سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دومین مخالفت دادگاه آمریکا با اعطای حقوق انسانی به یک شامپانزه

دادگاهی در آمریکا برای دومین بار درخواست اعطای حقوق انسانی به یک شامپانزه و آزادی این حیوان را رد کرد.

 

یک دادگاهی آمریکا برای دومین بار با تفاضای حقوقی برای آزادی یک شامپانزه و انتقال آن از باغ وحش به یک منطقه حفاظت شده مخالفت کرد.

 

کمتر از یک ماه قبل نیز قاضی دادگاهی در نیویورک در پاسخ به شکایت یک وکیل دادگستری اعلام کرده بود شامپانزه دارای حقوق قانونی انسانی نیست و نمی توان آن را از آزاد کرد.

 

این برای دومین مرتبه است که دادگاه دادخواستی را رد می کند که طرف آن یک حیوان است.

 

به گزارش عصر ایران "استیفان وایز" وکیل دادگستری و مدافع حقوق حیوانان در سال 2013  به وکالت از یک شامپانزه به نام کیکو در دادگاه شکایت کرد. او از شکایتی استفاده کرد که معمولا زندانیانی که به صورت غیرقانونی زندانی می شوند به کار می رود.

 

این وکیل دادگستری گفت که این شامپانزه (کیکو) به دلیل فشارها و سختی ها به هنگام فیلمبرداری فیلمی درباره تارزان هم اکنون لال شده و قادر به تکلم نیست. کیکو هم اکنون در قفسی در نزدیکی آبشار نیاگارا در حبس است. وکیل دادگستری در شکایت خود به دادگاه درخواست کرده این شامپانزه به منطقه حفاظت شده در فلوریدا منتقل شود.

 

وی گفت مالکیت یک شامپانزه توسط انسان نباید امکان پذیر باشد زیرا این مخلوقات دارای استقلال هستند.

 

دادگاه در واکنش به این شکایت اعلام کرد چنین شکایت قضایی مربوط به زندانی شدن غیرقانونی است و نه شرایط بازداشت.

 

دادگاه استیناف در روز 4 دسامبر گذشته هم شکایت این وکیل دادگستری را برای آزادی شامپانزده دیگری به نام "تومی" از قفس را رد کرد. دادگاه اعلام کرده بود که نمی تواند به این حیوان حقوق قانونی بدهد زیرا این حیوان مسؤولیت های همراه با این حقوق را درک نمی کند.

 

این وکیل دادگستری تاکنون نگفته است که "کیکو" یا "تومی" از سوی مالکان خود با بدررفتاری روبه رو شده اند. وی تاکید می کند که خواهان آزادی این شامپانزه ها و خروج آنها از اسارت است.

او گفته است که چنین شکایت هایی را به نیابت از فیل ها، دلفین ها، نهنگ ها و دیگر حیوانات باهوش ارائه خواهد کرد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٠-١٣٩٣, ١٧:٠١

   

پر مبحث ترین ها