سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آنها در رابطه با لایحه تحریم ایران چه در سر دارند؟

جمهوری خواهان این هفته کنگره را تحویل می گیرند

جمهوری خواهان این هفته در شرایطی که مجلس نمایندگان و سنا را به دست می گیرند، به واشنگتن باز می گردند. آنها چشم به طرح و ابتکار کلیدی دولت اوباما دوخته اند: مذاکرات هسته ای ایران.

درحالی که دولت اوباما در تلاش برای دستیابی به توافق با ایران است، نمایندگان و قانون گذاران در کنگره اعلام کرده اند که آنها نسبت به تهران بد بین هستند. بسیاری در کنگره اوباما را مشتاق برقراری روابط با ایران می دانند و کاخ سفید را به دلیل لغو تحریم ها مورد انتقاد قرار داده اند.

زمانی که سنا در دست دموکرات ها بود، سعی بر این بود که لایحه تشدید تحریم ها در دستور کار باشد اما تبدیل به قانون نشود. در مقابل سنای جدید که تحت تسلط جمهوریخواهان است اینطور فکر نمی کند. به گزارش انتخاب به گفته برخی منابع در کنگره، تصویب لایحه تشدید تحریم های ایران در اولویت نخست سنا خواهد بود.  سناتور لیندسی گراهام در این رابطه گفت: شما با کنگره ای مواجه خواهید شد که وقتی ماجرای ایران وسط می آید، به شدت با تحکم و قدرتمندانه عمل کند. شما با کنگره ای مواجه می شوید که می خواهد  در مورد توافق نهایی نظر دهد.

تصویب یا تهدید به تبدیل لایحه تشدید تحریم های ایران به قانون در طول مذاکرات هسته ای، کنگره را در مقابل دولت اوباما را قرار می دهد که همواره گفته است که هر گونه تحریم جدید مذاکرات را از ریل خود خارج می کند. یک مقام دولت اوباما که خواستار عدم افشای نامش بود گفت: ما همواره معتقد بوده ایم که کنگره نباید تحریم های جدید را در هنگام مذاکرات بررسی کند.

 

وی افزود: تحریم های جدید پروسه دیپلماتیک فعلی را تهدید می کند. هافینگتن پست در پایان نوشت: جدا از مسائل مذکور، دردسر جدید کاخ سفید این است که ممکن است کنگره جدید لایحه ای را به تصویب برساند که توانایی وتوی آن توسط اوباما وجود نداشته باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩٣, ١۴:٣٨

   

پر مبحث ترین ها