سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معلولیت ۱۵ درصد مردم جهان

همچنان که به موعد مقرر شده برای دستیابی به اهداف توسعه هزاره در سپتامبر 2015 میلادی و همچنین تصمیم گیری درباره دستورالعمل توسعه پس از 2015 میلادی نزدیک می شویم، باید اطمینان حاصل شود که دسترسی به فن آوری برای همگان آسان و امکان پذیر است.
سازمان ملل متحد اعلام کرد: بیش از یک میلیارد نفر یا تقریباً پانزده درصد جمعیت جهان توام با نوعی ناتوانی زندگی می کنند که بیشتر این افراد از سلامتی کمتر و دستاوردهای آموزشی پایین تری نسبت به افراد عادی بهره مند هستند.

به گزارش واحد مرکزی خبر از نیویورک، سازمان ملل در روز جهانی معلولان بر امکان دسترسی آسانتر این افراد به فن آوری تاکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل در بیانیه ای که چهارشنبه به مناسبت روز جهانی معلولان منتشر کرد، آورده است: معلولان در نتیجه نبود خدمات کافی، با محدودیت ها و دشواری های بسیاری مواجه هستند.

بان کی مون افزود: معلولان از طریق فن آوری فراگیر، کمک و تطبیق می توانند بسیاری از توانایی های بالقوه خود را درجوامع و محل کار به کار گیرند.

شعار امسال روز جهانی معلولان با توجه به موضوع توسعه پایدار "وعده فن آوری" است که این موضوع نیز مانند دیگر موضوعات سازمان ملل در دستورالعمل توسعه پس از 2015 میلادی مورد بررسی قرار می گیرد.

طبق اعلام سازمان ملل هشتاد درصد معلولان جهان در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند که پنجاه درصد آنان، قادر به پرداخت هزینه مراقبت های بهداشتی خود نیستند. همچنین بیش از یکصد میلیون نفر از کل معلولان جهان را کودکان تشکیل می دهد که این کودکان نیز چهار برابر بیش از کودکان سالم با خشونت مواجه هستند.

سازمان ملل تاکید دارد که طبق شواهد، در صورت برداشتن موانع و قدرت بخشیدن به معلولان به نحوی که آنان نیز بتوانند کاملا در همه امور مشارکت کنند، کل جامعه بشری از این فرآیند سود خواهد برد.

اداره روابط اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل چهارشنبه با توجه به روز جهانی معلولان نشستی را با حضور برخی از نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل و بخش خصوصی برگزار کرد.

معاون دبیرکل سازمان ملل در امور اقتصادی و اجتماعی در این نشست با توجه به نقش فن آوری در زندگی روزمره همگان گفت: نبود فن آوری می تواند شمار بسیاری از مردم از جمله معلولان را از ایفای نقش در جوامع محروم کند.

وو هونگبو با تاکید بر لزوم مشارکت دادن معلولان در همه امور افزود: همچنان که به موعد مقرر شده برای دستیابی به اهداف توسعه هزاره در سپتامبر 2015 میلادی و همچنین تصمیم گیری درباره دستورالعمل توسعه پس از 2015 میلادی نزدیک می شویم، باید اطمینان حاصل شود که دسترسی به فن آوری برای همگان آسان و امکان پذیر است.

وی اهمیت کنوانسیون بین المللی حقوق معلولان را یادآور شد و گفت: این کنوانسیون بر ضرورت مشارکت دادن معلولان در امور و تاثیرات مثبت آن بر توسعه در جوامع تاکید دارد. آبراهام موری از مدیران بخش فن آوری شرکت اینترنتی گوگل نیز در این نشست گفت: یکی از تمرکزهای اصلی گوگل دستیابی آسان تر همگان به ویژه معلولان به اطلاعات و نوآوری های بیشتر است.

وی بر امکان دسترسی بدون مانع به نرم افزارهای جدید نیز تاکید کرد و افزود: فن آوری می تواند در تعامل و بهره وری بیشتر از توانایی های معلولان نقش به سزایی ایفا کند.

کنوانسیون بین المللی حقوق معلولان که در سال 2006 میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید، از سوی 159 کشور عضو این نهاد بین المللی امضاء شده است.

مجمع عمومی سازمان ملل در اکتبر 1992 میلادی روز سوم دسامبر( دوازدهم آذر) را روز جهانی معلولان نامگذاری کرده است.
منبع: واحد مرکزی
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٩-١٣٩٣, ١٣:٠۵

   

پر مبحث ترین ها