سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاکستان: اعدام صدها تروریست به زودی

بروز شده : ٢-١٠-١٣٩٣, ٠٠:۵١    نسخه چاپی    
حکم اعدام این افراد در زندان شهر فیصل آباد در ایالت پنجاب اجرا شد. تدابیر امنیتی در این شهر برای جلوگیری از اغتشاشات احتمالی تشدید شده است.


وزیر کشور پاکستان روز دوشنبه اعلام کرد حدود 500 نفر از افرادی که به جرم دست داشتن در اقدامات تروریستی در زندان ها به سر می برند، طی دو یا سه هفته آینده اعدام خواهند شد.

 'چودری نثار علی خان' در نشستی مطبوعاتی اعلام کرد که درخواست تجدید نظر و تقاضای عفو این محکومان از سوی رییس جمهوری این کشور نیز پذیرفته نشده است و حکم اعدام آنها در روزها و هفته های آینده و در چند مرحله اجرا خواهد شد.

در نظام قضایی پاکستان، بعد از این که درخواست محکومان برای تجدید نظر از سوی دادگاه به نتیجه نرسد، این افراد می توانند از شخص رییس جمهوری به عنوان عالی ترین مقام کشور درخواست تجدید نظر یا عفو کنند.

قرار است 55 نفر از این افراد، در روزهای آینده به دار آویخته شوند.

پاکستان طی چند روز اخیر و بعد از حمله تروریست ها به مدرسه پیشاور، ششن نفر از تروریست ها را که به جرم دست داشتن در حمله تروریستی نافرجام سال 2003 علیه 'پرویز مشرف' رییس جمهوری پیشین این کشور، محکوم به اعدام شده بودند و در زندان به سر می بردند، به دار آویخته است.

حکم اعدام این افراد در زندان شهر فیصل آباد در ایالت پنجاب اجرا شد. تدابیر امنیتی در این شهر برای جلوگیری از اغتشاشات احتمالی تشدید شده است.

روز شنبه گذشته تعدادی از رسانه های پاکستان و روزنامه های این کشور عکس اجساد به دار آویخته شده 'عقیل الیاس عثمان' یکی از سرکردگان گروه طالبان پاکستان و تروریست دیگری به نام 'ارشاد محمود' را که روز جمعه اعدام شدند، در صفحات اول خود منتشر کردند تا درس عبرتی برای دیگر تروریست ها باشد.

'محمد نواز شریف' روز چهارشنبه گذشته و یک روز پس از وقوع حمله تروریستی مرگبار به مدرسه ای در شهر پیشاور که منجر به کشته شدن بیش از 130 دانش آموز شد، اجرای حکم مجازات مرگ را برای افرادی که در حملات تروریستی در این کشور دست داشته اند، تصویب کرد.

اجرای حکم مجازات مرگ در پاکستان در سال های گذشته رایج بود اما به دلیل فشارهای بین المللی از سوی دولت ها و نهادهای مدعی حمایت از حقوق بشر، دولت پاکستان در سال 2008 میلادی اجرای اینگونه احکام را ، حتی در مورد تروریست ها، به حالت تعلیق درآورد.

اما بعد از حادثه خونین حمله تروریستی طالبان به مدرسه پیشاور که هفته گذشته رخ داد و منجر به کشته شدن بیش از 130 دانش آموز شد، اکنون نواز شریف دوباره به این نتیجه رسیده است که مجازات مرگ، حداقل مجازات برای کسانی است که با انجام اقدامات تروریستی، جان انسان های بی گناه را می گیرند.

قرار است روند اعدام مجرمانی که در اقدامات تروریستی دست داشته اند، در آینده نیز ادامه یابد و تعداد بیشتری از این افراد در انتظار چوبه دار هستند.

نیروهای امنیتی و پلیس پاکستان در روزهای اخیر و بعد از حمله هفته گذشته تروریست های طالبان به مدرسه پیشاور، بیش از 300 نفر مظنون به دست داشتن در اقدامات تروریستی را در پایتخت و مناطق اطراف آن دستگیر کرده اند.


منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١٠-١٣٩٣, ٠٠:۵١

   

پر مبحث ترین ها