سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بحرین: تا زمانیکه ایران رفتار خود را تغییر ندهد، تحریم ها سرجای خود مانند

با وجود چتین اظهار نظری از سوی وزیر خارجه بحرین، مخالفان دولت این کشور انتخابات اخیر پارلمانی را ساختگی می دانند و می گویند درصد شرکت کنندگان در انتخابات پائین تر از رقمی است که دولت ادعا می کند. مخالفان می گویند با توجه به کنترل پارلمان توسط خانواده سلطنتی و وجود صدها زندانی سیاسی ، پارلمان جدید اعتبار چندانی ندارد.
فایننشال تایمز نوشت: وزیر امور خارجه بحرین اعلام کرد کشورهای حوزه خلیج فارس برای مقابله با تهدیدهای داعش و ایران ، یک فرماندهی مشترک نظامی تشکیل می دهند که مقر آن در عربستان قرار دارد.

به گزارش پايگاه خبري «تيک» (Tik.ir)، شیخ خالد ال خلیفه گفت فرماندهی مشترک که به عقیده کارشناسان در نهایت شامل چند صد هزار نیرو خواهد شد، پس از نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که اواخر ماه جاری میلادی در قطر برگزار خواهد شد، عملیات نظامی خود را آغاز خواهد کرد.

تشکیل این فرماندهی مشترک نظامی در حالی صورت گرفته است که کشورهای حوزه خلیج فارس از قدرت گرفتن داعش که نه تنها بخش هایی از خاک عراق و سوریه را به تصرف خود درآورده، بلکه در میان شهروندان کشورهای عضو این شورای نیز هوادار دارد، به وحشت افتاده-اند.

شیخ خالد در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز گفت به تکه تکه شدن خاک عراق و اوضاع آشفته سوریه نگاه کنید. اگر افغانستان مدرسه ابتدایی برای تروریست پروری بود، اکنون عراق و سوریه به دانشگاه تروریست پروری تبدیل شده اند. ظهور داعش خطر بزرگی است و نگرانی ما از این است که شمار زیادی از شهروندان ما به این گروه پیوسته اند.

به گفته مقامات بحرین، کشوری که در ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش عضویت دارد، 25 نفر از شهروندان بحرینی به نیروهای داعش محلق شده اند. وزیر خارجه بحرین گفت مساله نگران کننده تر وجود عناصر هوادار داعش در داخل این کشور و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس است.

حمله ای که در ماه نوامبر به کشته شدن چندین نمازگزار شیعه در عربستان انجامید به هواداران داعش نسبت داده می شود که در این کشور فعال هستند. دستگاه اطلاعاتی عربستان اعلام کرد عاملان این حمله از جمله اعضای گروهی هستند که تعداد آنها به 77 نفر می رسد. وجود چنین شبکه ای در عربستان این وحشت را ایجاد کرده است که داعش دامنه نفوذ خود را به خاک عربستان نیز گسترش داده است.

شیخ خالد گفت در بحرین نیروهای امنیتی این کشور هواداران داعش را دستگیر و راه های تغذیه این گروه را مسدود می کنند.

دکتر تئودور کاراسیک از مشاوران ارشد موسسه مدیریت بیمه خطر در دبی می گوید کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس قصد دارند تا یک نیروی مشترک واکنش سریع با هدف عملیات تدافعی تشکیل دهند.

به گفته این کارشناس، شمار نیروهای این یگان نظامی چند صد هزار نفر خواهد بود که یکصد هزار نفر از آنها را عربستان سعودی تامین خواهد کرد. یگان خاصی از این نیروی مشترک واکنش سریع، مسئولیت عملیات ویژه تهاجمی علیه نیروهای افراط گرا را بر عهده خواهد داشت.

وزیر خارجه بحرین که از اعضای خانواده سلطنتی این کشور است گفت اندیشه تشکیل این یگان جدید نظامی در اصل دو سال پیش مطرح شد، اما فعالیت آن از هم اکنون اغاز می شود تا تدابیر لازم را برای مقابله با تهدید فزاینده ایران و ناآرامی ها در یمن، هماهنگ کند.

دولت سنی بحرین که در سال 2011میلادی ، تظاهرات گسترده شیعیان خواستار آزادی را بی رحمانه سرکوب کرد، تهران را به حمایت از گروهای تروریستی که به نیابت از جانب ایران فعالیت می کنند، متهم ساخته است. وزیر خارجه بحرین گفت ما از دستیابی به توافق خوب هسته ای با ایران استقبال می کنیم، اما تا زمانی که ایران رفتار خود در منطقه را تغییر نداده است، نباید تحریم ها لغو شوند.

گسترش همکاری های نظامی بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در راستای تلاش برای بهبود روابط آسیب دیده عربستان سعودی، امارات عربی متحده و بحرین از یک سو و قطر در سوی دیگر صورت می گیرد که سال گذشته به علت حمایت قطر از جنبش اخوان المسلمین به ویژه در مصر، تیره شد.

این سه کشور ماه گذشته در پی امضاء یک موافقتنامه تاریخی در ریاض که بر اساس آن قطر موظف شد برای ایجاد همبستگی در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گام های خاصی را بردارد، اعلام کردند سفرای خود را که از قطر فراخوانده بودند به این کشور باز می گردانند. وزیر خارجه بحرین گفت در این موافقتنامه بر حمایت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از دولت عبدالفتاح السیسی در مصر تاکید شده است.

وی گفت ما به تامین امنیت یکدیگر متعهد هستیم و اکنون تصمیم گرفته ایم که در مصر به یکدیگر آسیب نرسانیم.

بر اساس این توافق، دولت قطر نیز همانند عربستان سعودی و امارات عربی متحده موظف شده است تا کمک مالی در اختیار دولت مصر قرار دهد و از حمایت از اخوان المسلمین دست بردارد. وزیر خارجه بحرین جنبش اخوان المسلمین را به انجام اقدامات تروریستی در مصر متهم کرد.

انتظار می رود رسانه های خبری قدرتمند قطر؛ از جمله شبکه تلویزیونی الجزیره لحن خود را در قبال دولت مصر تغییر دهند. وزیر خارجه بحرین گفت شبکه تلویزیونی الجزیره از این پس، دیگر خبرهای منفی درباره رویدادهای مصر و دولت این کشور منتشر نخواهد کرد.

به گفته وزیر خارجه بحرین دولت قطر با امضاء توافقنامه های جداگانه با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس متعهد شده است از پناه دادن به عناصر ناراضی کشورهای دیگر خودداری کند.

مقامات قطر از اظهار نظر درباره این قرار داد خودداری کردند. به گفته شیخ خالد یک دفتر ویژه از سوی شورای همکاری خلیج فارس در عربستان تاسیس شده است که ماموریت آن نظارت بر پایبندی قطر به تعهداتی است که بر اساس این موافقتنامه بر عهده گرفته است.

وی گفت نخستین نشانه های پایبندی دولت قطر به این موافقتنامه امیدوار کننده است، اما اعلام کرد بازگشت قطر به جمع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، تدریجی خواهد بود و خاطر نشان کرد که شبکه انگلیسی زبان تلویزیون الجزیره گزارش بسیار ناخوشایندی را درباره انتخابات ماه گذشته پارلمانی بحرین منتشر کرده است.

دولت بحرین مدعی است که انتخابات پارلمانی ماه گذشته که نخستین انتخابات از زمان ناآرامی های سال 2011 میلادی به این طرف است به علت مشارکت 52 درصد از رای دهندگان با وجود تحریم انتخابات از سوی مخالفان تحت رهبری شیعه، تحولی تاریخی محسوب می شود. وزیر خارجه بحرین گفت دولت جدید این کشور که تا چند هفته دیگر تشکیل خواهد شد، با پارلمان جدید همکاری خواهد کرد تا با اجرای اصلاحات اجتماعی، سیاسی و امنیتی، رویدادهای هولناک سال 2011میلادی ، به دست فراموشی سپرده شود.

با وجود چتین اظهار نظری از سوی وزیر خارجه بحرین، مخالفان دولت این کشور انتخابات اخیر پارلمانی را ساختگی می دانند و می گویند درصد شرکت کنندگان در انتخابات پائین تر از رقمی است که دولت ادعا می کند. مخالفان می گویند با توجه به کنترل پارلمان توسط خانواده سلطنتی و وجود صدها زندانی سیاسی ، پارلمان جدید اعتبار چندانی ندارد.

بحرین که به درآمد نفت وابسته است، از کشورهای ثروتمند شورای همکاری خلیج فارس که کاهش قیمت نفت تاثیر چندانی بر آنها نداشته است،کمک های مالی دریافت می کند.این کشورها قول داده اند برای کمک به رونق اقتصادی بحرین از سال 2011 میلادی برای یک دوره ده ساله، ده میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور قرار دهند. تا کنون هفت میلیارد و پانصد میلیون دلار از این مبلغ اختصاص یافته است و انتظار می رود که دولت قطر نیز به زودی دو میلیارد دلار کمک مالی به دولت بحرین اختصاص دهد.

مقامات بحرین می گویند از کمک های مالی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، پنج میلیارد دلار برای طرح های خانه سازی، بهداشت و آموزش و پرورش اختصاص یافته است، چون دولت تلاش می کنند تا درخواست مردم برای تامین50 هزار واحد مسکونی را که با تاخیر همراه شده است، برآورده کند.

منابع مخالف دولت بحرین می گویند اعتبار ها در اختیار اقشار سنی هوادار دولت قرار گرفته است، اما مقامات بحرینی می گویند همه اقشار جامعه از این کمک ها بهره مند خواهند شد.

وزیر امور خارجه بحرین گفت پیش از این، ما در بخش خانه سازی با مشکل روبرو بودیم، اما اکنون در پرتو کمک های مالی برادرانمان در شورای همکاری خلیج فارس این مشکل را برطرف خواهیم کرد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٢-٠٩-١٣٩٣, ١٢:١٩

   

پر مبحث ترین ها