سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاکستان در عزای دانش‌آموز قربانی طالبان

مراسم تدفین قربانیان حمله طالبان به مدرسه ای که باعث مرگ حداقل ۱۳۲ دانش آموز و کارمند شد در شهر پیشاور پاکستان انجام شد.

مردمان سوگوار در اطراف تابوت های گل آذین تجمع کردند و سایر خانواده ها همچنان در بیمارستان منتظر خبر وضعیت عزیزانشان هستند. نواز شریف نخست وزیر پاکستان سه روز عزای عمومی اعلام کرده است و ارتش پاکستان علیه پیکارجویان منطقه عملیات انجام داده است. رهبران جهان نسبت به این حادثه که مرگبارترین حمله طالبان در پاکستان است ابراز انزجار کرده اند. حتی طالبان افغانستان از این حمله فاصله گرفته است.

به گفته ارتش حمله سه شنبه به این مدرسه توسط هفت مهاجم طالبان که جملگی بمب هایی به تن بسته بودند انجام شد. آنها با بریدن و عبور از حصار سیمی از پشت وارد مدرسه شدند و به تالار مدرسه که دانش آموزان مشغول امتحان دادن بودند حمله کردند. به گفته بازماندگان مردان مسلح سپس کلاس به کلاس رفتند و به دانش آموزان و آموزگاران شلیک کردند. به گزارش خبرآنلاین به نقل از بی بی سی، این حمله به مدرسه دولتی ارتش در پیشاور که دانش آموزان دختر و پسر از خانواده های نظامی یا غیرنظامی در آن درس می خوانند هشت ساعت طول کشید. به گفته ارتش کلیه مهاجمان کشته شده اند. در مجموع ۱۲۵ نفر هم زخمی شدند. در جریان حادثه صدها نفر تخلیه شدند.

طالبان پاکستان گفت که این حمله به تلافی ادامه عملیات ارتش علیه آنها انجام شده است. طالبان گفت مدرسه را هدف گرفت چون خانواده های پیکارجویان این گروه هم متحمل ضایعات سنگین شده اند.

عزاداران با تاریک شدن هوا خاکسپاری کشته ها را شروع کردند. پدر یکی از دانش آموزان در مراسم تدفین او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "او فقط ۱۵ سال داشت و کلاس هشتم بود." او ادامه داد:‌ "تیر به سینه و دست پسرم خورده بود. ببخشید دیگر نمی توام حرف بزنم." ساجد خان عموی گل شعر دانش آموز ده ساله به خبرگزاری فرانسه گفت که برادرزاده اش می خواست دکتر شود "اما در عوض خدا او را در تابوت قرار داد." او گفت:‌ "ما نمی توانیم از تروریست ها انتقام بگیریم اما از خدا می خواهیم انتقام ما را بگیرد."

نواز شریف نخست وزیر پاکستان از حادثه به عنوان "فاجعه ملی کار وحشی ها" نام برد و قول داد مسببان به جزای اعمالشان برسند. او گفت: "انتقام هر قطره خونی که از امروز از تن فرزندان ما جاری شده را خواهیم گرفت." سفارتخانه های پاکستان پرچم های این کشور را به حالت نیمه برافراشته در خواهند آورد. گفته می شود که واکنش ارتش از هم اکنون شروع شده است.

اسیم باجوا سخنگوی ارتش پاکستان در توئیتی اعلام کرد که ده حمله هوایی در ناحیه خیبر و همچنین شماری حملات دیگر - که آنها را مشخص نکرد - انجام شده است. محمد خراسانی سخنگوی طالبان پاکستان گفت که پیکارجویان در واکنش به عملیات ارتش "مجبور" به انجام این حمله شده اند. او ارتش را متهم به قتل کودکان و زنان جنگجویان طالبان و سوزاندن خانه های آنها کرد. گفته می شود که صدها جنگجوی طالبان در عملیات اخیر دولت در ناحیه خیبر و شمال وزیرستان که به مرز افغانستان نزدیک است کشته شده اند.

در افغانستان، یک فرمانده طالبان این حمله به مدرسه را اقدامی غیراسلامی توصیف کرد. ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان افغانستان گفت به خانواده های کودکان کشته شده در پیشاور تسلیت می گوید و در غم آنها شریک است. این درحالی است که به گفته مایک وولریج خبرنگار بی بی سی در کابل طالبان افغانستان درحال حاضر درحال تشدید حملاتش است و با طالبان پاکستان هم ریشه و در نظام عقیدتی مشترک است.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا گفت که تروریست ها "یک بار دیگر تبهکاری خود را نشان دادند" و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد آن را "یک اقدام هولناک و بزدلانه" خواند. نخست وزیر هند هم عمیق ترین مراتب همدردی کشورش را ابراز کرده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٩-١٣٩٣, ٢٠:٠۵

   

پر مبحث ترین ها