سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اشرف غني هنوز کابينه تشکيل نداده است

بروز شده : ۶-١٠-١٣٩٣, ١٠:٢۵    نسخه چاپی    
به هر حال کوتاهی مکرر در تشکیل کابینه افغانستان باعث شده است گمانه زنی هایی میان افغان ها مطرح شود مبنی بر اینکه ممکن است بین رئیس جمهور و رئیس اجرایی وی درمورد انتخاب وزیران اختلاف نظر وجود دارد.

خبرگزاری شین هوا در گزارشی از کابل نوشت: حدود سه ماه از مراسم ادای سوگند رئیس جمهور جدید افغانستان می گذرد اما کابینه هنوز تشکیل نشده است و همه وزارتخانه ها توسط وزیران موقت اداره می شوند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، محمد اشرف غنی رئیس جمهور جدید افغانستان پس از مراسم ادای سوگند خود در تاریخ 29 سپتامبر گفت ظرف مدت 45 روز کابینه تشکیل خواهد داد اما این ضرب الاجل مدتها قبل پایان یافته و کابینه هنوز تشکیل نشده است.

اشرف غنی چهارم دسامبر در کنفرانس لندن بار دیگر قول داد ظرف دو تا چهار هفته کابینه جدید را تشکیل دهد.

حاجی محمد محقق معاون عبدالله عبدالله معاون اجرایی دولت افغانستان اوایل هفته گذشته اعلام کرد بخش مهمی از کابینه ازجمله وزیر دارایی طی دو روز دیگر به پارلمان معرفی خواهد شد.

به هر حال کوتاهی مکرر در تشکیل کابینه افغانستان باعث شده است گمانه زنی هایی میان افغان ها مطرح شود مبنی بر اینکه ممکن است بین رئیس جمهور و رئیس اجرایی وی درمورد انتخاب وزیران اختلاف نظر وجود دارد.

عارف رحمانی تحلیلگر مسائل سیاسی در مصاحبه با رسانه های محلی گفت :«‌ با صراحت باید بگوییم اختلاف ها ، دست‌کم برسر انتخاب و معرفی نامزدهای وزارت باعث ناامیدی مردم شده است.»

وی افزود استانداران و وزیران موقت در پست های وزارت و استانداری نمی توانند با فساد مقابله کنند.

در همین حال جاوید فیصل سخنگوی معاون اجرایی رئیس جمهور افغانستان هرگونه اختلاف بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله را برسر انتخاب اعضای کابینه تکذیب کرد و گفت نامزدهای وزارت طی چند روز آینده به پارلمان معرفی خواهند شد.

ناظران سیاسی افغان معتقدند تاخیرها در تشکیل کابینه باعث کاهش اعتماد مردم افغانستان به توانایی دولت در عمل کردن به وعده های خود خواهد شد.

اشرف غنی و عبدالله عبدالله هر دو در تبلیغات انتخاباتی خود وعده داده بودند اصلاحاتی را در افغانستان به اجرا درآورند ، با فساد مقابله کنند ، فرصت های شغلی را در کشور افزایش دهند ، فقر را کاهش دهند و صلح و امنیت را در افغانستان برقرار کنند.

رحمانی گفت این یک شکست برای دولت است که با گذشت 88 روز از مراسم تحلیف هنوز نتوانسته است کابینه تشکیل دهد.
وی افزود یک دولت بدون کابینه در حقیقت یک دولت نیست و یک دولت ناقص است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٠-١٣٩٣, ١٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها