترز گفتند که قطر به طور پنهانی و محرمانه اردوگاهی را برای آموزش تروریستهای به اصلاح میانه روی مخالف دولت سوریه در منطقه ای بیابانی، تاسیس کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دوحه، منابع آگاه از این مطلب افزودند که این اردوگاه در جنوب پایتخت میان مرز عربستان سعودی و پایگاه نظامی 'العدید' قرار دارد که بزرگترین پایگاه هوایی آمریکا در منطقه خاورمیانه به شمار می رود.
دراین اردوگاه اعضای گروه تروریستی به اصطلاح ارتش آزاد سوریه و دیگر گروههای تروریستی متمایل به غرب، آموزش می بینند.

رویترز نمی تواند به طور مستقل هویت افراد شرکت کننده در این برنامه یا فعالیتهای درون این پایگاه را تایید کند زیرا که در یک منطقه نظامی حفاظت شده توسط نیروهای ویژه قطر قرار دارد.
اما به گفته این منابع، آموزش تروریستها در قطر، شامل تروریستهای وابسته به ارتش آزاد سوریه است که از شمال این کشور به قطر آورده شده اند.

این منابع افزودند: فعالیت این اردوگاه حدود یک سال است که ادامه دارد.
آموزش تروریستها در این اردوگاه، در راستای تصور قطر از خود به عنوان قهرمان دنیای عرب است و دوحه تلاشی برای پنهان نگهداشتن تنفر خود از اسد، به کار نبسته است.

این منابع افزودند که سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا 'سیا'، گروههای کوچک 12 تا 20 نفری از تروریستهای را در سوریه شناسایی و برای اطمینان یافتن از ارتباط نداشتن آنها با گروههای القاعده و داعش تحقیق می کند.
هنگامی که مشخص و اثبات شود که این افراد هیچ ارتباطی با جناح ها و گروه های تروریستی مرتبط با القاعده و داعش ندارند، آنان ابتدا به ترکیه و از آنجا با هواپیما به دوحه اعزام و به این پایگاه برده می شوند.

به گفته یک منبع غربی در دوحه، از آنجا که آمریکا خواستار کمک به تروریستها برای برکناری اسد است و در عین حال نمی خواهد که این حمایت را آشکار کند، بنابراین آموزش تروریست ها در قطر طرح خوبی است، هر چند که شمار آنها بسیار اندک است.
مقامهای سیا و همچنین وزارت امور خارجه قطر و سخنگوی گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه مستقر در ترکیه از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرده اند.

به گفته یک منبع نزدیک به دولت قطر که به علت حساسیت این مساله می خواست ناشناس بماند، تروریستها از جمله ارتش آزاد سوریه و دیگر گروههای متمایل به غرب، روش های کمین و حمله غافلگیرانه را فرا می گیرند.
یک منبع دیگر نیز گفت که این آموزشها چند ماه (حدود 2 یا 3 ماه) طول می کشد و سپس گروه تازه ای به قطر اعزام می شود.

با تداوم درگیریهای سوریه، تروریستهای ناامید، خواستار فراگیری روشهای پیشرفته تر مانند ساخت بمب و وسایل انفجاری شده اند.
به گفته یک منبع دفاعی مستقر در قطر، تروریستها زیاد شکایت می کنند و می گویند که در هنگام بازگشت به سلاح ها یا آموزش بیشتر برای ساخت بمب نیاز دارند که تاکنون در اختیار آنها گذاشته نشده است.

قطر در هفته اخیر به علت ناامیدی از پیشرفت نکردن نبرد علیه حکومت سوریه، شروع به بررسی آموزش اعضای 'جبهه اسلامی' کرده که ائتلافی از تروریست هایی است که از ارتش آزاد سوریه نیرومند تر است، اما اعضای آن در مقایسه با داعش یا جبهه النصره کمتر مبارزه جو هستند.
به گفته این منابع، تاکنون هیچیک از اعضای این گروه تحت آموزش قرار نگرفته اند، اما قطر قصد شناسایی آنها را دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٩-١٣٩٣, ٠٨:۴٢

   

پر مبحث ترین ها