سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پشت پرده شایعه سازی «مرگ مبارک»

انتشار شایعه مرگ مبارک همزمان با فراخوان برگزاری تظاهرات میلیونی در سراسر مصر در اعتراض به حکم تبرئه دیکتاتور در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران این شایعه سازی را در راستای مظلوم نمایی مبارک برای فرار از مجازاتی می‌دانند که ممکن است در صدور حکم تبرئه وی تغییراتی ایجاد شود.
در حالیکه بیش از یک هفته از حکم تبرئه دیکتاتور مصر در خصوص قتل انقلابیون این کشور نمی‌گذرد، برخی رسانه های مصری شایعه مرگ مبارک را بعد از اینکه دادستان اعلام کرد که به این حکم اعتراض می‌کند، مطرح کردند.

دادگاه جنایی قاهره شنبه گذشته با برگزاری آخرین جلسه رسیدگی به پرونده قتل مصری ها در جریان انقلاب 25 ژانویه و فروش گاز ارزان قیمت به رژیم صهیونیستی، حسنی مبارک، علاء و جمال پسران مبارک و حبیب العادلی وزیر کشور دوره مبارک و 6 تن از معاونانش را از اتهامات وارده به این متهمان تبرئه کرد.
حکم دادگاه در حالی صادر شد که دادستانی کل مصر به این متهمان اتهاماتی از قبیل قتل 239 نفر و زخمی شدن 1588 نفر در اوایل انقلاب 25 ژانویه وارد کرده است.

اتهامات این افراد در 162 هزار برگ ذکر شده و دادگاه طی یک سال و 4 ماه و 22 روز 55 بار جلسه تشکیل داده که 18 جلسه آن محرمانه و غیرعلنی و برای استماع اظهارات 22 شاهد از نیروهای مسلح اختصاص داشته است.

تبرئه مبارک از اتهامات وارده اگرچه با توجه به فضای حاکم بر مصر به خصوص پس از روی کار آمدن «عبد الفتاح السیسی» امری غیر قابل پیش بینی نبود اما خانواده های قربانیان انقلاب را که چشم انتظار مجازات دیکتاتور بودند تا مرهمی برای زخم دلشان باشد، شوکه کرد و به دنبال صدور این حکم اعتراضات در خیابان ها آغاز شد و طی آن درگیری هایی رخ داد که به کشته شدن دستکم 3 نفر و زخمی شدن تعدادی از افراد منجر شد.

به دنبال تشدید درگیری ها و بالا گرفتن اعتراضات نیز دادستان کل مصر اعلام کرد که بررسی حکم مربوط به پرونده « محاکمه قرن» نشان می‌دهد که خللی قانونی در این حکم وجود دارد و به همین منظور دستور اجرای اقداماتی در جهت اعتراض به احکام صادره در حق متهمان را صادر کرده است.
دادستان کل مصر همچنین دستور گردآوری مجموعه‌ای از دلایل برای اعتراض به حکم تبرئه مبارک را صادر کرد.

به گزارش تسنیم، اکنون با گذشت یک هفته از ماجرای تبرئه مبارک برخی منابع مصری به نقل از «احمد موسی» روزنامه نگار مصری مدعی مرگ «حسنی مبارک» در بیمارستان نظامی المعادی شدند و برخی منابع نیز ادعا کردند که وی از ساعت 9 دیشب به کُما رفته است.

پایگاه الیوم السابع به نقل از یک منبع امنیتی گفت: پس از اطلاع یافتن مبارک از اخبار مربوط به مخالفت ها با حکم تبرئه وی، از ساعت 9 دیشب به کُما رفته است.
در همین رابطه تلویزیون رسمی مصر به نقل از «یسری عبد الرازق» رئیس هیأت داوطلب دفاع از مبارک شایعه مرگ وی را تکذیب کرد.

انتشار شایعه مرگ مبارک همزمان با فراخوان برگزاری تظاهرات میلیونی در سراسر مصر در اعتراض به حکم تبرئه دیکتاتور در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران این شایعه سازی را در راستای مظلوم نمایی مبارک برای فرار از مجازاتی می‌دانند که ممکن است در صدور حکم تبرئه وی تغییراتی ایجاد شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٩-١٣٩٣, ٢٠:٣١

   

پر مبحث ترین ها